15.7 C
İstanbul
Pazar, Kasım 28, 2021

Bayram İkramiyesi Ödeme Tarihi Belli Oldu

[ad_1]

Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramında ödenen bayram ikramiyeleri bu Ramazan Bayramı öncesi ödenecek. Mevzuya ilişkin data veren Hacı Ali Hasgül “Türkiye’de ortalama 12 milyon emeklimiz var. Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi emeklilerimize bayram ikramiyesi ödenmekte. Bu Ramazan Bayramı öncesi 31 Mayıs’ta emeklilerimizin hesabına 1000 TL bayram ikramiyesi yatacak. Geçen yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde ikramiyeler iki güne yayılarak ödenmişti. Geçen senenin aksine bu yılki ödemeler tüm emekli ve hak sahiplerine aynı gün yapılacak. Kısaca SSK, Bağkur, Emekli Sandığı emeklileri ve hak sahipleri 31 Mayısta bayram ikramiyelerini alacak. 4 Haziran Salı günü başlamış olacak bayram tatilinin 9 güne uzatılması ile bayram tatili öncesi tüm emeklilerimizin ikramiye ödemesi yapılmış olacak.” dedi.

Bayram ikramiyesinden kimlerin faydalanacağını da açıklayan Hasgül; “Bayram ikramiyesinden faydalanabilmek için ödemenin yapıldığı tarihte yaşlılık, vazife malullüğü, malullük, ölüm aylığı -bunun içinde dul ve yetim aylığı da var- ile devamlı iş göremezlik geliri ve ölüm geliri bağlanmış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden ziyan olan sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri de bayram ikramiyesinden faydalanacaklardır.” diye sözlerini sürdürdü. İlk kez aylık bağlananlar için Ramazan ikramiyesinden yaralanma koşulları hakkında da data veren Hacı Ali Hasgül “İlk kez aylık bağlanan emekliler için ise ikramiye ödeme koşulu aylık bağlanma süresine bakılırsa değişmektedir. Kısaca mayıs ayına kadar aylık bağlanan emeklilerimize ramazan bayram ikramiyesi ödemesi yapılacakken haziran ayında emekli olma koşulunu elde eden emekleriniz için ise ilk ikramiye ödemesi Kurban Bayramında yapılacaktır.

Bu amaçla yurttaşlarımızın Ramazan Bayram ikramiyesi hakkından faydalanabilmeleri için mayıs ayı öncesi aylık bağlanma talebinde bulunan ve aylık bağlanmasına engel bir durumu olmayan emeklilik aylık talepleri personelimizin fedakâr emek vermesi ile sonuçlandırıldı. Hak sahiplerine yapılacak bayram ikramiyesi oranını mevzusuna da değinen Hasgül “Ölen eşinden yada anne-babasından dolayı dul-yetim aylığı alanlara, hisseleri oranında ikramiye ödemesi yapılmakta. Bu da şu anlama geliyor: Eğer ölen eşinin emekli aylığının yüzde 50’si bağlanmış olan eşe 500 lira; yüzde 75’i bağlanmış eşe ise 750 TL ikramiye ödemesi yapılmakta. Gerçek sahibi çocuklarda ise ölen kişinin ailesinin yüzde 25’i bağlanan 250 TL; yüzde ellisi bağlanan çocuğa ise 500 TL ödeme yapılacaktır.

Devamlı iş göremezlik alanlarda ise ikramiye ödeme tutarı devamlı iş göremezlik oranına bakılırsa belirlenmektedir. Meslekte kazanma gücü yitik oranı %40 olan emeklilerimiz için 400 TL bayram ikramiyesi ödenecektir.” diye sözlerini sürdüren Hasgül birden fazla aylık alan emekli ve hak sahipleri için en yüksek ödemeye olanak veren aylık üstünden ikramiye ödemesi yapılacağını da belirtti.  (İHA)[ad_2]

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,076TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler