Ay ‘büzülüyor’: 46 metre kaybetti

0


Ay ‘büzülüyor’: 46 metre yitirdi

Ay, iç kısmındaki soğuma sebebiyle ‘büzülüyor’. Bu durum da Dünya’nın uydusunda yüzeyin çatlamasına ve fay hatları oluşmasına yol açıyor. 


Presshaber– Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafınca finanse edilen ve Nature Geoscience dergisinde piyasaya çıkan araştırmaya gore, Ay’ın iç kısmı soğudukça büzülme görülüyor, bu da katı yüzeyin çatlamasına ve fay hatları oluşmasına yol açıyor. Araştırma, son birkaç milyon yılda ortalama 46 metre yüzey kaybetmiş olduğu belirtiliyor.

NASA, Twitter hesabından bir video paylaşarak Ay yüzeyindeki fay hatlarını gösterdi. Durumu, üzümün kuruyarak kuru üzüme dönüşmesine benzeten NASA, “Ay, iç kısmı soğudukça küçülüyor, bu da kolayca kırılabilen yüzeyde pürüzleri ve fayları meydana getiriyor. Yetersizce baskı oluşunca depremler özgür bırakılıyor” ifadelerini kullandı.

Smithsonian Enstitüsü’ne bağlı Dünya ve Gezegen Emekleri Merkezi’nden bilim insanı Thomas Watters, yaptıkları çalışmaya dair, “Analizlerimiz Ay’ın aşamalı soğuması ve büzülmesi devam ederken, bu fayların hâlâ etken olduğuna ve Ay depremleri yaratmaya yatkın olduğuna dair ilk kanıtları sunuyor” dedi.

Watters, depremlerin Richter ölçeğine gore ortalama 5 şiddetinde olacak kadar kuvvetli hissedilebileceğini söylemiş oldu. Son Ay görevlerinde astronotlar uydunun yüzeyine zelzele ölçer cihazlar yerleştirmişti. (Kaynak: Sputnik)

 

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here