escort kuşadası

26.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

Beklenen dev otomotiv firması yatırımı Manisa’ya
[ad_1]

Alman otomotiv devi Volkswagen’in (VW) uzun zamandır gündemde olan yeni fabrika yatırımı ile ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye’ye yapılması planlanan yatırım için VW’nin önümüzdeki hafta resmi açıklama yapması beklenirken, Alman markanın Manisa’da şirket kurduğu ortaya çıktı. Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgiye göre, 943 milyon 500 bin Türk Lirası sermaye ile ‘Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ unvanlı şirketin startı verildi.

22 yıl sonra ilk yabancı yatırım

VW yetkilileri konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmazken, sektör temsilcileri bu gelişmeyi kararın kesinleştiğinin bir kanıtı olarak yorumladı. Böylece Türkiye otomotiv sektöründe 22 yıl sonra ilk kez yeni bir yatırım gelmiş olacak.

Alman otomotiv devi, Türkiye’de yeni bir tesis kurmak için geçtiğimiz aylarda Hükümet yetkilileriyle bir araya gelmiş, ardından Volkswagen’in üretimden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Tostmann Alman basınına açıklama yaparak 2 hafta içinde Türkiye ile imzaların atılabileceğini söylemişti. Dün Manisa Ticaret Sicili Müdürlüğü’nün 2447 sayılı ilanı, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer aldı. Buna göre, Volkswagen Aktiengesellschaft, 943 milyon 500 bin Türk Lirası sermaye ile ‘Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ unvanlı şirketi Manisa’da kurdu. Şirketin merkezi “Keçiliköy OSB Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı No: 14/118 Yunusemre/Manisa” oldu. Şirket; otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı, bunların parçalarının ve komponentlerinin tasarımı, üretimi ve montajı ile tüm bu ürünlerin satışı, ithalatı ve ihracı başta olmak üzere bu konularla ilgili tüm diğer faaliyetleri yürütmek amacıyla kuruldu.

Resmi açıklama bekleniyor

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Maalesef sürecin nezaketi gereği konuyla ilgili doğrudan bir açıklama yapamıyorum, ama daha önce ülkemizde önümüzdeki dönemde özellikle bazı kritik sektörlerde pozitif gelişmelerin olacağını söylemiştik. İnşallah güzel haberler duyacağız, hep söylediğim gibi bu tip yatırımlarda sürecin gerçekten içinde olanlar resmi açıklamaya kadar herhangi bir yorum yapmıyorlar” dedi.

Fabrikada 3 model üretecek

Şirkete yakın kaynaklar birçok marka için üretim faaliyetleri gerçekleştirecek olan tesisin yaklaşık 1.4 milyar euroya mal olacağını belirtiyor. Kurulacak tesisin Doğu Avrupa pazarı için VW Passat ve Skoda Superb benzeri modellerden yılda 300 bin kadar üreteceğini belirtiliyor. Fabrika inşasının 2020 sonu, üretimin ise 2022 yılında başlaması bekleniyor. Tesisin Manisa ve çevresinden 4 bin kişiye istihdam yaratacağı öngörülüyor.

Fabrika, İzmir Limanı, Aliağa Nemrut Limanı ve yapılması planlanan Çandarlı Limanı’na yakınlığı ile ihracatta önemli avantaj sağlayacak.

Alman grup, geçtiğimiz aylarda da Türkiye’deki Ford Otosan fabrikalarında hafif ticari araç üretilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı. Türkiye’de en son büyük otomotiv yatırımları 1997 yılında Toyota ve Honda tarafından gerçekleştirilmişti.

Gerek Alman gerekse Türk medyasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat araya girip VW’ye önemli teşvik avantajları vaat ettiğine dair haberler yer almıştı. Ağustos ayı başında ise Cumhurbaşkanlığı kararıyla, sıfırdan fabrika kurup en az 100 bin adetlik kapasiteye ulaşan firmalara, kapasitenin yüzde 15’i kadar gümrüksüz otomobil ithalat izni verilmişti.

VW neden Türkiye’yi tercih etti?

Konstanz Üniversitesi’nden uluslararası ekonomi politikaları ve Türkiye uzmanı Prof. Dr. Erdal Yalçın VW’nin Türkiye’ye yapacağı yatırımın ayrıntıları hakkında DW Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

DW Türkçe: Volkswagen neden yeni üretim tesisi için Türkiye’yi tercih etti?

Erdal Yalçın:Türkiye’de VW fabrikası kurulması bir kaç yıl önce de konuşulmuştu. O zaman karşı yönde bir karar verilmişti. İlk bakışta Türkiye’de siyasi huzursuzlukların yaşandığı bir dönemde buraya yatırım yapma kararı makul görünmüyor. Ancak uzun vadeli bakıldığında ekonomik açıdan bu karar anlaşılır ve mantıklı. Türkiye son 15 yılda özellikle otomotiv sektöründe önemli bir üretim yeri haline geldi. Özellikle Türkiye’ye yerleşen tedarikçiler sayesinde. Aralarında Bursa yakınlarında fabrikası olan Robert Bosch’un da olduğu tedarikçi firmaların ağı çok büyüdü. Bu durum VW gibi bir şirket için tabii çok faydalı. Bulgaristan’da bu koşullar yok.

Türkiye’de istihdam piyasasının koşulları VW açısından nasıl görünüyor?

Türkiye’de işçilik maliyetleri çok düşük. Asgari ücret 420 euro civarında. Bu, Bulgaristan ile kıyaslanınca önemli bir fark. Ayrıca Türkiye çok büyük bir pazar ve gelecekte nüfusunun 100 milyonu aşması bekleniyor. Şirket uzun vadede Volkswagen’a olumlu katkı sağlayacak genç çalışanları işe alabilir. Potansiyel işgücü temelde iyi eğitim görüyor. 2005’den yani Türkiye ile üyelik müzakereleri başladığından bu yana ilerlemeler oldu. Ama aynı zamanda son yıllarda yaşanan siyasi sorunlar pek çok yetenekli insanın Türkiye’yi terketmesine, yani beyin göçüne de yol açtı.

İşsizlik, borçlanma, enflasyon… Türk ekonomisi şu sıralar bu konularda sıkıntı yaşıyor. Volkswagen gibi büyük bir şirketin yatırımı ekonomiyi canlandırır mı?

Kesinlikle! Türkiye ekonomisi için esaslı ve önemli bir yatırım. Bu şöyle bir mesaj: “Bakın dünyanın en büyük otomotiv şirketi Türkiye’ye yatırım yapıyor.” Bu karar başka yabancı yatırımcıları da motive edebilir.

Türkiye’ye son yıllarda hukukun üstünlüğü prensibini ihlal ettiği eleştirileri yöneltiliyor. VW’nin yatırım kararı bu eleştiriler göz önünde bulundurulduğunda akıllıca mı?

Özellikle uzun vadede iyileşmenin olmasına çabalıyorsak hiçbir yatırım yapılmaması bir çözüm değil. Yakın zamanda Almanya’dan Rusya’ya yatırımlar kısmen önlendi veya yasaklandı. Ancak ekonomik tecritin hiçbir yararı olmadı. Aynı şekilde İran’da da etkili olmadı. Sonuçta yatırımların durdurulması daha çok demokratik güçleri daha da zayıflattı. Ben zor bir siyasi ortama sahip ülkelere yatırımı bir fırsat olarak görüyorum. Olumlu bir bağımlılık oluşabilir. Geçmişteki deneyimler bize ekonomik ilişkileri korumanın uzun vadede izolasyondan daha iyi bir araç olduğunu gösteriyor. Yatırımlar Türkiye’de siyasi ilişkileri de olumlu etkileyecek koşullar oluşmasını sağlayabilir.

Türk hükümetine temel haklar ile demokrasiyi ihlal ettiği eleştirilerinin yöneltildiği bir dönemde milyarlarca euroluk bu yatırımın yapılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye Türk hükümetinden ibaret değil. Toplum içinde ülkeyi liberal bir demokrasiye taşımak isteyen pek çok insan var. Yaptırımlar tüm toplumu cezalandırır. Bu çözüm olamaz. “Ekonomi daha da kötüye gitmeli” yaklaşımı dünyadaki birçok problemi çözebilecek bir yaklaşım değil. Bana göre mevcut siyasi zorluklara rağmen benim için Volkswagen yatırımında uzun vadeli olumlu etki ağır basıyor.[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler