Barzani Kobanê için Türkiye’den izin istedi

0

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IBKY) Başkanı Mesud Barzani, IŞİD’in ablukaya aldığı Kobani için Türkiye’den peşmerge için izin istedi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani peşmergenin Kobani’ye geçişi için resmi olarak Türkiye’den izin istedi. Resmi makamlarca henüz doğrulanmayan bu talebin olumlu karşılanması halinde Kobanê’de dengelerin değişeceği belirtildi.

Barzani’nin daha önce yaptığı açıklamalarda coğrafi şartların uygun olmamasından dolayı peşmerge güçlerini Kobanê’ye gönderemediklerini belirtirken, “Biz Kobani’ye peşmerge gücü göndermeyi çok istiyoruz. Ancak Rojava’nın coğrafi koşullarından dolayı bu imkanı yaratamadık. Coğrafi koşullar Kobani’ye peşmerge göndermemizi engelliyor. Kısa bir zaman içinde IŞİD teröristlerine ağır bir darbenin indirilmesini umut ediyoruz.” dedi.

IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamasında Barzani, “IŞİD teröristlerinin, Kobani’deki kardeşlerimize ve bacılarımıza yönelik vahşi saldırısı, bu terör örgütünün Kürdistan halkına nefretinin ve düşmanlığının bir sonucudur. Bu, saldırılar, bütün Kürdistan halkını, aynı zamanda şerefimizi ve izzetimizi hedef alıyor. Halkımızın varlık ve yokluk mücadelesi söz konusu” demişti.

Bütün Kürt gruplarından aralarındaki çekişmeleri bir kenara bırakmalarını isteyen Mesut Barzani, Rojava (Suriye’nin kuzeyi) halkının korunması için uluslararası kamuoyunun da gerekli önlemlerin alınması noktasında sorumluluğunu yerine getirmesi çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here