Bakan Pakdemirli: ‘Fındığın Türkiye’ye katkısını, 3 milyar dolar olarak belirledik’

0


Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fındığın Türkiye’ye olan katkısını arttırmayı hedeflediklerini belirterek, “Orta vadede fındığın Türkiye’ye katkısı minimum 3 milyar dolar olacak şekilde bir plan ve proje hayata geçireceğiz. Doğal bunu daha da ileriye taşıyıp, bu fiyatların da üzerine çıkmamız söz mevzusu.” dedi.

Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ordu’da bir otelde düzenlenen ‘Ulusal Fındık Çalıştayı’na katıldı. 2 gün devam eden çalıştayın kapanış programında konuşan Bakan Pakdemirli, ilk olarak 25 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açıklanacak olan Ulusal Birlik Projesi’nden bahsetti. Bakan Pakdemirli, “Ben buradan ilk kez açıklıyorum. Yeni dönemde, 25 Nisan’da Külliye’de Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile tarımda Mili Birlik Projemizi açıklayacağız. Bugüne dek tarımı alt üst eden ve daha değişik bir perspektif ile bir tarımda önümüzdeki 5 yılı, 20 yılı ve 50 senenin haritası olabilecek, Cumhurbaşkanımızdan da ışığını aldığımız, Cumhurbaşkanımızın vizyonundan etkilenerek yazdığımız bir proje. İnşallah yeni dönemde tarımda her mevzuyu ele alacağız. Tüm bu mevzuları ele alırken de fındık benzer biçimde stratejik bir ürünü ele almamak olmaz.” diye konuştu.

“Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı ne isterse bizim için emirdir”

Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ile beraber senelerce çalıştıklarına da dikkat çeken Bakan Pakdemirli, “Karadeniz benim için hep hususi oldu. Tarımın içinden gelen bir insan ve fındığı küçüklükten gelen birisi olarak fındığa haiz çıkmamız gerekiyor. Bir de madem Ordu’dayız, Sayın Bakanımız ile biz 6 yıl yan yana aynı masada dirsek çürüttük, vazife yaptık. Onun için Ordu’dan ve Sayın Bakanımızdan gelecek bir talep kendisinden gelecek tüm talep bizim için emirdir. Bir tek fındık değil, tüm mevzularda destek olacağız. İyi bir devlet adamı olarak iyi bir siyasetçi olarak Ordu’ya oldukça başarı göstermiş işler yapacağından inanırım. Bakanlığımız, kıymetli başkanımızın emrindedir.” şeklinde konuştu.

“Fındıkta yüzden fazla ülkeye ihracatımız var, 250 bin ton fındık ihraç ediliyor” 

“Fındığın ana vatanı Türkiye, 600 senedir da ihraç ediyoruz. Hem tarımı hem sanayisi, hem de ticareti olarak oldukça ciddi katkıları olan bir ürün.” diyen Bakan Pakdemirli, konuşmasına şöyleki devam etti: “Fındık Karadenizlileri baba ocağına bağlayan bir ürün. Hasat döneminde Karadenizli burada buluşuyor. 500 bin ailenin ekmek yediği 700 bin hektar alanda dikili olan fındığı, en iyi kalite olarak biz üretiyoruz. Bir tek ekonomik değil, sosyolojik olarak da değerlendirmemiz gerekiyor. Dünyadaki fındık alanlarının yüzde 75’i bizim. Aşağı yukarı yüzde 70’ini de biz üretiyoruz. 100’den fazla ülkeye ihracatımız var, toplamda da averaj 250 bin ton fındık ihraç ediyoruz.”

“Dünyanın en kaliteli fındığı bizde, o yüzden fındık fiyatını Türkiye’nin belirlemesi lazım” 

Dünyanın en iyi kaliteli fındığının Türkiye’de üretildiğine de dikkat çeken Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Biz buradaki fiyatı kesinlikle Türkiye olarak bizim yapıyor olmamız lazım. Fındığın fiyatının ötesini konuşuyor olmamız lazım. Bugününü, yarını ve diğer gününü konuşmamız lazım. 10 yıl, 20 yıl hatta 50 yıl sonrasını konuşmamız lazım. Eğer fındıkta rekabetçi isek, 50 yıl sonrada rekabetçi kalmanın yollarını bulmamız lazım.” şeklinde konuştu.

Fiskobirlik açıklaması 

Bakan Pakdemirli, TMO olarak bugüne dek ziraatçi ve üreticilere daima destek olduklarını ifade ederek, “Bizim istediğimiz, TMO’ya gerek kalmadan, Fiskobirlik burada regülasyon görevi görsün. Bazı şartlar yüzünden Fiskobirlik bu görevini yerine getiremiyordu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere verdiği güç ile Fiskobirlik’e can suyu verdik. İnşallah Fiskobirlik de bundan sonrasında iyi değerlendirecek, bunun sonraki adımı Fiskobirlik’in artık piyasada regüle edebilmesidir. Olmadı biz TMO olarak daima oradayız.” diye konuştu.

“Fındığın Türkiye’ye katkısını, 3 milyar dolar olarak belirledik” 

Meydana getirilen çalıştayın bir milat olduğuna inandıklarını ifade eden ve Türkiye fındığının marka değerinin daha da artacağını işaret eden Bakan Pakdemirli, “İnşallah sürdürülebilir bir halde üreticimizle bu işle ilgili ‘acaba seneye ne kadara satarım’ düşüncesi olmayacak şekilde uzun vadeli bir fiyat ortamını döviz bazında oturtabilirsek, üreticimiz de memnun olur diye düşünüyorum. İnşallah orta vadede bu işin Türkiye’ye senelik katkısını 3 milyar dolara çıkartmayı hedefledik. İnşallah orta vadede fındığın Türkiye’ye katkısı minimum 3 milyar dolar olacak şekilde bir plan ve proje hayata geçireceğiz. Doğal olarak bunu daha da ileriye, taşıyıp, bu fiyatların da üzerine çıkmamız söz mevzusu. Minimum 3 milyarlık plan ve projeyi hayata geçireceğiz ve üzerine çıkacağız.” ifadelerine yer verdi.

Çalıştaya, Ordu Valisi Seddar Yavuz, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, AK Parti Ordu ve Giresun Millletvekilleri, TMO Genel Müdürü Ahmet Gülda, oldukça sayıda davetli ve ilgililer katıldı.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here