Ana SayfaBlockchainBitcoin'de mum formasyonları ve...

Bitcoin’de mum formasyonları ve anlamları

Bitcoin ve kripto paralarda fiyat hareketlerini doğru veya doğruya yakın tahmin etmek piyasada kazanmak için en önemli aşamalardan biridir. Bitcoin ve altcoin fiyat hareketlerinde sıklıkla kullanılan mum formasyonları ve fiyat akış hareketlerini derledik. Blockhain dünyası geleceğin ekonomisi ve düzeni için büyük umutlar vadetmesine rağmen piyasa bakımından henüz yeni sayılır ve yerleşik piyasalar gibi durağan değil, aksine fiyat hareketleri çok agresif bir şekilde seyrediyor. Bu da çok kazanmanın yanı sıra çok kaybetmenin de uzak olmadığının göstergesi. 7/24 açık olan bu piyasada olası risklerden kaçınmak ve maddi kazanç/kayıp miktarını kontrol edebilmek için Tradingvew‘da kullanılan ve fiyat hareketlerinin oluşumlarını önceden tahmin etmede yardımcı olan formasyonları derledik. Yeşil ve kırmızı mumlara bakarak olası fiyat hareketinin nereye doğru olacağını tahmin etmek için ihtiyacınız olan formasyonları inceleyebilirsiniz.

Cımbız Üstleri Formasyonu ve temel özellikleri:

Cimbiz Ustlerinin nedir temel ozellikleri
Cımbız Üstleri fiyat hareketi

Her iki mum yüksekliğinin neredeyse aynı olduğu Tepe Fiyat Hareketidir. Bir trendin tepesinde meydana gelebilecek, potansiyel trend dönüşlerini işaret eden oldukça yaygın bir kalıp olarak karışımıza çıkıyor. Cımbız Üstleri, düşüşler yerine piyasa yükselişlerinde ortaya çıktıklarında daha güvenilirdir.

Cımbız Altı Formasyonu ve temel özellikleri:

cimbiz alti mumu ve ozellikleri
Cımbız Altı mumları

Cımbız Altı mumları, genellikle bir düşüş trendinin dibinde meydana gelir ve satın alma baskısının ters yönde bir dürtüye yol açtığının göstergesi olarak yorumlanır. İki mumun alt kısmı neredeyse aynıdır, bu desteğin gücünü gösterir. Bu formasyonda satıcıların fiyatı daha fazla aşağı çekemediği görülür. Alıcının hacimde bir artışla devreye girmesi, fiyat hareketinin uzaklaşmasına, yani yükselmesine neden oluyor.

Kara Bulut Örtüsü Formasyonu ve temel özellikleri:

Kara Bulut Ortusu nedir ve temel ozellikleri
Kara Bulut Örgüsü fiyat hareketi

Dark Could Cover, Türkçe olarak Kara Bulut Ögrüsü modeli, ana direnç seviyeleri gibi önemli trade konumlarında ortaya çıkan bir fiyat hareketidir. İlk mum yeşil, uzun gövdeli, ardından ikinci mumda yakın bir ayı vardır. İkinci mumun takibi, düşüş eğilimini büyük ölçüde artıracağından, önceki yeşil mumun en az %50’si kadar olmalıdır.

Harami Ayı Formasyonu ve temel özellikleri:

Harami Ayi nedir ve temel ozellikleri
Harami Ayı fiyat hareketi

Harami Ayı fiyat hareketi, momentumdaki bir değişikliği düşündürür, yükseliş trendlerinin tepesinde tanımlanabilir. Bu hareket, Inside Bar mumu kapalı olduğu bir yükseliş mumundan oluşur. Buna göre bar mumu, yükseliş mumunun %25’inden büyük olmamalıdır.

Harami Boğa formasyonu ve özellikleri:

harami boga formasyonu
Harami Boğa formasyonu

Harami Boğa, tipik olarak bir düşüş trendinin alt kısmında oluşur ve potansiyel bir yön değişikliği işaretine işaret eder. İç çubuk mum, önceki düşüş mumunun %25’inden büyük olmamalıdır. Bu hareket, güçlü bir genişlemeden önce kapalı bir iç çubuğu olan bir düşüş mumundan oluşur.

Yutan Boğa Formasyonu ve özellikleri:

yutan boga modeli nedir
Yutan Boğa Modeli fiyat hareketi

Yutan Boğa modeli, çoğunlukla bir trendin alt kısmında meydana gelir, hacimdeki alım baskısının göstergesidir. Tipik tetikleyici, bir dürtü ve fiyat hareketi yönündeki bir değişikliktir. Boğa mumunun uzunluğu, kendinden önceki kırmızı mumu ‘Yutmak zorunda’.

Yutulan Ayı Formasyonu ve özellikleri:

yutan ayi formasyonu nedir
Yutulan Ayı mumu nedir özellikleri

Yutan Ayı formasyonu genellikle bir yükseliş trendinin tepesinde meydana gelir; bu, satın alma baskısındaki bir tükenme ve ardından bir tersine dönüşün bir işareti olarak karşımıza çıkıyor. Ayı mumu, önceki mum kapanışı ile aynı seviyede veya üzerinde açılmak zorundadır. Ayı Mumunun Uzunluğu, önceki mumu kapatmalıdır ki satıcıların piyasada ağırlık kazandığı görülsün.

Asılı Adam formasyonu nedir ve özellikleri:

asili adam formasyonu nedir
Asılı Adam formasyonu

Asılı Adam formasyonu, düşüşün bir göstergesidir ve tipik olarak bir trendin tepesinde oluşur. Asılı Adam formasyonu, alıcının zayıflığının göstergesidir, özünde, en yüksek seviyedeki fiyat talebidir. Mum, gövde uzunluğunun en az iki katı olan uzun bir alt fitili olan küçük bir gövdeye sahip olmalıdır. Mum deseni, satışlara yol açan artan hacimle desteklenmelidir, bu gerçek bir geri dönüş olasılığını artıracaktır.

Kayan Yıldız Ayı Formasyonu Özellikleri:

Kayan yildiz ayi formasyonu
Kayan Yıldız Ayı Formasyonu

Kayan Yıldız Ayı Formasyonu, keskin bir geri dönüşün, düşüşün göstergesidir. Alıcılar tükendikçe satıcıların fiyatı geri çekmek için harekete geçmesi olarak yorumlanır. Mumun Açık, Alçak ve Kapalı kısımları kabaca aynı yerde olmalıdır. Mum fitili gövde uzunluğunun en az iki katı olmalıdır, bu zayıf da olsa baskıyı gösterir.

Mezartaşı Doji’si Formasyonu Özellikleri:

Mezartasi doji formasyonu
Mezartaşı Doji’si Formasyonu

Mezartaşı Doji’si Formasyonu, Açılış, Düşük ve Kapanış’ın neredeyse aynı olduğu bir düşüş oluşumudur. Boğalar fiyatı piyasanın üzerine çıkaramadığı ve satıcıların mum kapanmadan önce devreye girmesine izin verdiği durumlarda görülen bir mum şekldir. Uzun fitil, arzın göstergesidir ve talep yokken satıcıların saldırganlıkla devreye girmesine izin verir. Mezartaşı Doji’si Formasyonu, önemli trade yerlerinde potansiyel direncin tanımlanmasına izin verir.

Dragonfly Doji’si / Yusufçuk Doji’si Formasyonu Özellikleri:

dragonfly yusufcuk doji formasyonu
Dragonfly Doji’si / Yusufçuk Doji’si Formasyonu

Dragonfly Doji’si, Açılış, Yükseliş ve Kapanış’ın neredeyse aynı olduğu bir yükseliş oluşumudur ve Kayan Yıldız Formasyonunun tersidir. Mum fitili, alıcılar tarafından emildiğini ima ederek, düşmeyen satış baskısının göstergesidir. Dragonfly Doji Formasyonu, hemen kısa vadede olası bir trendin tersine dönüşünün bir oluşumudur. Fiyat hareketi genellikle bir dürtü ile takip eder.

Dönen Zirve/Doruk Ayı Formasyonu Özellikleri:

donen doruk zirve formasyonu
Dönen Zirve/Doruk Ayı Formasyonu

Dönen Zirve/Doruk Ayı Formasyonu, fitilin yüksek ve alçak noktaları arasında eşit olarak ortalanmış kısa bir gövdeye sahiptir. Bu oluşum, alıcının ve satıcının kararsızlığının göstergesidir, aşağı yönlü bir kapanış onay verir. Bir trendin zirvesinde bir Dönen Zirve/Doruk Ayı Formasyonu, alıcının düşüş eğilimine yol açan güçlü bir göstergedir.

Dönen Zirve/Doruk Boğa Formasyonu Özellikleri:

Donen Zirve Doruk Ayi Formasyonu
Dönen Zirve/Doruk Boğa Formasyonu

Dönen Zirve/Doruk Ayı Formasyonu gibi bir Dönen Zirve/Doruk Boğa Formasyonu, açılış, yükselişler ve kapanış değerleri ile hemen hemen aynıdır. Bu Price Action/Fiyat Hareketi oluşumu, bir trendin en düşük seviyelerinde kararsızlığın göstergesidir, yükseliş takibi bunu onaylar. Düşüş trendinin en düşük seviyesinde bir Dönen Zirve/Doruk Boğa Formasyonu, satıcının bir Boğa Genişlemesine yol açan hareketinin güçlü bir göstergesidir.

Çekiç Formasyonu Boğa Mumu Özellikleri:

cekic formasyonu boga
Çekiç Formasyonu Boğa Mumu

Çekiç Boğa Mumu genellikle bir düşüş trendinin ya da daha yüksek bir dipte bulunan tipik bir geri dönüş formasyonudur. Mum oluşumu, fitili uzunluğunun en az 2 katı olacak şekilde kısa bir gövdeye sahip olmalıdır. Model, yukarı yönlü bir trendin tersine döndüğünü veya önemli bir trade konumundan bir reddin göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ters Çekiç Formasyonu Boğa Mumu Özellikleri:

ters cekic formasyonu boga
Ters Çekiç Formasyonu Boğa Mumu

Ters Çekiç Boğa mumu tipik olarak düşüş trendinin alt kısmında meydana gelir ve ardından yükseliş hareketi başlar. Açılış, Yükseliş ve Kapanış hemen hemen aynıdır. Bu, mevcut düşük seviyedeki alıcı satıcılarının göstergesidir. Price Action/Fiyat Hareketi, bir aktivasyon dürtüsü ile takip edilmelidir. Bu, satıcının tükendiğini teyit eder.

Akşam Yıldızı Ayı Formasyonu ve Özellikleri:

Aksam Yildizi Ayi Formasyonu
Akşam Yıldızı Ayı Formasyonu

Akşam Yıldızı Ayı Formasyonu, tipik olarak bir yükseliş trendinin tepesinde oluşan bir tersine dönüş formasyonudur. Patern, üç mum çubuğundan, büyük bir Boğa mumundan, Küçük düşüş mumundan ve büyük bir Ayı mumundan oluşur. Alıcının bitkinliği, üçüncü mumda hacim takibi ile ikinci (daha küçük ayı) mumda belirginleşir. Üçüncü mum, momentumdaki değişimden sorumludur. Fiyat hareketi güçlü bir Ayı Volatilite Genişlemesi ile devam etme eğilimindedir.

Akşam Doji Yıldızı Ayı Formasyonu ve Özellikleri:

Aksam Doji Yildizi Ayi Formasyonu
Akşam Doji Yıldızı Ayı Formasyonu

Akşam Doji Yıldızı Ayı Formasyonu, Akşam Yıldızına çok benzer, ayırt edici faktör Doji Mumudur. Doji Mumu, yükseliş trendinin zirvesinde alıcı ve satıcılar arasındaki belirsizliği işaret eder. Onay, üçüncü mumdan gelen dürtüsel bir satışla gerçekleşir. Arz, Talebi en yüksek seviyelerde yakalayarak görünür hale gelir, bu nedenle satıcılar fiyat düşüşü üzerinde etkindir.

Üç Kara Karga Ayı Formasyonu ve Özellikleri:

Uc Kara Karga Ayi Formasyonu
Üç Kara Karga Ayı Formasyonu

Üç Kara Karga Ayı Formasyonu, yükseliş trendinin tepesinde tipik olan bir düşüş mum çubuğu oluşumudur. Bu hareket, satıcının birbirini izleyen üç mum kapanışında alıcıları geçtiği ve fiyatın en düşük seviyelerde kapanmasına neden olduğu zaman oluşur. Satış baskısı muazzam hale gelir ve genellikle güçlü bir Ayı Volatilite Genişlemesi ile takip edilir.
Model, özellikle daha yüksek bir zaman dilimindeyse, bir ayı trendinin başlaması için artan bir olasılık sağlar.

Üç Beyaz Asker Formasyonu ve Özellikleri:

Uc Beyaz Asker Formasyonu
Üç Beyaz Asker Formasyonu

Üç Beyaz Asker Formasyonu, yerleşik bir düşüş trendinde potansiyel bir tersine dönüşü işaret eden bir Boğa formasyonudur. Formasyon, piyasa duyarlılığında güçlü bir değişimin göstergesidir, bunu tipik olarak güçlü bir Boğa Volatilite Genişlemesi izler. Her gövde mum kapanışı bir önceki mumun kapanışının üzerinde olmalıdır, bu alıcının piyasanın kontrolünü ele geçirdiğini düşündürür.

Sabah Yıldızı Formasyonu ve Özellikleri:

Sabah Yildizi Formasyonu
Sabah Yıldızı Formasyonu

Sabah Yıldızı Formasyonu, tipik olarak bir Boğa Volatilite Genişlemesinin başladığını gösteren bir düşüş trendinin sonundaki bir yükseliş formasyonudur. Satıcılar, alıcıların emilimi satın almaları belirgin hale geldikçe, fiyatı daha da ileriye taşıyamayarak diplerde tükenir. Bir Fiyat Hareketi dürtüsü genellikle aynı şeyi takip edip bir Boğa Genişlemesine ve bir trend değişikliğine yol açar.

Sabah Yıldızı Doji’si Formasyonu

Sabah Yildizi Doji
Sabah Yıldızı Doji

Sabah Yıldızı Doji’si, tek farklılığı “Doji” mumu olan Sabah Yıldızı olarak yukarı yönlü bir tersine dönüş oluşumudur. Bu tür paternler, bir düşüş eğiliminin altında oluşur ve satıcılar fiyatları daha fazla aşağı çekemedikleri için piyasada kararsızlığı gösterir. Doji, satın alma baskısının en düşük seviyelerde devreye girdiğini gösterir (güçlü talep), bu nedenle bunu bir Boğa Genişlemesi izler.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Dünyadaki en yaşanılası kentin sırları!

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın dünyanın en mutlu, en yaşanılır, en iyi planlanmış...

14 örnekle Sovyet sanatçılarından uzaydaki komünist yaşam

Sovyetler Birliği 1917'deki Büyük Ekim Devrimi'yle yıkılan Rusya İmparatorluğu'ndan sonra aynı topraklar üzerinde kuruldu...

Diyarbakır’da Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken 10 Harika Mekan

Diyarbakır, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir....

İnsan vücuduna bakış açınızı değiştirecek 12 çalışma

Meltem Işık, insan vücudu üzerine araştırmalar yapan bir sanatçı. Mükemmel bir dehayla...

Tartışı-Yorum

Nasıl Daha Fazla Satış Yaparsınız?

Meslektaşlarınızın çoğu kendilerinin satış işinde olduklarından habersizdir ve sadece bunu anlamanız bile sizi onlardan kilometrelerce öne geçirir.Nasıl Daha Fazla Satış Yaparsınız?Satış bir meslekten fazlasıdır; o bir yaşam tarzıdır. Zig ZiglarHEPİMİZ SATIŞ İŞİNDEYİZ.Her meslekteki ( avukat, doktor, muhasebeci,  bankacı, mühendis, öğretmen, otobüs ya da taksi şoförü, sanatçı, danışman,...

Bir seçim klasiğine “Ünlemsel Merhabalar”

Tartışı-Yorum / Nihat Duru Seçimi seçim şarkısı ve bolca benzin israfı sanıp iğrenç şarkılarını baslı hoparlörlerle milletin kulaklarına dayayan iyi gün dostu siyasetçilerimize merhaba! ‘Çalıyor ama çalışıyor da’ diyecek kadar zihniyeti bozuk, Beyniyle açık insanlar size de merhaba!! Evinin bacasından 5. Sınıf kömür dumanıyla ciğeri zorda, ama evinin arkasından geçen...

Slavoj Zizek: Türkiye’nin bir devlet olması devletin işlediği suçları aklamaz

Dünyaca ünlü filozof Slavoj Zizek, Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın'ın “PKK'nın Marksist-Leninist bir terör örgütü olması, işlediği suçları aklamaz” sözlerine yanıt verdi. Zizek yanıtında "Evet, Türkiye’nin bir devlet olduğu gerçeği de Türk devletinin işlediği suçları aklamaz" ifadelerine yer verdi.İbrahim Kalın'ın Aljazeera'da yayınlanan "Zizek, Türkiye ve entelektüel ciddiyetsizlik" adlı makalesine cevap...