Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerAzot Jeneratörleri Nasıl Çalışır?

Azot Jeneratörleri Nasıl Çalışır?

Azot jeneratörü, tam olarak basınçlı havayı içine alır. Bu havayı analiz ederek oksijen ve azot miktarının tespitini yapar. Akabinde ise bulunan azot moleküllerini oksijen moleküllerinden ayrıştırır. Bu aşama elbette saf olan azot kaynağını elde etme açısından oldukça önemlidir. Azot ayrıştırma işlemi tam olarak bittikten sonra yine azot üretim aşamasına geçilebilir.

Azot üretim kısmında mebrandan veyahut PSA sisteminden yararlanılır. En yüksek saflık seviyesinde azot elde etmek isterseniz eğer, PSA sahibi olan azot jeneratörlerinin kullanılması faydalı olacaktır. Lakin azot üretim aşamasında işletmenin gereksinim duyduğu azot miktarını jeneratöre girmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde sağlıklı bir saf azot üretimi yapılabilir.

İşletme gerek duyduğu kadar ve iş koluna göre farklı saf azot miktarına gerek duyabilir. Örneğin yangın söndürme faaliyeti gösteren bir işletme saflık azot miktarını düşük seviyede tutabilir. Fakat gıda sektöründe yer alan bir işletme ise bu yüksek seviyede saf azota gereksinim duyabilir. Bundan dolayı da işletmelerin kendi iş sahalarına göre ihtiyaç duydukları azot miktarını üretebilmeleri oldukça faydalı ve iyi bir gelişmedir.

Basınç Salınımlı Olan Azot Jeneratörleri Nedir?

Azot jeneratörleri bilindiği üzere basınçlı havayla gelebilen iyon, molekül gibi maddelerin ayrışmasını sağlamaktadır. Böylelikle fazla miktarda saf azot meydana getirilir. Azot jeneratörlerinin içinde tam olarak net bir ayrıştırma yapılabilmesi için elek bulunur. Bu elek vasıtasıyla tam olarak oksijen ve azot birbirinden net olarak ayrışabilir.

İlk olarak basınç emilim özelliğine sahip olan A kulesinden iç kısma basınçlı hava girmesi sağlanır. Ardından ise elek yardımı ile yine havada yer alan oksijen ve azot birbirinden ayrışır. Elek tam olarak oksijenin geçmeyeceği lakin azotun olabildiğince rahat geçebileceği şekilde üretilmiştir. Bundan dolayı da azot ile oksijenin tam olarak kolaylıkla ayrışmasını sağlayabilir.

Akabinde ise azot molekülleri iyonlardan ayrışabilmek adına B kulesine gönderilir. Bu şekilde tertemiz saf olacak şekilde azot üretimi sağlanmış olur. Oksijen üretim sistemi de bu şekilde sistemlerle basit şekilde gerçekleştirilir. Oksijen ve azot üretimlerini sağlayan jeneratörler için Amecindustries sitesinden gerekli desteği alabilirsiniz.

Azot Jeneratörünü Kullanmanın Sağlayacağı Faydalar Nelerdir?

Azot Jeneratörü tam manasıyla saf azotun üretilmesinde etkilidir. Saf azotun oluşturulmasında gerekli olan jeneratör aynı zamanda üretim sırasında zaman kaybı yaşanmamasını sağlamaktadır. Ayrıca işletmelerin maliyet giderleri açışından bakıldığında tam olarak üretim sırasında her işletme iş koluna yönelik olarak gereksinim duyduğu şekilde saf azot üretimi yapabilecektir. Böylelikle 7 gün 24 saat üretim yapabilecek ve zaman kaybı yaşanmayacaktır.

Aynı zamanda hiçbir şekilde saf azot miktarı heba edilmeyecek ve kullanılmayan saf azot bir sonraki kullanım zamanı gelesiye kadar tanklarda muhafaza edilebilecektir. Oksijen jeneratörü ve azot jeneratörleri için Amecindustries sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Türkiye’nin ilk kadın stüdyo fotoğrafçısı Maryam Şahinyan

Türkiye'de birçok alanda olduğu gibi fotoğrafçılık sanatında da kadının adına pek...

Slow Motion yöntemiyle çekilen 10 ağır çekim videosu

Görünce hayretler içinde kalacağınız 10 ağır çekim görüntüsünü sizin için listeledik.   1....

23 çizimle Rus sanatçı Waldemar Von Kazak’tan cinsel gerginlik

Rus sanatçı Waldemar Von Kazak’tan günümüz teknoloji bağımlığını eleştiren gerçeküstü dijital...

İngilizce öğrenmek için 10 harika dergi

Dergiler hayatımızda önemli bir yere sahip bilgi gölleridirler. Günlük olayları öğrenebileceğimiz...

Tartışı-Yorum

“Bize Her Yer İnönü”

  Kadir Gürhan “Bize her yer Trabzon” cümlesi Trabzonsporlularca özellikle deplasman tribünlerde yapılan yaygın bir tezahürattır. Yıllarca Trabzonspor taraftarı bize bu tezahüratla her deplasmanın birer Avni Aker olduğunu gösterdi. 2014-15 sezonu (Süleyman...

İsmail Beşikçi Aziz Sancar’ı Nelson Mandela’yla eleştirdi

Sosyolog İsmail Beşikçi, bu yılın kimya dalında Nobel Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar ile ilgili bir yazı kaleme aldı.   Aziz Sancar'ı Nelson Mandela ile karşılaştıran İsmail Beşikçi yazısında, "Bilim...

Evrim Alataş: Nevroz, Nevruz ve Newroz

12 Nisan 2010’da aramızdan ayrılan yazar, gazeteci, eleştirmen, insan hakları savunucusu gibi hak edilmiş birçok sıfatın sahibi Evrim Alataş’ın Mayoz Bölünme Hikayeleri adlı eserinden bir pasajla Newroz bir bakalım.   Evrim...