Beyaz Saray’da bir istifa daha: Adalet bakan yardımcısı görevi bırakıyor

0


ABD Başkanı Donald Trump’ın, kampanya sürecinde ülkedeki seçimlere müdahale etmiş olduğu belirtilen Rusya’yla ortaklaşa iş yapmış olup yapmadığını araştıran savcı Robert Mueller’i atayan ABD Hakkaniyet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein görevden ayrılıyor.

Fotoğraf: Reuters

Rosenstein’ın istifasıyla Trump yönetimindeki üst düzey adların istifalarına bir yenisi daha eklenmiş oldu. Ay başlangıcında ABD İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen ve ABD Gizli saklı Servis Direktörü Randolph Tex Alles, Kasım 2018’de ise hakkaniyet bakanı Jeff Sessions çekilme etmişti.

Mart ayında görevden ayrılması düşünülürken iki yıl ilkin başlatmış olduğu Mueller soruşturmasını tamamlaması beklenen Rosenstein’ın istifası sürpriz olmadı. Başkana çekilme mektubunu sunan Rosenstein’ın 11 Mayıs’a kadar görevde kalacağı açıklandı.

Trump’la yıldızı barışmayan Rosenstein çekilme mektubunda, kendisini en ağır eleştiren kişilerden biri Trump olmasına karşın onun espiri anlayışını övdü. Trump Twitter’da Rosenstein ve öteki yetkilileri ihanetten dolayı cezaevinde gösteren bir gösteren bir fotomontaj paylaşmıştı.

Rosenstein, Mueller’ın raporunu tamamlamasının arkasından raporu inceleyen ve kamuoyuna açıklanacak kısımlarını belirleyen hakkaniyet bakanlığı ekibinde yer aldı. Mueller raporunda, Trump’ın soruşturmasını engellediği yönünde bir görüş bildirmemiş, bunun arkasından da Hakkaniyet Bakanı Barr ve Rosenstein aslına bakarsanız bu yönde bir suçlamayı destekleyecek kanıt bulunamadığını savunmuştu.

Trump’ın seçimde Rusya ile ortaklaşa iş yaptığına dair kanıt bulunamadıCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here