Azra Deniz Okyay’ın ‘Hayaletler’i destek bekliyor

0


“Küçük Kara Balıklar” ve “Sulukule Mon Amour” adlı kısa filmlerin yönetmeni Azra Deniz Okyay, sonbaharda çekimleri gerçekleşecek olan ilk uzun metraj filmi “Hayaletler”in ön yapım aşaması için Fongogo üzerinden destek bekliyor.

Heimatlos Films’in kurucusu Dilek Aydın’ın yapımcılığını üstlendiği filmde İstanbul’da yaşayan dört karakterin, büyük bir elektrik kesintisinin yaşadığın tek bir günde geçen hikâyesine odaklanılıyor. Kentsel dönüşüm, soylulaştırma ve Suriyeli mülteciler ekseninde, danstan ve dinamizmden ödün vermeden işlenen filmde kadın karakterler ön plana çıkarılarak umut ve hayatta kalmaya çağrı yapılıyor.

“Hayaletler”, (eski ismi FIGURAS), Selanik Film Festivalinde; Cross-Roads Co-Production’da iki ödül (Jüri Özel Ödülü ve Senaryo Ödülü) aldı.

Kampanyaya şuradan destek verilebilir.

Azra Deniz Okyay hakkında:

1983’te İstanbul’da doğdu.12 yaşında fotoğraf çekmeye başladı. Fotoğraf sanatçısı Dora Günel’in yanında asistanlığa başladı. 16 yaşında ilk kısa filmini çekti.

Pierre Loti Lisesini bitirdikten sonra Paris’te Sorbonne Nouvelle’de lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Sorbonne’da okurken aynı anda Ecole des Hautes Etudes sicence Sociale’da iki sene Sosyoloji bölümünde izleyici öğrenci olarak devam etti. Aynı anda Partizan’da, Michel Gondry’nin ekibi ile Production reklam şirketinde çalıştı.

2009 senesinde Parisli arkadaşlarına ilk müzik klibini çekti ve San Fransisco’da San Fransisco Frozen Film Festivalinde “En İyi Müzik Video” ödülünü aldı. Türkiye’ye döndüğünde Türkiye’nin en büyük reklam ve film şirketi tarafından keşfedilip en genç ve ilk kadın yönetmen olarak 3 sene Depo ile çalıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here