Bakanlık, Madımak sanıklarının kırmızı bültenlerinin kaldırılmasını istedi!

0

Sivas Katliamı’nın üç firari sanığının yargılandığı davada İçişleri Bakanlığı sanıklar hakkındaki kırmızı bültenin kaldırılmasını talep etti.

Sivas Katliamı’nın üç firari sanığı Murat Karataş, Eren Ceylan ve Murat Sonkur hakkında devam eden davanın üçüncü duruşması Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Evrensel’in haberine göre, duruşmada İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na üç firari sanık hakkında çıkarılan kırmızı bültenin zamanaşımı nedeniyle kaldırılacağı yönünde yazı gönderdi.

Adalet Bakanlığı’nın aracı olduğu yazıda şu ifadeler yer aldı:
“İçişleri Bakanlığının bahsi geçen yazısında, İnterpol Genel Sekreterliğinden alınan bir yazıya atfen, anılan kırmızı bültene konu olan suçun ceza zamanaşımı süresinin, 26 Aralık 2014 tarihinde dolacağı, yeni zamanaşımı tarihi olup olmadığı hususunun 6 ay içerisinde (22 Aralık 2014 tarihine kadar) iletilmemesi halinde söz konusu kırmızı bültenin İNTERPOL veri tabanından silineceğinin bildirildiği belirtilerek, zamanaşımı tarihinde bir değişiklik olup olmadığı ile olması halinde yeni zamanaşımı tarihinin 22 Aralık 2014 tarihine kadar bildirilmesi talep edilmiştir.”

30 yıl hatırlatması
Başsavcılık aracılığıyla Adalet Bakanlığı’na yanıt veren mahkeme heyeti ise zamanaşımının 2023 yılında dolacağını belirtti, aramanın ve yakalama işleminin ivedilikle yapılmasını istedi. Yanıtta, 765 sayılı Türk Ceza Yasası’nda anayasal düzene karşı işlenen suçlara ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiği, bu nedenle zamanaşımının 30 yıl olduğu belirtildi.

Bakanlık aradan çekildi
Davada Adalet Bakanlığı, Suudi Arabistan’da olduğu jandarma tarafından daha önce kesinleştirilen Murat Karataş’ın ifadesinin telekonferans yoluyla alınması talebine karşılık ise mahkemeye “Karataş’ın adresinin tespiti talebinin bakanlığımız aracı kalınmaksızın, doğrudan Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol Dairesi Başkanlığı’na iletilmesi gerekmektedir” yanıtını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here