Bakan Selçuk’tan kıdem tazminatı ile ilgili önemli açıklama

0


Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Işyar-Sen Konfederasyonu tarafınca düzenlenen “İşin Geleceği: Tehditler ve Fırsatlar“ temalı internasyonal konferansa katıldı. Programda bir konuşma icra eden Bakan Selçuk, bilişim sektöründeki iş başı eğitimlerine yoğun bir katılım bulunduğunun altını çizdi. Eğitimler sonrası istihdam oranının da yüksek bulunduğunu belirten Selçuk, “Son 5 yılda yalnız bilişim sektöründe düzenlediğimiz mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarına 60 binden fazla şahıs katıldı. Gururla söylemek isteriz ki bu eğitimleri tamamlayanların yüzde 60’ından fazlası kalıcı olarak istihdam edilmekteler. Öteki işbaşı eğitimlerimizde 3 aya kadar destek sunarken, 18-24 yaş arası gençlerimize siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanlığı şeklinde geleceğimizin meslekleri olarak adlandırdığımız gruplarda düzenlenen işbaşı eğitimlerin süresini 9 aya çıkardık. Öteki programlarda 78 lira olan günlük ödeme miktarını bilişim sektöründe 85 liraya çıkardık” dedi.

Kıdem tazminatına ilişkin de açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, çalışmaların tarafları memnun edecek şekilde yürütüldüğünü ifade ederek, “Son açıklanan yapısal dönüşüm adımları çerçevesinde de çalışmalarımızı başlattık. Burada en oldukça ehemmiyet verdiğimiz husus, tüm tarafların görüşlerinin ve değerlendirmelerinin bu sürece dahil edilecek olması. Dolayısıyla tüm toplumsal tarafların da uzlaşısıyla, her tarafın müsterih olacağı ve ülkemizin, işverenimizin, çalışanlarımızın ve emek verme hayatımızın faydasına olacak, her insanın mutlu olacağı bir düzenlemeyi, çözümü bulacağımızı bir kez daha vurgulamak isterim” diye konuştu.

Işyar-Sen Genel Merkez binasında gerçekleşen konferansa Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aile ve Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Işyar-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 107 ülkeden gelen 164 konfederasyon ve 13 internasyonal emek örgütünü temsilen ortalama 300 sendika lideri katıldı.(İHA)  CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here