Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Başbakan’dan İş Güvenliği Açıklaması

Tüm Haberler 12 Eylül, 22:09'de eklendi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İş Güvenliği Eylemi Zirvesi’nde konuştu. İş güvenliği ile ilgili önemli açıklamalar yapan Davutoğlu, “Mesleki yeterlilik artık yerine oturacak bundan sonra daha sıkı çalışacağız.

Başbakan Davutoğlu, iş güvenliği konusunda Mesleki Yeterlilik Kurumunun en etkin şekilde devreye sokulacağını belirterek, “1 Ocak 2015 itibarıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu bütün hazırlıklarını tamamlayıp, sertifikalandırma, belgelendirme aşamasına gelecek” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İş Güvenliği Eylemi Zirvesi’nde konuştu. İş güvenliği ile ilgili önemli açıklamalar yapan Davutoğlu, “Mesleki yeterlilik artık yerine oturacak bundan sonra daha sıkı çalışacağız. Mazaret yok. 24 saat yetmiyorsa 25. saati bulup çalışacaksınız. Bir iş yerinde ölüm varsa çok ağır cezalar gelecek. Eğer ölüm olayı yaşanmıyorsa o işletme ödüllendirilecek. ” dedi.

“ARTIK VASIFSIZ İŞÇİ OLMAYACAK”

Başbakan Davutoğlu, “İşçi ve emekçi tanımı saygın olarak kalacak ama profesyonelleşecek. Artık vasıfsız işçi diye bir işçi tanımı kalmaması lazım. Mesleki yeterlilik kurumu 2014 yılı sonunda oluşturulacak.” diye konuştu.

“24 SAAT ÇALIŞACAĞIZ YETMİYORSA…”

Davutoğlu, “Gerekirse 24 saat çalışacak ve 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle sertifika verebilecek noktaya gelecek. Okullara iş güvenliği dersleri konulacak. Her işyerinde çalışan işçilerin sertifikası olacak. Sosyal duyarlılık geliştirecek.” ifadelerini kullandı.

“ÖLÜM YOKSA ÖDÜL ÖLÜM VARSA…”

Başbakan Davutoğlu, “İşyeri kazası geçirmeyen işletmeler teşvik edilecek ve ödüllendirilecek. Ölümcül kaza yaşanan işletmelere çok daha ağır cezalar gelişecek. Sendikalar kaza olmadan önce işçiyi biliçlendirmeli ve yasal haklarını kendilerine anlatmalı.” şeklinde konuştu.

“DENETİMCİLER ÇAY DAHİ İÇMEMELİ”

Davutoğlu, “Denetimçiler denetlemeye gittiği yerde çay dahi içmemeli. Barınma yerleri ile yasal tedbirler gerekli ise bunu da alacağız. İş güvenliği ile ilgili ne önlemler alınması gerekiyorsa bunlar alınacak. İhale mekanizmasına işçi güvenliği maliyetini de koyacağız.” dedi.

“OLAYI YANLIŞ YANSITTILAR”

Davutoğlu geçtiğimiz günlerde, kazada ölen gençlerden birinin babası ile ilgili telefon görüşmesinin yanlış yansıtıldığını söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

“Yaşanan kaza sonrası acılı aileleri aradım. Kendileri çok memnun oldu aramamdan ötürü. Bir babayla bu meseleyi birlikte takip edelim diye konuştuk. Ancak akşam haberlerde acılı babadan Başbakan’a tepki diye birhaber yapıldı. Sonra bu haberi yalanladık ve sağolasın acılı babada buhaberi yalanladı. Böyle bir haberin kime faydası var. Konuyla ilgili yasal süreci başlattık ve buradan sonuçta alacağız.”

milliyet.com.tr
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.