Bakanlıktan üretici ve yatırımcılara 60 milyon euroluk hibe

0


Ziraat ve Orman Bakanlığı, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı-II (IPARD) kapsamında üreticilere ve yatırımcılara 60 milyon euroluk bağışlama sundu. Bakan Bekir Pakdemirli, süs bitkileri, arıcılık ve kültür balıkçılığı sektörlerinin destekleneceğini deklare etti.
IPARD-II 6. müracaat davet ilanı toplantısı, Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve davetlilerin iştirakı ile Ankara Orman Genel Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda gerçekleştirildi. Görüşmede konuşan Bakan Pakdemirli, “Biz kırsalı uzak bir diyar olarak görmüyoruz, gidilmeyen görülmeyen bölgeler olarak görmüyoruz. Biz kırsalı üretimin kucağı, kalkınmanın merkezi olarak görüyoruz. Kırsaldaki yatırımları arttırmak, üretime katkı sağlamak, istihdama destek olmak için yeni bir bağışlama paketini bugün açıklayacağız. Yatırım meydana getiren, yeni istihdam oluşturan, ülkemize katma kıymet elde eden her girişimcimizin yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“IPARD PROGRAMINDA VERGİ MUAFİYETİ DE SÖZ KONUSU”

IPARD programının bütçesini ve şartlarını açıklayan Bakan Pakdemirli, ”IPAR programı tatbik eden Ziraat ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumumuz (TDK) 42 ilimizde hibelerini yatırımcılarla bir araya getiriyor. IPARD yardımıyla kırsal 10 milyar tutarında yatırım yapılmış oldu. 60 bin yeni istihdam oluşturuldu. IPARD programında vergi muafiyeti de söz mevzusu, bu muafiyetin yatırımcıya büyük bir katkı sağladığını bilhassa ifade etmek isterim. IPAR’daki 6. davet ile toplam 60 milyon euro, doğrusu 400 milyonluk hibeyi üreticimize ve yatırımcımıza sunuyoruz. 60 milyon euronun yüzde 75’i Avrupa Birliği, yüzde 25’i ulusal kaynaktan oluşuyor” ifadelerini kullandı.

“SÜS BİTKİLERİ MANTARLI FİDE VE ÇİÇEK SOĞAN ÜRETİMLERİNİ DESTEKLEYECEĞİZ

Hangi sektörleri destekleyeceklerini açıklayan Bakan Pakdemirli, ”Bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi kapsamında süs bitkileri mantarlı fide ve çiçek soğan üretimlerini destekleyeceğiz. Ülkemizin mühim bir potansiyele haiz olduğu arıcılık ve arı ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi yatırımını da destekleyeceğiz. Kültür balıkçılığını yenilenebilir enerji tesisleriyle birleşke üretici örgütlerini bu davet kapsamında destekliyoruz” dedi.

Yatırımcıların işlerini kolaylaştırdıklarını ifade eden Bakan Pakdemirli, ”Biz IPARD kapsamında kredi vermiyoruz, borç vermiyoruz. Biz bağışlama veriyoruz. Kısaca geri ödemesi olmayan yatırım desteği veriyoruz. Gayemiz belli, rekabetçi AB standartlarında teknoloji kullanımı yüksek istihdam oluşturmuş işletmeleri ülkemize kazandırmak. Ziraat ve Orman Bakanlığı olarak yatırımcılarımızın bu hibeden kolaylıkla faydalanabilmesi için bu yıl mühim kolaylıklar getirdik” ifadelerini kullandı.

“BURADAN 5. BAŞVURU TARİHİ İLE İLGİLİ YATIRIMCIMIZA MÜJDE VERMEK İSTİYORUM”

IPARD programından yararlanmak isteyenlere müjde veren Bakan Pakdemirli, ”16 Şubat’ta açıkladığımız 5. müracaat çağrısı da devam ediyor. Buradan 5. müracaat zamanı ile ilgili yatırımcımıza müjde vermek isterim. 101 nolu tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına girerek yatırımlar tedbirine son müracaat zamanı 17 Mayıs’tı, 2 hafta uzattık, son müracaat zamanı 31 Mayıs zamanı oldu. 103 nolu balık ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasıyla ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımların ise son müracaat zamanı 24 Mayıs’tı, bunun da müracaat tarihini 13 Haziran’a kadar uzattık. Fakat bu süreyi daha çok uzatmayacağız” diye konuştu.
Programın sonunda açılış kurdelesi kesildi.(İHA)CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here