0.1 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

Bitcoin 9,350 doları aştı

Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin lideri, pandeminin ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırlanan kurtarma programını ve gelecekteki bütçeyi müzakere etmeye devam ediyor.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan AB Liderler Zirvesi’nin ikinci oturumuna AB Konseyi Başkanı Charles Michel başkanlık etti. Liderleri, Covid-19 krizinin başlangıcından bu yana ilk defa fiziksel olarak bir araya getiren zirvede, salgının ekonomik etkilerine karşı hazırlanan toplam 750 milyar avroluk ekonomik kurtarma programı ile yaklaşık 1 trilyon avroluk AB’nin 2021-2027’deki bütçesini belirleyecek “Çok Yıllı Mali Çerçeve” taslağı ele alındı.

AB’nin 2021-2027 dönemi bütçesini de görüşen liderler, bütçenin boyutunu, harcama alanlarını ve üye ülkelerin gelecekteki bütçeye ne oranda katkı sağlayacaklarını da değerlendirdi. Üye ülkelerin oy birliğiyle belirlenmesi gereken kurtarma paketinde henüz uzlaşma sağlanamadı.

TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

AB bütçesi ve kurtarma programına ilişkin karar, üye ülkelerin AB Konseyindeki oy birliği ve Avrupa Parlamentosu (AP) onayıyla alınıyor. AB ülkeleri içinde Danimarka, Hollanda, İsveç ve Avusturya, kurtarma programındaki hibelere onay vermiyor. Bu ülkeler, ihtiyaç duyan AB ülkelerine ‘koşullu’ biçimde kredi verilmesini ve bunların ileride geri ödenmesini istiyor. Macaristan ve Polonya ise AB fonlarının hukukun üstünlüğü şartına bağlanmasına destek vermiyor.
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,303BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler