13.5 C
İstanbul
Çarşamba, Nisan 21, 2021
spot_img

Bloomberg: Gelişmekte Olan Piyasalarda Virüs Aşı’ya karşı
[ad_1]

S&P500’de değerlemeler arşa erip, Fed de çok uzun süre ABD kısa vadeli faizlerini sıfıra yakın tutacağını ima edince, global yatırım yapan fonlar Türkiye gibi Gelişmekte Olan Ülkeler’de (GOÜ, Piyasalar = GOP) getiri avına çıktılar. Yatırım bankalarının çoğu da fonları bu yöne gitmeleri için teşvik ediyor. Bloomberg’de yayınlanan  “Emerging Markets Look to 2021 as Goldman Adds to Bullish Calls” (Goldman Sachs’ın iyimserliği artarken, GOP artık 2021’e bakıyor) başlıklı makalede demeç veren fonlar arasında en anlamlı yorumu Fidelity yaptı:  “Görünüm Virüs’le Aşı’nın savaşından galip çıkana bağlı”.

 

Fakat, bu temkin yatırım bankalarının araştırma birimleri arasında popüler değil. Goldman Sachs’a göre 2021 yılında global büyüme yeniden rayına girince, GOP diğer riskli varlıklardan daha çok kazandıracak.  Global büyüme de 2Ç2021’de belirginleşebilir.

Cuma itibarıyla GOÜ hisse, FX ve tahvilleri 3 haftadır aralıksız yükselirken, fonların şimdiden bu pazarlara para aktardığını simgeliyor. Ek olarak, Rusya, Hindistan, Türkiye ve Brezilya gibi GOÜ devlerinde Covid-19 ikinci dalgayı başlattıysa da, GOÜ VIX 4 ayın dibine geriledi.

Yien de Bloomberg editörleri “GOP’un geleceği ilaç sanayindeki keşiflere bağlı olabilir” diye utangaç bir uyarı yapmayı gerekli duydular.

ABD’de Biden’in seçimi kazanmasından sonra jeo-politik belirsizliğin azalması, BlackRock, JP Morgan ve Morgan Stanley gibi fon yönetimi endüstrisi devlerinin  GOP iyimserliğini coşturdu.

Andrew Tilton ve  Kamakshya Trivedi’nin başını çektiği Goldman Sachs  araştırmacıları “Ekonomik verilerin yukarı kıvrılmasını beklemeden yeni yıl öncesi pozisyon alın” öğüdünü verdiler okurlarına.

GOÜ için en büyük avantaj Astra’ın aşısının sağlık otoriteleri tarafından onaylanması olur. Çünkü, bu aşı Pfizer ve Moderna’ya göre çok ucuz ve ortak lisansla Hindistan’dan Brezilya’ya kadar bir  çok ülkede üretilecek.

Dünyada $17 trilyon negatif getirili tahvil dolaşır, Fed de güvercin mi güvercin kalırken, fonların daha yüksek getiri sunan GOÜ’e sıcak bakması şaşırtıcı dğeil. Fakat, gerçek riskler anlaşılıyor mu acaba?  Fidelity International’dan Paul Greer “2021 büyüme beklentileri fiyatlarda iskonto edilmiş olabilir” diyor. “Fonlar yakında bozulan bütçe dengeleri ve hızla yükselen borç yüküne odaklanabilirler”.

Geçen hafta Moody’s Investors Service ve Fitch Ratings tarafından notu düşürülen Güney Afrika Cumhuriyeti artık “junk” yani yatırım yapılır bareminin altında notlanan bir ülke.  Fitch’e göre, en az 26 ülkede de kredi görünümü bozuluyor. Yine Bloomberg’de çıkan bir makaleye göre bu sene ucuz faizden Euro400 milyar borçlanan Avrpa şirketlerinin de geri ödeme problemi patlak verebilir.

 

Paul Greer:  “Evet, GOP getirinin kral olduğu yeni dünyada gerçekten çok iyi fırsatlar sunuyor amma” diye devam ediyor “Virüs ve Aşı arasındaki amansız savaşı kimin kazanacağını da bilmek lazım”.

 

#sabahbulteni – Bir Borç Var Sürekli Biriken!

 

FÖŞ anlattı: Salgından Mali Krize Giden Yoldayız

 

ABD resesyona gidiyor

 

Reuters Anketi: AB resesyona giriyor

 

 [ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,201BeğenenlerBeğen
1,093TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler