Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Avrupalılar Birliğe olan inancını kaybetmiş: Yarısından fazlası ’20 yıl içinde dağılır’ diyor

Dünyadan 17 Mayıs, 04:13'de eklendi


Avrupa Dış İlişkileri Konseyi’nin yaptırdığı ankete bakılırsa Avrupalıların yarısından fazlası 10 ila 20 yıl içinde Avrupa Birliği’nin (AB) dağılacağını düşünüyor.

Fotoğraf: Reuters

YouGov’un 14 AB üyesi ülkede yapmış olduğu anket sonuçlarına bakılırsa AB’nin 20 yılda dağılacağına inananların Fransa’daki oranı yüzde 58, Slovakya’da yüzde 66, İtalya’da yüzde 57, Almanya’da 50. İsveçlilerin yüzde 44’ü, Danimarkalıların yüzde 41’i, İspanyolların ise yüzde 40’ı AB’nin dağılacağını söylüyor.

23-26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde meydana getirilen ankete bakılırsa Fransa, Almanya ve Polonya’daki iştirakçilerin üçte birine yakını bir adım daha ileri giderek cenk çıkacağını korumak için çaba sarfediyor. Fransızların yüzde 34’ü, Polonyalıların yüzde 33’ü, Almanların ise yüzde 27’si ‘AB ülkeleri içinde cenk çıkma olasılığını’ gerçekçi buluyor.

Ülkelerin tek tek oranları gözetilerek averaj alındığında 14 ülke halkının tamamının yarısından fazlasının Birliğin geleceğinin olmadığına inanılmış olduğu göze çarpıyor.

Neticeleri, aralarında Guardian’ın da bulunmuş olduğu, Avrupa’da piyasaya çıkan altı gazeteyle paylaşılan ankete bakılırsa Avrupalıların dörtte üçü siyasetin AB boyutunda, ulusal boyutta ya da her ikisinde de kırılma noktasına geldiğini düşünüyor.

Iştirakçilerin yüzde 92 ise Birliğin dağıtılmasının kendileri açısından yitik olacağına inanıyor. Bu da tecim yapamama, özgür dolaşımı yitirme ve AB devletlerinde çalışamama kaygısından kaynaklanıyor.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.