Ana SayfaHaberlerTüm HaberlerAzot Jeneratörleri Nasıl Çalışır?

Azot Jeneratörleri Nasıl Çalışır?

Azot jeneratörü, tam olarak basınçlı havayı içine alır. Bu havayı analiz ederek oksijen ve azot miktarının tespitini yapar. Akabinde ise bulunan azot moleküllerini oksijen moleküllerinden ayrıştırır. Bu aşama elbette saf olan azot kaynağını elde etme açısından oldukça önemlidir. Azot ayrıştırma işlemi tam olarak bittikten sonra yine azot üretim aşamasına geçilebilir.

Azot üretim kısmında mebrandan veyahut PSA sisteminden yararlanılır. En yüksek saflık seviyesinde azot elde etmek isterseniz eğer, PSA sahibi olan azot jeneratörlerinin kullanılması faydalı olacaktır. Lakin azot üretim aşamasında işletmenin gereksinim duyduğu azot miktarını jeneratöre girmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde sağlıklı bir saf azot üretimi yapılabilir.

İşletme gerek duyduğu kadar ve iş koluna göre farklı saf azot miktarına gerek duyabilir. Örneğin yangın söndürme faaliyeti gösteren bir işletme saflık azot miktarını düşük seviyede tutabilir. Fakat gıda sektöründe yer alan bir işletme ise bu yüksek seviyede saf azota gereksinim duyabilir. Bundan dolayı da işletmelerin kendi iş sahalarına göre ihtiyaç duydukları azot miktarını üretebilmeleri oldukça faydalı ve iyi bir gelişmedir.

Basınç Salınımlı Olan Azot Jeneratörleri Nedir?

Azot jeneratörleri bilindiği üzere basınçlı havayla gelebilen iyon, molekül gibi maddelerin ayrışmasını sağlamaktadır. Böylelikle fazla miktarda saf azot meydana getirilir. Azot jeneratörlerinin içinde tam olarak net bir ayrıştırma yapılabilmesi için elek bulunur. Bu elek vasıtasıyla tam olarak oksijen ve azot birbirinden net olarak ayrışabilir.

İlk olarak basınç emilim özelliğine sahip olan A kulesinden iç kısma basınçlı hava girmesi sağlanır. Ardından ise elek yardımı ile yine havada yer alan oksijen ve azot birbirinden ayrışır. Elek tam olarak oksijenin geçmeyeceği lakin azotun olabildiğince rahat geçebileceği şekilde üretilmiştir. Bundan dolayı da azot ile oksijenin tam olarak kolaylıkla ayrışmasını sağlayabilir.

Akabinde ise azot molekülleri iyonlardan ayrışabilmek adına B kulesine gönderilir. Bu şekilde tertemiz saf olacak şekilde azot üretimi sağlanmış olur. Oksijen üretim sistemi de bu şekilde sistemlerle basit şekilde gerçekleştirilir. Oksijen ve azot üretimlerini sağlayan jeneratörler için Amecindustries sitesinden gerekli desteği alabilirsiniz.

Azot Jeneratörünü Kullanmanın Sağlayacağı Faydalar Nelerdir?

Azot Jeneratörü tam manasıyla saf azotun üretilmesinde etkilidir. Saf azotun oluşturulmasında gerekli olan jeneratör aynı zamanda üretim sırasında zaman kaybı yaşanmamasını sağlamaktadır. Ayrıca işletmelerin maliyet giderleri açışından bakıldığında tam olarak üretim sırasında her işletme iş koluna yönelik olarak gereksinim duyduğu şekilde saf azot üretimi yapabilecektir. Böylelikle 7 gün 24 saat üretim yapabilecek ve zaman kaybı yaşanmayacaktır.

Aynı zamanda hiçbir şekilde saf azot miktarı heba edilmeyecek ve kullanılmayan saf azot bir sonraki kullanım zamanı gelesiye kadar tanklarda muhafaza edilebilecektir. Oksijen jeneratörü ve azot jeneratörleri için Amecindustries sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Akkuyu Nükleer Santrali için Rusya’ya tanınan kapitülasyonlar

Son dönemde Rusya ile arası gerilen Türkiye'nin, zamanında ''Akkuyu Nükleer Santrali''...

Selçuk Avcı’dan mahkemelerin ‘iyi halli’ tecavüzcüleri

Tasarımcı Selçuk Avcı, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde iyi halden dolayı indirim alan...

Ayın Kitabı ‘Nazım Hikmet’ oldu!

Emin Karaca tarafından kaleme alınan ''Nâzım Hikmet: Mistik Romantik Ağır Mahkûm...

Aztek’lerden Sümerler’e 14 eski uygarlığın dilline ait sesler

Dünya üzerinde milyonlarca yıl birçok medeniyet kurulup yıkılmıştır.Bir çoğumuz bu medeniyetlerin...

Tartışı-Yorum

Evrilen CHP ve sağ-sol kucaklaşması

“Vay be bu da mı olacakmış” diyeceğimiz ne çok şey görüyoruz son günlerde. Sağ ve sol un kucaklaşması bunların başında geliyor. 1950-1990 arası Türkiye’si karanlık günlerinde birbirine taban tabana zıt,...

Alevilikte Tenasüh İnancının Kökeni

Tenasüh (reenkarnasyon, metampsikoz), yaygın tabirle insan bedeni öldükten sonra ruhun başka bedene göç etmesi ve hayatını sürdürmesi. Tenasüh inancı insanoğlunun yaşadığı tüm coğrafyalarda kendine bir şekilde yer bulmuş eski...

Kadim Süryanilerin Akitu Bayramı

Yerinden yurdundan edilen, sürgün halkların derdini en içten şairler dillendirir. Bu sebeple Yuhanna Bar Madeni der ki: “Ey sağduyulu! Ana vatanında kalman, Saygınlığını korur. Hakareti ve acı dolu gurbeti hor gör. Saç, başta oldukça...