Ana SayfaHaberlerDünyadanBağdat ve Erbil petrol...

Bağdat ve Erbil petrol konusunda anlaşmaya vardı!

Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi ve Bağdat arasında çıkarılan petrollerden elde edilecek gelirin nasıl paylaşılacağı konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Irak Petrol Bakanı Adil Abdül Mehdi Süleymaniye bölgesine giderek Kürdistan Bölgesel Yönetimi Lideri Neçirvan Barzani ile biraraya geldi.

Görüşmelerin ardından anlaşmaya varıldığı açıklaması ise Irak Maliye Bakanı Hoşyar Zebari’den geldi.

Reuters haber ajansına bilgi veren Zebari,varılan anlaşma gereği merkezi yönetimin Kürt memurlara yeniden ödeme yapmaya başlayacağını söyledi.

Bunun karşılığında Kürt yönetimi ise günlük petrol satışından elde ettiği gelirin yaklaşık yarısını merkezi yönetime aktaracak.
Türkiye ile ipler gerilmişti

2013’te Kuzey Irak’taki petrol sahalarından çıkarılan petrolün Türkiye’ye satışı için bölgesel yönetim ve Ankara arasında bir anlaşma imzalanmış ve petrol sevkiyatı da başlamıştı.

O dönemde Irak Başbakanı olan Nuri El Maliki, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni merkezi yönetimden izinsiz petrol satışı yapmakla suçlamış ve Türkliye için de “Petrol kaçakçılığı yapıyorsunuz” demişti.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin üzerine düşenleri yaptığını, ortaya çıkan anlaşmazlığı Bağdat ve Erbil’in arasında müzakere ederek çözmesi gerektiğini ifade ediyordu.

Kaynak: BBCTürkçe

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Popüler haberler

Son 10 yılın en iyi 10 Türk filmi

Son 10 yılın en iyi Türk filmleri diye bir liste yapmaya kalkışsaydık,...

Dünyanın en tatlı şehrinden 20 fotoğraf

Çin'in gözlerden uzak şirin kasabası Larung Vadisi, dünyanın sayılı Budist enstitülerinden...

Rob Gonsalves’in elinden çıkmış 37 muhteşem resim

Optical Illusion Paintings By Rob GonsalvesThe beautiful and mind-bending illusions in...

Magnus Wennman’dan 12 fotoğrafla kaçışın ortasında uyumaya çalışan mülteci çocuklar

Gazeteci ve fotoğrafçı Magnus Wennman, ülkelerindeki savaştan kaçmaya çalışan dünyadaki mülteci...

Tartışı-Yorum

Kerbelâ’ya Giderken İmam Hüseyin’e Veda

Muharrem ayının 10.  Gününde (10 Ekim 680) şafakla birlikte saldırı başladı. Bir tarafta 5 bine yakın Halife Yezid’in ordusu, diğer tarafta 72 savaşçı. Adil olmayan, eşit şartlarda gerçekleşmeyen bir savaş.İmam Hüseyin’in akrabaları ve sadık adamları, tamamı yiğitçe dövüşerek şehit düştüler. Bazıları omuzlarına kırbaları, tulumları takıp Fırat’tan su...

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki ara renklere hiç yer yok. İki renk var, siyah ve beyaz. Yazılanı değerli ya da geçersiz yapan “kimci”...

Alevilikte Tenasüh İnancının Kökeni

Tenasüh (reenkarnasyon, metampsikoz), yaygın tabirle insan bedeni öldükten sonra ruhun başka bedene göç etmesi ve hayatını sürdürmesi. Tenasüh inancı insanoğlunun yaşadığı tüm coğrafyalarda kendine bir şekilde yer bulmuş eski bir inanıştır.Ruhun yolculuğu; insana, hayvana, bitkiye, cansız bir varlığa göç etmesi inancı özellikle Hindistan coğrafyasında yoğun olarak görülmekte....