Banka ve yatırımcılar çatışınca sorunlu kredi pazarlıkları bir yere varmadı!

0


Geçen yıl yaşanmış olan kur krizi ve Türk şirketlerin yüklü dış borç ödemeleri birleşince zayıflayan finans sistemini rahatlatmak için başlatılan batık/sorunlu borç temizleme emekleri Bloomberg haberine nazaran tıkanmış durumda.  Anlaşmazlığın temelinde yapılacak değiş tokuşun yapısı ve doğal olarak; fiyatı bulunuyor.

Bakan Albayrak’ın açıklamış olduğu “düzeltim” programında kamu bankalarına ek ana para konması yanında enerji ve inşaat sektöründeki batık kredilerin bankacılık sisteminden temizlenmesi en elle tutulur iki vaat idi.  Kamu bankalarını sermayelendirme gerçekleşebilir olsa da, daha baştan bu sorunlu kredileri kimin, niçin alacağı münakaşa mevzusuydu.

Bloomberg’üm haberine nazaran tarafların masaya tekrar oturup oturmayacağının bile belli olmayışı; liranın devam eden kıymet kaybı ve ekonomik daralma; Türkiye’yi bir IMF destekli programa hızla yaklaştırıyor aslına bakarsak.

Bloomberg haberinin bilgileri aşağıda.

Hususi şirket

Geçen hafta İstanbul’da düzenlenen görüşmede içerden alınan bilgilere nazaran, Türk bankaları batık kredi dağını boşaltma mevzusundaki ilk tur müzakerelerde bir araya geldikleri potansiyel yatırımcılarla neredeyse hiçbir mevzuda anlaşamadılar.

Goldman Sachs Group Inc. ve Bain Capital LP de dahil olduğu potansiyel alıcılar ve bankalar arasındaki çıkmaz, yapılacak işlemin fiyatını ve yapısını içeriyordu.

Bankalar

Gelen bilgiye nazaran, taraflar takipteki kredinin tanımı mevzusunda bile anlaşamadılar.  Toplantı bir ön emek verme düzeyinde ve görüşme ağırlıklıydı.

Bankaların defterlerini temizleme planı hükümetin zayıflamış bir finansal sistemi destekleme planlarının mühim bir parçası olsa da, bazı katılımcılar görüşmelerin devam edip etmeyeceğini sorguladıklarını belirtti.   Firmalar, geçen yıl dolar karşısında % 28 kıymet kaybeden lira sebebiyle ortalama 28 milyar dolarlık borç tekrardan yapılandırması talep ettiklerinden banka ana para oranları bozuluyor.

Iyelik hissesi

Potansiyel yatırımcılar, kredilerin kıymeti üstünden %30 indirim ve borç verenin sorunlu varlıklarında iyelik hissesini talep etmekteler.

Türk bankaları ise kredileri zarar olarak yazmak yerine tekrardan yapılandırmak istediklerini söylemiş oldu.

13 üyeli Borsa İstanbul Bankalar Sektörü Endeksi, Perşembe günü % 2,2’ye yükselmiş ve böylece yılbaşından bu yana kaydedilen düşüşü % 1,1’le sınırlamıştı.

PwC’nin düzenlemiş olduğu toplantı, Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçen ay takipteki enerji ve emlak kredilerini ayırma planlarını açıklamasından bu yana meydana getirilen ilk toplantı oldu. Söz mevzusu 28 milyar dolarlık batık borcun, ondan sonra bankalar tarafınca yönetilecek iki fonun yanı sıra mahalli ve internasyonal yatırımcılara aktarılması planlanıyordu.

PricewaterhouseCoopers, Goldman Sachs ve Bain yorum yapmaktan kaçındı.

Moody’s Investors Service, Perşembe günü e-postayla gönderilen bir raporda, hususi sektöre ilişik dış borçların söz mevzusu şirketlerin toplam aktiflerini aşan kısmının ortalama 200 milyar doları tutarında bulunduğunu ve bilhassa de bu borçların yarısından fazlasının mahalli bankalara borçlu olduğu not edildiğinde; bu durumun Türk finansal sistemine yönelik riskleri artırdığını altını çizdi.

 

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here