Ana SayfaPolitikaBakanlık, Madımak sanıklarının kırmızı...

Bakanlık, Madımak sanıklarının kırmızı bültenlerinin kaldırılmasını istedi!

Sivas Katliamı’nın üç firari sanığının yargılandığı davada İçişleri Bakanlığı sanıklar hakkındaki kırmızı bültenin kaldırılmasını talep etti.

Sivas Katliamı’nın üç firari sanığı Murat Karataş, Eren Ceylan ve Murat Sonkur hakkında devam eden davanın üçüncü duruşması Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Evrensel’in haberine göre, duruşmada İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na üç firari sanık hakkında çıkarılan kırmızı bültenin zamanaşımı nedeniyle kaldırılacağı yönünde yazı gönderdi.

Adalet Bakanlığı’nın aracı olduğu yazıda şu ifadeler yer aldı:
“İçişleri Bakanlığının bahsi geçen yazısında, İnterpol Genel Sekreterliğinden alınan bir yazıya atfen, anılan kırmızı bültene konu olan suçun ceza zamanaşımı süresinin, 26 Aralık 2014 tarihinde dolacağı, yeni zamanaşımı tarihi olup olmadığı hususunun 6 ay içerisinde (22 Aralık 2014 tarihine kadar) iletilmemesi halinde söz konusu kırmızı bültenin İNTERPOL veri tabanından silineceğinin bildirildiği belirtilerek, zamanaşımı tarihinde bir değişiklik olup olmadığı ile olması halinde yeni zamanaşımı tarihinin 22 Aralık 2014 tarihine kadar bildirilmesi talep edilmiştir.”

30 yıl hatırlatması
Başsavcılık aracılığıyla Adalet Bakanlığı’na yanıt veren mahkeme heyeti ise zamanaşımının 2023 yılında dolacağını belirtti, aramanın ve yakalama işleminin ivedilikle yapılmasını istedi. Yanıtta, 765 sayılı Türk Ceza Yasası’nda anayasal düzene karşı işlenen suçlara ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiği, bu nedenle zamanaşımının 30 yıl olduğu belirtildi.

Bakanlık aradan çekildi
Davada Adalet Bakanlığı, Suudi Arabistan’da olduğu jandarma tarafından daha önce kesinleştirilen Murat Karataş’ın ifadesinin telekonferans yoluyla alınması talebine karşılık ise mahkemeye “Karataş’ın adresinin tespiti talebinin bakanlığımız aracı kalınmaksızın, doğrudan Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol Dairesi Başkanlığı’na iletilmesi gerekmektedir” yanıtını verdi.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Sinema endüstrisinin enkazı altında kalan düşük bütçeli 15 film

Bazı filmler gerek düşük bütçesiyle, gerek ülkelerindeki baskılar nedeniyle, gerekse yaşadığı...

18 maddede Jean-Léon Gérôme kimdir neyin fesidir

Fransız ressam Gérôme, heykeltraş, öğretmen ve Oryantalizm akımının en önemli sanatçılarındandır....

Tarihten günümüze, 100 Afişle İşçinin Emekçinin Bayramı 1 Mayıs

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı ruhu, ilk kez 1856'da Avustralya'nın...

Selçuk Avcı’dan mahkemelerin ‘iyi halli’ tecavüzcüleri

Tasarımcı Selçuk Avcı, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde iyi halden dolayı indirim alan...

Tartışı-Yorum

Zannımın kıpırtıları

Kendi öz farklılığı insanı değerli kılan en önemli unsurdur. Farklı bakış açıları, farklı soluk alış-verişler ve hayatı farklı yudumlayışlar hayat tuvalinde manzarayı ısıtan en canlı renklerdir. Bütün bu farklılıkları ise toplum seviyesinde bir araya getirip hem fikir yapan tek bir gerçek vardır, aşk.Aşkın bütün zıtlıkları aynı potada...

Saatin Evrimsel Tarihi! /Günel Abdulllayeva Tekcan

İnsanoğlu tarih boyunca zamanı yakalamaya çalıştı. Zaman geçtikçe onu yakalamak için birbirinden farklı mekanizmalar icat edildi. Önce güneş, su, kum, od ile başlayan bu sevürven günümüzde kullandığımız saatlere kadar geldi. İşte insanlık tarihimizin zamanı yakalamaya, tanımlamaya çalışırken bulunan zaman ölçerler ve hikayeleri: Güneş Saati                 Su saati                 Kum Saati                Yıldız Saati   Od Saati                      Kule Saat Sarkaçlı...

Ümit Kıvanç yazdı “Savaştan buraya insanlık macerası”

Ümit Kıvanç Radikal'in bugünkü köşesinde "Savaştan buraya insanlık macerası" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Ümit Kıvanç'ın bugünkü yazısı:Belki de bir kısmı eşimiz dostumuz ahbabımız arkadaşımız olan yeni milletvekilleri hepimiz adına geçmiş günlerin acısını bugünün vicdansız küstahlarından çıkaracaktır. Heyecanla bekleyeceğiz.Fakat Türkiye sahiden bir noktaya gelmiş! Bizi yönetenler yedikleri şamarın...