‘Başörtü’ konferansı Alman üniversitesini karıştırdı: ‘Bu ‘İslamofobi’ye hizmet’

0


Almanya’daki Frankfurt Üniversitesi’nin gelecek ay düzenlemeyi düşündüğü Müslüman bayanların başörtüsü takmasıyla ilgili konuşma protestolara niçin oldu.

Almanya’nın başkenti Berlin’de, 2009’da, Müslüman bir kadının öldürülmesinin arkasından düzenlenen eyleme katılan bir grup hanım ‘İnanç özgürlüğü Müslüman bayanlar de ilgilendiriyor’ yazılı dövizi taşımıştı. Fotoğraf: Reuters (arşiv)

Daily Telegraph’taki habere bakılırsa üniversite, teologların, başörtüsünü korumak için çaba sarfeden bayanların ve karşısında duranların katılacağı açıklanan ‘İslam’ın başörtüsü: Kıymet sembolü mü baskı sembolü mü’ başlıklı konferansı düzenleyerek ‘İslamafobi’yi yaymak ve özendirmek’le suçlandı.

Fazlaca sayıda talebe toplumsal medyada “Burada ırkçılığa yer yok”, “Nefret söylemi günümüzde değiliz” şeklinde ifadelerle tepki gösterirken, üniversitenin konferansı organize eden İslam Araştırmaları Merkezi’nin müdürü Prof. Susanne Schröter’in görevden ayrılmasını istedi.

Türkiye’de doğduktan sonrasında Almanya’ya yerleşen ve ülkenin en tanınmış feminist isimlerinden olan sosyolog Necla Kelek’in de katılacağı konferansa karşı çıkan bir talebe şu mesajı paylaştı: “Aşırı sağ siyasetin popülarite kazanılmış olduğu dönemde Almanya’da yaşayan başörtülü hanımefendileri sertlik olaylarının hedefi yapmış olacaktır.”

Sadece, üniversite rektörü Prof. Birgitta Wolff, ‘düşünce özgürlüğü ve bilimsel niteliği olan özgürlüğe’ gönderme yaparak geri adım atmayacaklarını söylemiş oldu.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here