Bağdadi’den Kürtlere ateşkes çağrısı!

0

İslami Devlet IŞİD’İn Halifesi Abubekir Bağdadi Kürdlerle yapılan savaşın kendilerine zarar verdiğini ileri sürdü…

 

Bu gün İslami devletine yakın olan bazı Web sayfalarında Abubekir Bağdadi’nin bir açıklaması yer aldı. Bu açıklamada;  “10 Haziran’da Irak’ta savaşa başlamasından sonra Sünnilerin bazı şehirleri özgürleştirildi. Bağdat, Diyala ve başka Sünni şehirlerinin özgürleştirilmesi bekleniliyordu. Fakat, şimdi gönül rahatlatıcı müjdeler veremeyiz.”

Bağdadi, geri çekilmelerinin nedenlerinden birinin Kürdlerle giriştikleri savaş olduğunu “Kürd partilerine karşı geniş bir cephe açıldı, büyük kurbanlar ve paralar harcandı“ diyor. “Buna sebep olan da Rafizilerin(Şiileri kastediyor) Sünnilerin Diyala’daki Uzime bölgesini denetim altında bulundurmalarıydı.. Bu ise Mucahidleri batıdan Kürd partileri ve ortadan Rafizilerin arasında bırakmıştı.. Bunun dışında Kürdlere karşı açılan bu cephe , çıkarlarını Kürdistan’ın çıkarlarına bağlayan Amerikan hava saldırılarını gündeme geldi…”

Bağdadi geri çekilişlerinin bir başka nedenini ise “Nuri Maliki’nin iktidardan el çekmesiyle Sünniler mücadeleden soğumasına bağlıyor. Sünnilerin çoğunluğu İslami devletle birlikteydiler. Nuri Maliki’yi sorun olarak görüyorlardı. Fakat bu doğru değil, sorun olan Rafizilerdir.”

Uluslararası müdahale ve Kürtlerin direnişi karşısında gerilediklerini gizleyemeyen Bağdadi’nin bu açıklamasından Sünni blok içinde çatırdamaların yaşandığı da belli olmaktadır.Açıklamasının sonunda Bağdadi Rafizilere karşı savaşmak için, Kürdlere ve Suriye’de bulunan diğer silahlı güçlere ateşkes öneriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here