21.5 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 23, 2021
spot_img

BIS: Güçlü dolar Gelişmekte Olan Piyasalar’a tehdit arz ediyor
[ad_1]

Uluslararası Ödemeler (Takas) Bankası (BIS) pazartesi günü yaptığı açıklamada, gelişmekte olan ülkelerin geçtiğimiz on yılda aldığı dolar cinsinden borçları göz önüne alındığında, ABD dolarının değer kazanmasının gelişmekte olan piyasalara daha fazla baskı oluşturacağının altını çizdi.

Dolar, ABD Merkez Bankası faiz oranlarını rekor seviyelere düşürdükten sonra Mart ayındaki yüksek seviyelerden yüzde 12’den fazla bir değer kaybetmişti. Buna rağmen BIS, doların büyük dalgalanmalara eğilimli olduğunu ve herhangi bir yükselişin gelişmekte olan piyasaların büyümesine önemli ölçüde zarar vereceğini belirtti. BIS’e göre, Gelişmekte Olan Ülke ekonomileri  dolarındaki değer değişikliklerine karşı çok hassas, bu yüzden doların gidişatı gelişmekte olan piyasalar için önemli bir risk faktörü.

BIS araştırmacılarının, gelişmekte olan 21 piyasanın 1990 ile 2019 yılları arası verilerini kullanarak gerçekleştirdiği analizde, doların diğer birkaç para birimine karşı 1 puanlık bir artışının, gelişmekte olan ülkelerin büyümesini yüzde 0,3 düşürdüğünü ortaya çıkardı.

Bu düşüş, özellikle bu yılın başında korona virüsünün ilk dalgası ile rahat bir şekilde gözlenmişti. 2020 yılının ilk 3 ayında dolar endeksindeki yüzde 10’luk değer artışı, gelişmekte olan piyasalarda rekor seviyede tahvil satışları (sıcak para kaçışı) ile sonuçlanmıştı.

Benzer şekilde gelişmekte olan ülkelerin dolar cinsinden borçları, 2008 mali krizi sırasında GSYH yüzdesi bazında yüzde 3,5 seviyesinden yüzde 10’a çıkarak neredeyse üçe katlanmıştı. Bunun yanı sıra, yurt içi tahvil piyasalarında yabancı yatırımcı mülkiyeti yaklaşık yüzde 20 civarında.

Doların gücü ve küresel büyüme arası görülen bu negatif korelasyon, çeşitli kanallar ve dinamikler vasıtasıyla oluşmakta. Yatırımcının risk iştahı düştüğünde, güvenli sulara kaçış eğilimi, yani riskli yatırımlardan uzaklaşma ve sıkılaşan finansal koşullar hem doların yükselmesine hem de küresel ekonomik aktivitenin yavaşlamasına sebep oluyor.

Daha güçlü bir dolar, dolar borcu olan şirketlerin bilançolarının da zayıflaması anlamına gelmekte. Bunun sonucunda yavaşlayan dolar kredileri, küresel yatırımcıları, para birimleri fazla zayıflamamış ülkeler dahil yerel bonolarını satmaya teşvik ediyor. Bu sebeplerden ötürü, dolardaki yükseliş, gelişmekte olan ülke ekonomilerini yavaşlatmakta önemli bir rol oynuyor.

 

Çeviri: Cem Cetinguc

 

Salgından Mali Krize Giden Yoldayız

 

FÖŞ yazdı: Her Gökkuşağı’nın ardında bir Mali Kriz yatar

 

Euro-bölgesi’nde kamu borcu dağ gibi

 

The post BIS: Güçlü dolar Gelişmekte Olan Piyasalar’a tehdit arz ediyor appeared first on ParaAnaliz.

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,087TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler