Batık kredi toplantısında ne konuşuldu?: Daha fazla yeniden yapılandırma yolda mı?

0


Dün gerçekleşen Türk bankaları ile internasyonal yatırım bankalarının bir araya gelmiş olduğu batık kredilerin satılmasına yönelik toplantıya dair kaynaklardan gelen açıklamalar dikkat çekti.

Görüşmede Türk bankalarının batık kredileri satmaktan oldukca tekrardan yapılandırma ile ilgilendiğinin işaret edildiğini belirten kaynaklara gore “daha oldukca yapılandırma yapacaklar”.

Reuters’da yer edinen mevzuyla ilgili haberde kaynaklar çalıştayın, yabancı ve yerli tarafların bir araya gelmiş olduğu ilk büyük ölçekli toplantı bulunduğunu sadece ilk aşamada ilgili tarafların karşılıklı önceliklerinin konuşulmuş olduğu bir toplantı olduğuna dikkat çekti.

Mevzuya yakın dört kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye gore, bankalar ellerindeki sorunlu varlıkları satın almakla ilgilenen yabancı kurumlara telaşlı olmadıklarını, sorunlu varlıkları satmaktan ziyade tekrardan yapılandırmaya odaklandıklarını ifade ettiler.

Geçen yıl Ağustos ayındaki kur krizinin ve ekonomideki yavaşlamanın tetiklediği krediler bankaların geri dönmeyen kredi oranlarını artırarak bilançolarını işgal ediyor.

Bankalar bir taraftan Yıldız Tüm ortaklık, Doğuş şeklinde büyük holdinglerin kredilerini tekrardan yapılandırırken, iktisat yönetimi de geri dönmeyen kredi oranının yüksek olduğu inşaat ve enerji sektöründeki kredilerin fona devredilmesi için emek verme yürütüyor.

Türk bankaları telaşlı değil

Mevzuya yakın dört kaynağın verdiği bilgiye gore, dün danışmanlık şirketi PwC’nin ev sahipliğinde meydana getirilen çalıştayda fena kredilerin bilançodan iyi mi çıkarılacağı mevzusu da ele alındı. Türk bankalarının ellerindeki sorunlu kredileri elden çıkarmakta telaşlı olmadığı görüldü.

Çalıştaya Goldman Sachs, Bain Capital şeklinde finans kuruluşların ve zor durumdaki varlıklara yatırımla ilgilenen EBRD ile IFC yanı sıra Deutsche Bank, Cerberus da katıldı. Kaynaklar Cerberus’un zor durumdaki varlıklara yatırımla ilgilendiğini belirtti.

İLGİLİ HABERGoldman Sachs yapılandırılan kredilere talipGoldman Sachs yapılandırılan kredilere talip

Türk bankalarından Akbank, İş Bankası, Güvence Bankası, Finansbank, Alternatifbank ve Kuveyt Türk’ün yanı sıra bazı varlık yönetim ve portföy yönetim şirketleri de görüşmede yer aldı.

Toplantıya katılan bir kaynak, Türk bankalarının hemen hemen yakın izlemedeki kredileri satma mevzusunda bir gerekseme görmediğini, bunun yerine borçları tekrardan yapılandırmayı tercih ettiklerini ortaya koyduğunu belirtti.

Daha oldukca yapılandırma yapılacak

Investing.com’da çevirisine yer verilen habere gore kaynak, “Bankalar burada gerekseme görmüyor, bu sebeple buradan tahsilat oluyor. Öteki taraftan BDDK da bunların yapılandırılması mevzusunda destek oluyor… Ek olarak bankalar varlık yönetim şirketlerinin harç ve vergi istisnalarının aynısına haiz olabilmek için BDDK’ya başvurdu, bu sebeple daha oldukca yapılandırma yapacaklar” dedi.

Toplantıya katılan ikinci bir kaynak da EBRD şeklinde yatırımcıların geri dönmeyen krediler ve sorunlu varlıklara değişik yatırım yöntemlerini değerlendirdiklerini ifade ettiklerini belirtti. Sadece EBRD’nin “Fakat temel mesele bu varlıklar hakkında sağlanan oldukca azca informasyon var ve gerekseme tam olarak nerede belirlenemiyor” söylediğini aktardı.

Toplantıya katılan üçüncü bir kaynak da, Cerberus, Bain, IFC, EBRD, Goldman Sachs şeklinde büyük kurumların bir araya gelmesini mühim bir fırsat olarak nitelelerken sadece Türk bankalarının “isteksiz” göründüğünü söylemiş oldu.

Toplantıya katılmayan sadece katılan yabancı yatırımcılarla görüşen bir kaynak ise, şu aşamada zor durumdaki varlıklar içinde “en sorunsuzlarının” ardında olduklarını belirterek, “Gezim şeklinde, ihracatçılar şeklinde, döviz geliri olan fakat yönetimsel olarak sorunlu şirketlerle ilgileniyorlar. Şu anda varlık peşindeler, işletme yönetme ardında değiller” dedi.

Türk bankacılık sektörünün toplam kredileri 2.5 trilyon liraya ulaşırken, şu ana kadar 100 milyar liranın üstünde kredi tekrardan yapılandırıldı. Bankaların takipteki kredi rasyosu yüzde 4.04’e ulaşırken, yılsonunda yüzde 6’ya kadar çıkabileceği de planlanıyor. Öte taraftan hükümetin ve bankaların fena enerji ve inşaat kredileri için kuracakları fonlar kapsamında ise bankaların emekleri sürüyor.

İLGİLİ HABERTürk bankaları yabancı bankalarla biraraya geliyor: Batık kredilerin akıbeti ne olacak?Türk bankaları yabancı bankalarla biraraya geliyor: Batık kredilerin akıbeti ne olacak?CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here