Bitcoin’deki Mucizevi Yükselişin Dört Olası Sebebi

0


Bitcoin’in beklenmeyen yükselişi, 5 bin doları geçtiğinde iyice dikkat çekmişti. Fakat 8 Mayıs gecesi analistlerin mühim direnç seviyesi olarak işaret ettikleri 6000 doları da aştı. Bu seviyenin önemi 200 günlük hareketli averaj benzer biçimde mühim bir teknik seviyeyi kuvvetli şekilde kırmış olmasıydı.

Bitcoin bu seviyeyi kırmasının peşinden dün gece de 7 bin doları aştı. Çeşitli kripto para borsalarında kısmen değişik fiyatlar oluşsa da örnek olarak  aşağıdaki grafikte 7.300 dolara yaklaştığını görmek mümkün. TSİ 10.30 itibarıyla ise 7 bin 450 doları bile görüldü. Böylece Bitcoin’de son 24 saatte yaşanmış olan yükseliş yüzde 8’i geçti. Bitcoin ondan ilkin de derhal her gün % 2-3 civarı süratli yükselişler yaşamıştı. Üstelik bu yükselişler süratli bir işlem hacminin eşliğinde gerçekleşti. Günlük işlem hacmi 29 milyar 574 milyon doları, toplam piyasa kıymeti ise 130,2 milyar doları buldu.

 

HÂLÂ TARİHİ ZİRVESİNİN ÇOK ALTINDA

Bitcoin böylece son 1 ayda dolar bazında yatırımcısına yüzde 46 kazandırmış oldu. 1 Nisan’dan beri ise kıymeti yüzde 77 arttı. Haftalık kazancına baksak o da astronomik: Yüzde 27!

Buna karşın Bitcoin’in bu yükselişini sürdüremeyip yine yerlerde sürüneceğini, ona para yatıranların servetlerini kaybedeceklerini düşünen epeyce şahıs var. Bunun başlıca sebebi geçen yıl yaşananlar.

Hatırlanacağı benzer biçimde bitcoin 17 Aralık 2017’deki 20 bin 89 dolara erişmiş; peşinden 3 bin dolar seviyelerini görmüştü. O vakit aynı şey bu kez de yaşanabilirdi.

Tersini düşünenler ise bu kez durumun değişik olacağını kimi sebepler de göstererek iddia ediyor.

En mühim dört sebebe gelmeden genel iyimserliğe ilişkin iki mühim sebebe değinelim. Ilkin kripto paraların işi bitti bu bir Bitcoin manipülasyonu tezine rağmen Bitcoin’in 6 bin doları geçmiş olduğu gün düşen öteki kripto paralar da şimdi yükselmeye başladı. O sırada Bitcoin’in kripto para piyasasındaki ağırlığı % 60’ı geçmişti.  Bu da öteki bir iyimserliği getiriyor. Kripto paranın gelecekte bir yeri olacağına inananların bile bir bir çok Bitcoin’in artık eski teknoloji olduğu yeni kripto paraların karşısında geride kalacağını düşünüyordu. Böylesi bir pazar oranı ve yükselişin gene Bitcoin’den başlaması bu tezi de artık ikna edici göstermekten uzak.

ETHERIUM, RIPPLE VE DİĞERLERİ…

Buna karşın öteki kripto paraların da belli bir gecikmeyle de olsa yükselişe iştirak etmesi da Bitcoin’in yükselişini destekleyen bir unsur sayılıyor.

20,9 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi konumunda bulunan Ethereum ‘un da son 24 saatte dolar karşısında yüzde 11 artışla 197 dolarlık değere yetişmesi ve haftalık yükselişinin de yüzde 21’e vurması önemliydi. Ethereum’un kıymeti 1 Nisan’a gore yüzde 39 artarken, aylık yükselişi yüzde 19 oldu.

13,5 milyar dolarlık piyasa değeriyle üçüncü büyük kripto para birimi olan Ripple ise son 24 saatte dolar bazında yüzde 5,8 yükselerek 0,32 dolarlık değere ulaştı. Ripple bir ay öncesine gore ise hâlâ aynı seviyede.

BITCOIN NEDEN YÜKSELİYOR?

Bitcoin niçin yükseliyor? İşte şimdi hepimiz bu mevzuya kafa yoruyor. Kimse de net ve kati bir sebep gösteremiyor. Buna karşın ihtimaller içinde nedenler ortada konuşuluyor. MarketWatch’un haberine gore 4 mühim ve ihtimaller içinde sebep var. İşte bu sebepler…

  1. Teknik nedenler

Bu iddiaya gore Bitcoin’deki yükselişin mühim sebeplerinden biri teknik analize ilişkin nedenler. Fundstrat Global Advisors’dan Rob Sluymer Bitcoin’de yeni bir teknik yükseliş çevriminin başladığını söylüyor. Yine 6 bin dolar benzer biçimde bir zamanların en kuvvetli dirençlerinden birine geri gelse bile bunun yeni bir yükseliş için güç toplamak olarak değerlendirileceğini söylüyor. Şundan dolayı 200 günlük hareketli averaj seviyesi 6 bin doları yukarı kırmasından ilkin daha 23 Nisan’da teknikçilerin deyişiyle bir “golden cross” gerçekleşmiş ve 50 günlük hareketli averaj 200 günlük hareketli ortalamayı yukarı doğru kırmıştı.

Buna  bir de 4 bin dolar teknik direncini ve 5 bin dolar ruhsal direncini Bitcoin’in ne kadar kolay kırdığını düşünecek olursak en azından şu sıralardaki alımlarda teknik analizin büyük oranı bulunduğunu kabul edebiliriz.

 

  1. Kullanım Alanı

 

Bitcoin ve benzeri “para”ların birer para olarak kıymet gizleme ve değişiklik işlevlerini yerine getirip getiremeyecekleri kısaca birer para olup olmadığı münakaşa mevzusuydu. Sayıları giderek artan kripto para fanlarının bu mevzuda bir kuşkusu olmasa da kurumsal yatırım şirketleri bu mevzuda önlemli ve şüpheliydi. Fakat Bitcoin’in en bunalımlı senesinde bazı kurumsal yatırım şirketleri portföylerinin belli bir bölümünü kripto paralara ayırmaya devam etti. Boston merkezli Fidelity’nin bir araştırmasına gore kurumsal yatırımcıların % 22’si fonlarının bir kısmını kripto paralarda tutuyor. Gerçi araştırmayı gösteren Fidelity’nin kendisi, ki dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden biri,  nisan ayında bizzat Bitcoin işlemlerine girdi. Kısaca raporu bu kararının dayanağı olabileceği benzer biçimde  kararının sonucu da olabilir.

 

  1. Fena Haberlere Bağışıklık

 

Kripto paraların en büyük derdi haklarında çıkan negatif haberler ve skandallardı. Bunların biri kripto paraların doğuşundan beri mevcud ve belli bir gerçekliği olduğuna da kuşku olmayan suçlamalar. Kısaca kripto paraların uyuşturucu paraları ve başka yasadışı işler için kullanılıyor oluşu… Ne var ki bunlar kripto paraların yükselişine engel teşkil etmemişti. Öteki yndan hükümetlerin bu yada başka sebeplerle ara sıra kripto paralara ve borsalarına karşı engelleyici ve kısıtlayıcı yasal düzenlemelere gitmesi tutarları pek ala etkiliyordu. Ek olarak kripto piyasalarında bir türlü noksan olmayan hack’leyerek kripto para cüzdanlarının çalınması yüz milyonlarca dolarlık kripto paraların ansızın ortadan yok olması, çalınması ve benzeri vakalar ciddi fiyat düşüşlerine sebep oluyordu. Buna karşılık şimdiki Bitcoin yükselişi benzer fena haberlere kaşı adeta bağışıklık kazanmış benzer biçimde. Bu süratli yükseliş esnasında eskiden olsa ciddi fiyat düşüşü yaratabilecek iki vaka oldu. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance’ta hacker’lar 4o milyon dolarlık Bitcoin çaldılar. Ek olarak 26 Nisan’da New York Savcısı Bitfinex ve Tether hakkında usulsüz işlemler yapmakla suçladı. Başka vakit olsa tutarları etkileyecek bu iki haber Bitcoin’in yükselişine zerre tesir etmedi.

 

  1. Altının Yerini Kripto Paralar mı alıyor?

 

Bitcoin’in yükselişiyle paralel bir münakaşa da ortaya atılmıştı. Artık ülke paralarının oldukca güvenilir olmadığının sık dillendirildiği yüksek likidite dünyasında altının da beklendiği kadar yükselmeyişi altın yerine güvenilir kıymet gizleme aracı olarak kripto paraların geçtiğine yönelik bir reklam kampanyasının yolunu açtı. 1 Mayıs’ta Digital Currency Group’un bir alt şirketi olan Grayscale Investments #DropGold (AltınıBırak) hashtag’iyle kışkırtıcı bir kampanya başlattı. Dünya Altın Konseyi’nin ters yönde bir kampanyasına karşın bu kampanya ve sonucundaki irdelemenin en azından son günlerdeki Bitcoin yükselişini etkilediği de bir gerçek.

Tüm bunların yanında noksan kalmasın, Feysbuk’un kendi kripto parasını çıkaracağı haberleri de daha öncesinden Bitcoin’in canlanışında şüphesiz etkili olmuştu.

Tüm bunlar Bitcoin’in 3 bin dolarlardan süregelen astronomik yükselişini açıklar mı? Yada onun tekrardan diplere yuvarlanmayacağının garantisi mi? Şüphesiz değil! Fakat şimdiki yükselişin iyi mi oluştuğunun belli başlı unsurlarını ortaya koyar. Gene de pek oldukca yorumcunun uyardığı suretiyle en azından kurumsal yatırımcı şirketlerinin yaptığını yapmak zekice olabilir. Kripto paralara yatırım yapacaksanız, acil ihtiyacınız olabilecek bir parayla yapmayın ve portföyünüzün sadece kısıtlı bir bölümünü buna ayırın. Elbet ki bu söylenilen bile ne bir yatırım tavsiyesidir; hâttâ tüm yatırım yorumları benzer biçimde kati bir hakikatı ifade eder.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here