Bakan açıkladı: Kıdem Tazminatı yolda

0

AK Parti Osmangazi İlçe Başkanlığı 5. Olağan Kongresi’nde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 680 bin tehlikeli işyeri bulunduğunu söyledi. Bakan Çelik, bu işyerlerinden 470 bininin henüz iş güvenliği uzmanıyla sözleşme imzalamadığını açıkladı. Ayrıca Kıdem Tazminatı ile ilgili konuşan Çelik, “Bu konuyu hiçbir hak kaybı olmaksızın çözmek hayati önem taşıyor.” dedi.

 

AK Parti Osmangazi İlçe Başkanlığı 5. Olağan Kongresi’nde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş güvenliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. “Ciddi sıkıntılarla karşı karşıyayız” diyen Bakan Çelik, “Nedir o sıkıntı, yani minareyi balyozu eline alıp 20 metre yukarıdan hiçbir bir güvence almadan yıkan bir adam olduğu sürece, asansörün sivicinin takılıp takılmadığına bakma zahmetini göstermeyen sorumlular, sorumsuzlar olduğu sürece, maskesi var mı yok mu, iş yeri ruhsatlı mı, değil bakmadan, yerin altına insanları gönderenler olduğu sürece bu kazaların önüne geçemeyiz. 3 gün önce Edirne’de bir maden kazası meydana geldi ve 3 kişi yanık şu anda. Bu ocak, temmuz ayında kapatılmış, kapalı. Ocağı ‘çalıştırılamaz, üretim yapamaz’ diye mühürlemişiz. Adam 3 kişiyi temmuzdan sonra işe başlatıyor ve bu insanlara yerin altından kömür çıkarttırıyor. Öyle sorumsuz işveren olduğu sürece buradan işverenlerin büyük bölümünü tenzih ediyorum, az sayıdaki sorumsuz insan, büyük bir işveren kitlesinin imajını bozucu bir tablo oluşturuyor” dedi.

 

Türkiye’de tehlikeli ve çok tehlikeli 680 bin işletme var

AB standartlarına uygun ve 2014 vizyonuna uyan, hem işveren hem de çalışan anlamında farkındalık yaratacak bir yasa çıkarttıklarını belirten Çelik, bu yasaya uymayanların paraya çevrilemeyen 3 ila 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılacağını vurguladı. Bakan Çelik, Türkiye’de tehlikeli ve çok tehlikeli 680 bin iş yeri bulunduğunu belirtti.

 

Kıdem tazminatı yolda

Öte yandan Kıdem Tazminatı ile ilgili çalışmaları olduğunu belirten Çelik, “Bu konuyu hiçbir hak kaybı olmaksızın çözmemiz hayati önem taşıyor.” dedi. Çalışan herkesin kıdem tazminatı alması için düğmeye basıldığını belirten Bakan Çelik, “Mevcut sistem sürdürülebilir olmaktan çıktı” dedi. Konuyla ilgili sendikalarla görüşmelerin sürdüğünü belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, “Yeni sisteme uyum için 3 yıllık bir takvim öngörülüyor. Bu süre içinde kamuoyuna mevcut sistemdeki aksaklıklar ve yeni uygulamanın getireceği kolaylıklar anlatılacak. Hem işçi hem de işveren kesimi ile uzlaşarak yapılacak düzenleme ile sisteme yönelik eleştirilerin de ortadan kaldırılması amaçlanıyor.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here