-3.5 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

Bir “eksik veri” açıklaması da İzmir için CHP’li Sertel’den geldi: Bir haftada 210 kişi bulaşıcı hastalıktan öldü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, COVID-19’dan kaynaklı ölüm ve hasta sayılarının yanlış olduğuna ilişkin “11-17 Kasım tarihleri arasındaki yedi günlük sürede sadece İzmir’de 210 vatandaşımız bulaşıcı hastalık nedeniyle hayatını kaybetmiştir. AKP iktidarı salgınla mücadeleyi iyi yönetemiyor ancak yalan söylemeyi çok iyi beceriyor” dedi.

CHP’li Sertel yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanı ve AKP’nin ısrarla yalan söylemeye devam ettiğini” belirterek, “Rakamlar yalan söylemez ancak insanlar rakamlarla yalan söyler” diye konuştu.

Virüsün yayılma hızı ve ölüm oranı gittikçe artıyor

Sertel, İzmir ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Bulaşıcı hastalıktan yani COVID-19 nedeniyle 11 – 17 Kasım tarihlerinde 210 vatandaşımızın hayatını kaybettiği gerçeğini üzülerek öğrendim. 11 Kasım Çarşamba 19, 12 Kasım Perşembe 34, 13 Kasım Cuma 26, 14 Kasım Cumartesi 23, 15 Kasım Pazar 36, 16 Kasım Pazar 21, 17 Kasım Pazartesi günü 51 vatandaşımız bulaşıcı hastalık nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

17 Kasım günü Türkiye genelinde açıklanan vefat sayısı 103. Aynı gün İzmir’de bulaşıcı hastalıktan vefat eden kişi sayısı ise 51. Yani o rakam doğruysa ölümlerin yarısı İzmir’de olmuş demektir. Ankara’da, İstanbul’da ve diğer büyükşehirlerde yok denecek kadar az ölüm olmuştur. Sayın Bakan buna inanıyor mu? Halkımız inanmıyor. Yine İzmir’de yapılan testlerde pozitif çıkma oranı yüzde 30’lara yükselmiştir. Türkiye genelinde açıklanan hasta sayısına ve ölümlere baktığımızda açıklanan rakamların halkı aldatmacadan ibaret olduğunu net olarak görüyoruz. Virüsün yayılma hızı ve ölüm oranı gittikçe artmaktadır.

Halkını aldatan kendini aldatandır

İki gün önce alınan ve toplumun kafasını iyice karıştıran kısıtlama kararları da önlem olmaktan çok uzak olduğunun altını çizen Sertel, “Mark Twain ‘Rakamlar yalan söylemez ama insanlar rakamlarla yalan söyler’ diye güzel bir sözü var. Türkiye’de yaşadığımız tam olarak budur. Halkını aldatan kendini aldatandır” değerlendirmesinde bulundu.

İzmir depreminin ardından hastanelerde mevcut servisler  yetmiyor yeni COVID-19 servisleri açılıyor

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı da 17 Kasım’da yaptığı açıklamada depremi izleyen 10’uncu günde vaka sayısının depremin başladığı güne göre iki katına çıktığı vurgulayarak şöyle demişti:

3 bin-3 bin 500 kişide test pozitif saptanabilmektedir. Ambulanslar olguları taşımakta zorlanmaktadır. Hastanelerde mevcut servisler, yoğun bakımlar yetmiyor, yeni COVID-19 servisleri ve yoğun bakımlar açılıyor. Serviste ya da yoğun bakımda yatması gereken birçok hasta acillerde ya da servislerde bekletilip yatırılacakları yatakların ‘boşalması’ bekleniyor. Sadece COVID-19 hastaları değil, diğer hastalar da servis, yatak, yoğun bakım sıkıntısı yüzünden kamusal sağlık hizmetine ulaşmakta güçlük çekiyor.”

Aile hekimleri de isyanda

İlçe Sağlık Müdürlükleri’nin ve TSM’lerin üzerine yıkılmış olan filyasyon çalışmalarında olgulara yetişilemediğine işaret ederek “Günlerce ilacına ulaşamayan hastaların sayısı giderek artıyor. Hastalara oldukça özellikli ve yan etkileri olan ilaçların dağıtımda ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Aile hekimleri de isyan halinde. Giderek artan sayıda pozitif ve temaslı olgu izlemine yetişemiyorlar” diye konuşmuştu.

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/bir-eksik-veri-aciklamasi-da-izmir-icin-chpli-sertelden-geldi-bir-haftada-210-kisi-bulasici-hastaliktan-oldu/


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,302BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler