BDDK binasına 291 Milyon 840 Bin TL’lik rekor teklif!

0

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa edilecek Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), İstanbul Ataşehir Finans Merkezi’ndeki hizmet binasının arsa satış karşılığı gelir paylaşım işinin ihalesinde; idare payı gelirine en yüksek teklifi 291 Milyon 840 Bin TL. nakdi ödeme ve 159 Milyon TL. maliyetindeki 93.400m2’lik BDDK hizmet binasının anahtar teslimi yapılarak bila bedel teslim edilmesini içeren teklifiyle YDA Group verdi.

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun hizmet binası, TOKİ ile BBDK arasında imzalanan protokol kapsamında, İstanbul Finans Merkezi Yerleşkesinde, 3328 ada 2 nolu parsele yapılacak. BDDK hizmet binası ihalesi; Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Satış, Devir, İntikal, Kiraya Verme, Trampa, Sınırlı Ayni Hak Tesisi ve Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İhale Yönetmeliği kapsamında gerçekleştirildi. İdare tarafından ilerleyen günlerde gerekli prosedürler tamamlanarak ihale kesinleştirilecek.

Hem finans sektörünün kalbi olacak bir merkez, hem de günün 24 saati yaşayan bir kampüs olma özelliği taşıyacak olan ve 30 bin kişiye istihdam kaynağı olacak yaklaşık 2 milyon 500 bin metrekare inşaat alanının içerisinde, 319.000 m2 toplam inşaat alanı ile yer alan BDDK parseli; 7 katlık bir baza üzerine oturan kulelerden oluşacak.

8 FARKLI SEKTÖRDE 8.000’DEN FAZLA İSTİHDAM

Yurt içi ve yurt dışı iştirakleri bulunan, uluslararası düzeyde iş hacmi oluşturan, 5,6 milyar USD’yi bulan tamamlanmış projeleri ve hâlihazırda 8 bin kişilik istihdam gücü ile YDA Group, inşaat sektörünün yanı sıra havalimanı işletmeciliği, madencilik, enerji, tarım, sağlık ve sigortacılık sektörlerinde de faaliyetlerini sürdürüyor. Şirketin projeleri arasında Diyarbakır Havaalanı Terminal Binası, Ordu Çevre Yolu ile Tokat Niksar Yolu, Ümraniye, Sarıyer, Muş Devlet Hastaneleri ve Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi Polatlı-Afyon Kesimi altyapı yapım işi gibi altyapı ve üstyapıya yönelik taahhüt projelerinin yanı sıra; YDA Park Avenue, Söğütözü Residences, The İstanbul Residence Veliefendi, The Kayseri Forum Residences ve Ankara Business Centre gibi markalı gayrimenkul projeler de yer alıyor. DHMİ’nin 7 Mart 2014 tarihinde yenilediği ihalede en yüksek teklifi (705 milyon Avro + KDV) vererek hali hazırda 2006 yılından bu yana dış hatlar terminalini işletmekte olduğu Dalaman Uluslararası Havalimanı’nın iç ve dış hatlarını 26 yıllığına işletme hakkını kazanan Şirket; Kamu-Özel Ortaklığı (PPP) modeliyle hayata geçirilecek olan Kayseri, Konya ve Manisa Şehir Hastanelerinin proje geliştirme, finansman ve hukuki altyapı çalışmalarına da devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here