Berlin’de Avrupa’nın en büyük Kürt filmleri festivali

0


Bu yıl 1-7 Ağustos tarihlerinde 9’uncusu düzenlenecek olan Berlin Kürt Film Festivali, Kürt filmlerindeki kadın bakış açılarını görünür kılmayı amaç edinerek “Kadın Direnişi” temasıyla gerçekleşecek.

Avrupa’nın en büyük Kürt filmleri festivali olma niteliğini taşıyan festival, savaş ve gelenek arasında kendi kendini güçlendirmenin farklı politik ve kültürel gelişmelerini yansıtmayı hedefliyor. Uluslararası film yapımcılarının yeni üretimlerini sunacağı festival 38 uzun metraj, belgesel ve kısa filme ev sahipliği yapıyor.

Festival, Kürt ve Ezidi kadınların IŞİD’e karşı mücadelesini anlatan Eva Husson imzalı “Güneşin Kızları” filmiyle açılışını yapacak. Başrollerini Golshifteh Farahani ile Emmanuelle Bercot’un paylaştığı 2018 yapımı film, Altın Palmiye’ye aday gösterilmişti.

İranlı Kürt yönetmen Alireza Mohamadian’ın İran’da hapsedilen hamile bir kadının hikâyesini anlattığı 2018 yapımı “Kurtuluşa Doğru” ve Alexandria Bombach’ın Nobel Barış Ödüllü Nadia Murad’a adağı 2018 yapımı “On Her Schoulders” filmleri de festival kapsamında gösterilecek.

Katalan yönetmen Alba Sottora’nın YPJ savaşçısı Arin Mirkan üzerinden IŞİD’e karşı direnişi resmettiği 2018 yapımı “Komutan Arian” ile Rojava’daki IŞİD direnişine katılan kardeşi Enes’i bulmak için annesinin verdiği arayışı anlatan Kürt yapımcı Selim Yıldız’ın 2019 yapımı belgeseli “In Dialog” da festivalin dikkat çeken yapımlarından.

Film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler, okumalar ve müzik etkinliklerinin de gerçekleşeceği festivalde yazarlar ve sanatçılar güncel eserlerini Ulme35 adlı mekânda sunacak. Festival ise Berlin Mitte’deki Babylon ve Kreuzberg’deki Moviemento’da gerçekleşecek.

Başkanlığını Mehmet Aktaş’ın yaptığı Mîtos Film tarafından düzenlenen festival bu yılında Berlin Kültür Senatosu ve Goethe Enstitü Irak tarafından destekleniyor. Festival için 1993’te kurulan Berliner Elternverein Yekmal e.V. ve çocuk film departmanı Zarok TV de 2002’den beri işbirliği sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here