Bakan Ala gazetecilerin sorularını yanıtladı!

0
Bakan Ala gazetecilerin sorularını yanıtladı!

Müzakere sürecine ilişkin yaptığı açıklamada İçişleri Bakanı Ala,  önemli aşamalar kaydedildiğini söyledi.
İçişleri Bakanı Efkan Ala, çözüm süreci konusunda önemli aşamalar kaydedildiğinin altını çizerek, “Burada sabır ve istikrar gerekiyor. Bu ikisi de bizde var. Yolumuza devam ediyoruz” dedi.
Ala, katıldığı bir açılışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.Bir gazetecinin, “Çözüm sürecine ilişkin Kandil’den bir açıklama geldi. Abdullah Öcalan’ın nisan ayı itibarıyla PKK’nın kongresine katılabileceği yönünde bir açıklamaydı.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da Twitter’da bu konuda sert bir açıklama yayımladı. Sizin görüşünüz nedir?” sorusuna Ala, “Çözüm süreci, sorunları çözme sürecidir bu, yoksa açıklamalarla sorunları ağırlaştırma süreci değildir. Her şeye dikkat etmek lazım. üzerinde çalışıyoruz ve atmosfer de sizin de izlediğiniz gibi milletimizin zihninde berraklaşmış gayet olumlu bir biçimde seyrediyor. Onun için basın üzerinden ‘O onu dedi, bu bunu dedi’ yerine biz bu meseleyi milletimizin arzu ettiği istikamette nihayetlendirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
“Bu konuda da önemli gelişmeler oluyor, önemli aşamalar kaydediyoruz. Burada sabır ve istikrar gerekiyor. Bu ikisi de bizde var. Yolumuza devam ediyoruz. Sorunları ağırlaştıracak dil yerine, çözümleri kolaylaştıracak dil kullanmak herkesin özenle, dikkatle üzerinde durması gereken husustur” diyerek cevap verdi.

kılıçdaroğluKılıçdaroğlu’na yanıt

Bir gazetecinin, “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, seçimden sonra PKK’nın yeniden terör eylemlerine girişebileceğine dair bir açıklaması oldu. Bu konuda neler söylersiniz?” şeklindeki sorusunu ise Ala, şöyle cevapladı:

“Bekleriz ki CHP lideri bir kere de işe yarar, bu konularda yardımcı olabilecek, milletin ağır sorununu çözebilecek bir cümleyle katkıda bulunsun.
“Olması gereken şudur ki ana muhalefet partisi de bu meselede çözüme katkıda bulunacak cümleler kursun. Sorunu ağırlaştıracak cümleler kurmak benim siyasi anlayışıma sığan bir anlayış değildir.”

fft99_mf5117413Antalya Valisi’nin açıklamaları
Antalya Valisi Muammer Türker’in Suriyelilerle ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Ala, “Onlar illerimizin pratik problemlerle ilgili değerlendirmelerdir. Bizim Suriye konusunda hükümet olarak politikamız çok açıktır. Açık kapı politikası uyguluyoruz. Bugün Türkiye’nin içinde 1 milyon 600 bini aşkın Suriyeli kardeşimiz misafir edilmektedir. Bu konuda da dünyada gerçekten örnek olacak hem toplum olarak hem ülke olarak bir yardımlaşmayı ortaya koyduk. Onun için böyle spesifik, basit, bazı lokal mevzular orada çözülebilecek hususlardır. O bizim genel politikamızla ilgili bir husus değildir” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here