Ana SayfaYaşamBanksy’nin vekilleri şempanze olarak...

Banksy’nin vekilleri şempanze olarak resmettiği tablosu rekor fiyata satıldı: 9.9 milyon sterlin

‘Banksy’ adıyla tanıtan Britanyalı sanatçının, ‘Avam Kamarası’nı şempanzelerin istila ettiğini hayal ederek’ yaptığı tablo açık artırmada rekor fiyata, 9.9 milyon sterline (63.3 milyon lira) alıcı buldu.

hakkında Banksy’nin vekilleri sempanze olarak resmettigi tablosu rekor fiyata satildi 9.9 Banksynin
Fotoğraf: BBC

Sothehby’s Müzayede Evi, Sanatçının 10 yıl önce yaptığı ‘Devolved Parliament’ adlı, 4 metre genişliğindeki tablonun tahmin edilen 1.5-2 milyon sterlinden çok yüksek fiyata satıldığını açıkladı. Britanya’nın başkenti Londra’daki açık artırmanın 13 dakika sürdüğü belirtilen açıklamada, “Daha önce açık artırmada en yüksek fiyata satılan eseri 2008’de New York’ta, 1.8 milyon dolara satılan Keep it Spotless idi” dendi.

Banksy ise Instagram hesabından, “Bir Banksy tablosuna rekor fiyat ve ne utanç verici ki hala bana ait değil” mesajını paylaştı.

Eser, 2009’da, Banksy’nin doğup büyüdüğü kent Bristol’la aynı adı taşıyan müzede sergilendi. Eser, Britanya’nın Avrupa Birliği’nden çıkış sürecine dair tartışmaların kızıştığı bu yıl adı açıklanmayan sahibi tarafından yeniden sergilenmesi için Bristol Müzesi’ne ödünç verildi.

Müzayede evinin açıklamasında, “Brexit tartışmasında nerede duruyorsanız durun bu tablo her zaman olduğundan daha fazla gündeme uygun” dendi.

Bristol Müzesi’nden parlamentoya şempanzeli Banksy tablosuyla Brexit göndermesi

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Ahmet Kaya albümlerinden alternatif bir siyasi tarih

Halk ozanı Ahmet Kaya, 16 yıl önce aramızdan ayrıldı. Adıyaman'a bağlı Çelikhan'da,...

Slow Motion yöntemiyle çekilen 10 ağır çekim videosu

Görünce hayretler içinde kalacağınız 10 ağır çekim görüntüsünü sizin için listeledik.   1....

16 fotoğrafla sosyal medyayı çalkalayan ağaçkakan gelincik hikayesi

Amatör fotoğrafçı Martin Le-May'in çektiği ve sosyal medyanın dünya gündemini meşgul...

Yurt Dışında Balayı İçin Gidilebilecek En İyi 10 Mekan

Yeni evlenenler için balayı yeri seçimi oldukça zor ve kararsızlıkların...

Tartışı-Yorum

Marksist ve sosyalist bir siyasetçi olarak Yaşar Kemal

Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te direne direne ölümünün ardından değişik yönleriyle tanıtıldı. Romancılığı, hikâyeciliği, şairliği, gazeteciliği, doğaya olan tutkunluğu, insana olan aşkı, neşeli kişiliği onu tanıyanlar tarafından anlatıldı. Ancak...

SARAY-(CIK) (Tolga Yumrukaya)

Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya KISACA Kentsel dönüşüm, varlıklı sınıfın düşük gelirli insanları kent dışına atma planıdır. Gölcük depreminden sonra gündemimize geldi kentsel dönüşüm konusu. Yıllarca belediyelerin plansız, izinsiz ve kalitesiz yapılaşmaya göz...

Hasan Cemal: 7 Haziran’da oyum HDP’ye!

T24 yazarı Hasan Cemal, 5.3.2015 tarihli yazısında oyunu HDP'ye vereceğini açıkladı. Cemal yazısında "Başkan babalık hayalleri uçup gidebilir. Bunun içindir ki, Erdoğan’la tetikçileri HDP’yi hedef tahtası haline getirdiler" ifadelerini...