8.5 C
İstanbul
Perşembe, Şubat 25, 2021

Bir Siz Eksiktiniz! Şimdi de Japonya İle Güney Kore Arasında Ticaret Savaşı Başladı
[ad_1]

Japonya ve Güney Kore ticaret gerilimi, Cuma günü Japonya Başbakanı’nın Güney Kore teknoloji sektörünü hedef alan ihracatı kısıtlama kararıyla başladı. Güney Koreliler ise misilleme olarak Japon ürünleri için boykot çağrısında bulundu.

Bloomberg haberine göre Eurasia Group Siyasi Danışmanlık Asya Direktörü Scott Seaman, Pazar günü yazdığı notta, “İki hükümet kısasa kısas misilleme hamleleriyle en az aylar boyu çift taraflı ilişkilerde ek tatsızlıklarla yüz yüze kalacaklar” dedi.

Trump-Xi görüşmesinin gölgesinde kaldığı için belki fark edilmedi ama G-20 toplantısında bir zirve de Japon ve G. Kore liderleri arasında yapılmış ama başarısız olmuştu.

Japonya-G. Kore arasındaki işte bu son gerilime de Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ‘in geçtiğimiz ay G-20 zirvesinde önemli anlaşmazlıklar konusunda ilerleme kaydetmemesinin yol açtığı anlaşılıyor.

Fakat Japon-Kore gerginliğinin ta 2. Dünya Savaşı’na kadar giden tarihi kökleri de var.

Güney Kore Yüksek Mahkemesi, geçen yıl kasımda Nippon Çelik Şirketi ve Mitsubishi Ağır Sanayi Şirketi aleyhine açılan davalarda, şirketleri, zorla çalıştırdıkları Güney Koreli işçilere tazminat ödemeye mahkum etmişti. Karar, görülmekte olan benzer davalara emsal teşkil etmiş, diğer Japon şirketleri de art arda tazminata mahkum olmuştu.

Japonya, Güney Kore ile 1965’te diplomatik ilişkilerin normalleşmesi için yürütülen görüşmelerin ardından imzalanan anlaşmayla Güney Kore’ye aktarılan hibe, bağış ve kredilerin “savaş tazminatı” niteliğinde olduğunu ve anlaşmayla tazminat konusunun kapandığını ileri sürüyor.

Güney Kore ise insanları sömürge yönetimi altında zorla çalıştırmanın insanlığa karşı suç olduğunu, haksızlığa uğrayanların yargı önünde haklarını aramasının iki ülke arasında imzalanan anlaşmalarla sınırlanamayacağını savunuyor.
Yorumculara bakılırsa Japon Başbakanı Abe, II. Dünya Savaşı sırasında Japon firmaları için çalışmak zorunda bırakılarak zarar gördükleri iddia edilen Korelilere yönelik Güney Kore mahkemesi kararlarının ele alınması konusundaki farklılıkları çözemediği için özellikle kızgın.

Sonuçta Japonya da harekete geçti ve G. Kore ürünlerine bir dizi ticari kısıtlama getirdi

Geçtiğimiz Pazartesi, Japonya Ekonomi Ticaret ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Güney Kore’den florlanmış polimid, hidrojen florid ve resist maddelerinin ithalatının bireysel izne bağlı hale getirileceğini duyurmuştu.

Aslında güncel anlaşmazlıklarla tarihi tartışmalar arasında yer alan bir başka ekonomik gerilim daha var.

Japonya’nın 1990’larda girdiği Uzun Resesyon ve özellikle buna neden olan Japon Yeninin ABD Doları karşısında değer kazanma süreci G. Kore’nin yüksek büyümesinin önünü açmıştı.

Japon malları yerine Batılı tüketiciler daha ucuz olan G. Kore mallarına yönelmişti. O zamanlar G. Kore henüz pek küçük bir ekonomi iken bu durum Japonya’yı pek rahatsız etmemiş olsa da o zamandan bu yana ekonomisi neredeyse bitmeyen bir durgunluk içinde hapsolan Japonya yanı başında gitgide büyüyen G. Kore ekonomisinden artık çok daha fazla rahatsızlık duyuyor.

Abe’nin Trump’ın Çin’e yaptığı gibi G. Kore’ye ticaret savaşı başlatmasının gerisindeki asıl sebep belki de bu yeni rakibe haddini bildirme isteği…

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,256BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler