10.1 C
İstanbul
Salı, Mayıs 11, 2021
spot_img

Bloomberg: Asansörle aşağı inen dünya ekonomisi dik merdivenlerden geri çıkıyor
[ad_1]

Açıklanan son verilerle V şeklinde bir ekonomik toparlanmaya dair umutlar oluşsa da, ekonomistler tamamen toparlanmanın 2022’de olabileceğini söylüyorlar.

Dünya ekonomisi, 2020’nin ikinci yarısına pandeminin ağır yükü altında başladı.  Bu yıl için artık tamamen toparlanma bekleyen kimse yok, hatta 2021 için bile sorular mevcut ki zaten değişkenlerin sayısı belirsizliği artırmaya devam ediyor.

Çoğu ekonomist sene başında ABD ve Çin ticaret anlaşmasının kurumsal ve yatırımcı güvenine destek vererek büyümenin ne kadar olumlu etkileneceği hesapları içindeydi.

Bunun yerine pandemi küresel ekonomiyi Uluslararası Para Fonu’nun ‘Büyük Kilitleme’ olarak adlandırdığı yerlere zorladı. Merkez bankaları ve hükümetler, piyasaların erimesini önlemek, işçileri ve şirketleri virüs geçene kadar korumak için trilyonlarca dolarlık benzeri görülmemiş destekle karşılık verdi.

Küresel Durgunluk Derinleşiyor

Bu kurtarma çabalarıyla bile, dünya Büyük Buhran’dan bu yana en kötü ekonomik krizini yaşıyor. Büyük ekonomilerdeki bazı imalat ve perakende satış göstergeleri iyileşme gösterirken, işletmelerin yeniden açılmış halleri hastalık devam ettiği sürece hala belirsiz.  İş kayıpları geçici durumdan kalıcı olma dönüşme riski taşıyor ve dolayısıyla V şeklinde bir toparlanma umudu paramparça oldu.

Dünya Bankası’nın baş ekonomisti Carmen Reinhart, “Geri tepmeyi toparlanmayla karıştırmak gibi gerçek bir tehlike var.  Gerçek toparlanma en azından krizden önce olduğun kadar iyi olduğun anlamına gelir ve bence bundan çok uzaktayız” diyor.

Belirsiz Zamanlar

Toparlanma esasta henüz aşısı dahi bulunamayan koronavirüsün yayılmasına bağlı. 10 milyon hasta ve 500.000’in üzerinde ölüme rağmen Dünya Sağlık Örgütü, salgının en kötüsünün hala gelmediği konusunda uyarıyor. Ve virüsün en sıkı kontrol altına göründüğü ülkelerde bile, yeni alevlenme riskleri yüksek.

IMF, bu yılın sonunda 170 ülkede – ya da dünyanın neredeyse %90’ında – kişi başına düşen gelirin daha düşük olacağını tahmin ediyor. Bu tahmin Ocak ayında, bu yıl 160 ülkede ekonomik büyümeye bağlı gelir artışı yaşanacağı tahmininin tam tersi.

Janet Henry liderliğindeki HSBC Holdings Plc ekonomistlerine göre bir çok ülkede 2021 yılı sonu küresel gayri safi yurtiçi hasıla 2019’un sonunda olduğundan daha düşük olacak. Bloomberg Economics bunu ‘Elveda V, Merhaba W’ diye isimlendiriyor.

Merkez bankacılar daha fazlasını yapmak için tetikte. Fed Başkanı Jerome Powell, görünümün “olağanüstü belirsiz” olduğu konusunda uyarmakta ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, ekonominin bazı bölümlerini kalıcı olarak değiştirecek olan “kısıtlanmış” bir toparlanma hakkında uyarıyor.

Ekonomistler ne diyor

Altı ay önce, Covid-19 kimsenin radarında değildi. Üç ay önce, kontrol altına alınabileceğine dair umut vardı. Şimdi ise salgın sadece yayılmaya devam ediyor. Daha uzun süreli kilitlenmeler, temas yoğun sektörler için oluşan faaliyet tavanı, yüksek işsizliğin yaralayıcı etkileri ve – dünyanın bazı önemli bölgelerinde – yetersiz kalan desteklerin hepsi de beklentiler üzerinde olumsuzluklar yaratıyor. Bloomberg Economics, 2020’de küresel büyüme tahminini düşürüyor ve 2021’de daha önceki tahminine kıyasla daha zayıf bir toparlanma bekliyor.

Morgan Stanley iktisatçıları, özellikle ABD ve euro bölgesinden gelen son ekonomik verilerdeki olumlu sürprizlere işaret ederek V şeklinde toparlanma tahminlerine bağlılar. Goldman Sachs Group Inc. ekonomistleri ABD ekonomisine yönelik tahminlerini bu çeyrekte aşağı yönlü revize ettiler, ancak Eylül ayında toparlanmanın devam edeceğini öngörmekteler.

Dünya, V-şekilli toparlanma üzerine bahis yapan yatırımcılar ile önemli ölçüde kaymalar bekleyen yatırımcılar arasında bölünmüş durumda. Yatırımcılar dünya genelindeki politika teşviklerinin pandeminin ekonomik etkilerini hafifleteceğine inandığından MSCI All-Country Dünya küresel hisse senetleri endeksi Mart ayının en düşük seviyesinden yaklaşık %40 arttı; fakat geçen yılın hala %6 altında. ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri, bu yıl 100 baz puandan fazla düşerek %0,67’ye geriledi.

Karma Performans

İyileşmenin nasıl gerçekleşmekte olduğuna dair dersler, virüsün kontrol altına alındığı ancak ribaundun karışık seyrettiği Asya’dan alınabilir.

Aylar önce enfeksiyon eğrisini düzleştiren Güney Kore’de, yeni virüs kümelerinin ortaya çıkması alışveriş yapanları ürpertiyor.

Çin’in üretim faaliyeti, bölgedeki diğer imalat göstergeleri gibi haziran ayında arttı, ancak yeni siparişler zayıflık göstermeye devam ediyor.

Çin’deki AB Ticaret Odası Başkanı Joerg Wuttke’ye göre belirsizliğin birkaç yıl daha sürmesi beklenmeli; bu da işletmelerin karanlıkta dolaştığı anlamına geliyor.

“Testere” şekli

“İyileşme V değil, W değil; motorlu testerenin tepesine benziyor.  Yukarı ve aşağı; yukarı ve aşağı ve tamamen acı verici” diyor Wuttke.

Ayrıca bu testere şeklinin bir diğer anlamı da, hızla büyüyen gelişmekte olan ekonomilerin şimdiye dek oldukları gibi küresel büyümenin motoru olmayacakları. Dünya Bankası bu ülke grubunun bu yıl %2,5 küçüleceğini tahmin ediyor ki bu da 1960’da başlayan verilerdeki en kötü performans. Latin Amerika şimdilerde virüsten en kötü etkilenen bölge.

Senkronize düşüş

Kriz öncesi seviyelere tam bir toparlanma virüs kontrol altına alınana kadar imkansız görünüyor – kısıtlamaların sürmesi beklenen turizm, ulaşım ve eğlence gibi sektörler için bu özellikle doğru bir beklenti.

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre, işgücü piyasalarında oluşan zarar başlangıçta tahmin edilenden daha kötü oldu ve 2020’nin ikinci yarısında en iyimser senaryoda bile tamir edilmesi imkansız olacak. Geçen hafta, ikinci çeyrekte çalışma saatlerinin 400 milyon tam zamanlı pozisyon kaybına eşdeğer şekilde virüs öncesine göre %14 daha düşük olduğu tahmin edildi.

Borç endişeleri

Pacific Investment Management Co.’nun küresel ekonomik danışmanı Joachim Fels, “Kilitleme önlemlerinin hafifletilmesine yanıt olarak ekonomik aktivitede kısa vadede mekanik bir sıçrama olması muhtemel görünse de, sonraki tırmanışın uzun ve zorlu olmasını bekliyoruz” dedi.

Rekor seviyedeki borçlar, hükümetlerin halihazırda verdikleri 11 trilyon dolarlık mali teşvik üzerine ne kadar ek destek verebileceğini sınırlayacak.

Hükümetler, ücretleri finanse etmek ve şirketleri canlı tutmak için maliyetli kısa vadeli önlemlerin nasıl genişletileceği veya sonlandırılacağı konusunda boğuşuyor, aynı zamanda iyileşmeyi sağlamak için daha uzun vadeli teşvikler için çalışıyor.

Bu arada, merkez bankaları faiz oranlarını yeni diplere indirdi ve bazıları negatif borçlanma maliyetlerini kucakladı. Piyasa oranlarını sınırlamak için birden fazla varlık türü satın alınmasına rağmen politika yapıcılar araç kitlerini daha fazla yenilik getirecek şekilde değiştirmeye devam etmekte.

Morgan Stanley, 2021’in sonuna kadar ABD, euro bölgesi, Japonya ve İngiltere’den 13 trilyon dolarlık kümülatif merkez bankası bilanço genişlemesi öngörüyor.

Japonya merkez bankasında para politikasından sorumlu olan Kazuo Momma, bu adımların bile, yeterli olacağı sonucuna varmak için çok erken olduğunu söyledi.

“Kriz henüz bitmekten çok uzak” dedi.

Bloomberg[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,092TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler