Ana SayfaHaberlerEkonomiBloomberg: Türkiye COVID-19 yaralarını...

Bloomberg: Türkiye COVID-19 yaralarını geri sarmak için mücadele ediyor

Türkiye’nin 750 milyar dolarlık ekonomisinin bir zamanlar büyüme motoru olan tüketiciler kilitlenme sonrası dönemde fazla aktif görünmüyorlar.

Koronavirüs pandemisi Mart ayının ortalarında Türkiye’yi vurduktan sonra hükümet, insanların hareketlerini ticari faaliyette hasar pahasına ciddi şekilde kısıtladı ve çoğu yasağı da Mayıs ayı sonuna kadar yerinde tuttu. Kısıtlamaların kaldırılması, tüketici ekonomisini geri getirmek için henüz daha yeterli olmamışken, şimdi de yeni enfeksiyonlarda ikinci bir artış dalgası yaşanıyor.

hakkında Bloomberg Turkiye COVID 19 yaralarini geri sarmak icin mucadele ediyor Bloomberg

Son birkaç haftadaki yüksek frekanslı göstergeler, son günlerde yeni vakalar tekrar yükselmeye başlamadan önce bile düzensiz ve zayıf bir iyileşmenin anlık görüntüsünü vermekteydi. İvme eksikliği, boşta kalan ekonomiyi yeniden başlatmak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak adına 83 milyon insan ve yaklaşık 5 milyon mülteci barındıran Türkiye’de hızlı büyüme ve iş sunma vaadleri açısından zor olacak.

hakkında 1592313933 739 Bloomberg Turkiye COVID 19 yaralarini geri sarmak icin mucadele ediyor Bloomberg

Albayrak, 2020 için pozitif büyümenin hala mümkün olduğunu savunuyor. Buna karşılık, geçtiğimiz ayki Bloomberg araştırmasında yapılan medyan tahmin %3,6’lık bir daralma gösterdi.

Ekonomik faliyete hızlı dönüş için, yetkililer ekonomiye kredi musluklarını açarken kamu bankaları negatif reel faiz oranları ve yeni krediler üzerinde uzun ödemesiz dönemler sundu. Yıllık kredi büyümesi %50 civarında seyrettikten sonra yeni zirvelere ulaşma yolunda ilerliyor.

hakkında 1592313933 18 Bloomberg Turkiye COVID 19 yaralarini geri sarmak icin mucadele ediyor Bloomberg

Ancak ekonomiyi gerçek zamanlıya yakın takip eden rakamlar, Türkiye’nin aktiviteyi körüklemesine ragmen toparlanmanın zaman alacağını gösteriyor. Covid-19 salgınının ilk günlerinde insanlar temel mal ve yiyeceklere saldırdıktan sonra Türk tüketiciler iş kesintileri veya ücretsiz izin politikası yaygınlaştıkça harcamalarında frene basmaya başladılar.

İç piyasa talebiyle güçlü bir korelasyona sahip gösterge olan dört haftalık kredi kartı harcamalarının ortalaması, bir yıl önce görülen seviyelere pek yaklaşmıyor.

hakkında 1592313933 102 Bloomberg Turkiye COVID 19 yaralarini geri sarmak icin mucadele ediyor Bloomberg

Google’ın topladığı verilere göre Türkiye de halk, Mayıs ayının sonlarından itibaren kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra bile ofislere dönme veya dışarı çıkma konusunda isteksiz.

hakkında 1592313933 738 Bloomberg Turkiye COVID 19 yaralarini geri sarmak icin mucadele ediyor Bloomberg

Başka yerlerde olduğu gibi, online alışveriş, sosyal hareketlilik kısıtlamaları altında, birkaç parlak noktadan biri oldu. Tüketiciler, alışveriş merkezleri yerine, temel ihtiyaçlardan kullanılmış arabalara kadar her şeyi satın almak için e-ticaret sitelerine yöneldi.

hakkında 1592313933 602 Bloomberg Turkiye COVID 19 yaralarini geri sarmak icin mucadele ediyor Bloomberg

Her ne kadar çevrimiçi satışlar ve kredi kartı alımları geçen yıl görülen seviyelere göre kademeli bir canlanma olduğunu gösteriyor olsa da, enerji tüketimi geride kalıyor. Bir açıklama, hizmetler sektöründe çalışan çoğu insanın hala evden çalışarak rafine yakıt talebini bastırıyor olması.

hakkında 1592313933 705 Bloomberg Turkiye COVID 19 yaralarini geri sarmak icin mucadele ediyor Bloomberg

Daha düşük kapasitelerde çalışan fabrikalar da enerji tüketimini aşağıya çekiyor. Petrol ve enerji talebinin mevcut durumu, bazı sektörlerde, yeni vakalardaki artışa rağmen toparlanma devam etse bile, ekonominin maruz kaldığı kalıcı zararlara karşı daha savunmasız olma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermekte.

Türkiye’de yeni koronavirüs enfeksiyonlarının yeniden ortaya çıkması, tehdidin bitmediği anlamına gelebilir.

Restoran ve kafeleri yavaş yavaş yeniden açıp iç uçuşlara devam ettikleri bir dönemi takiben, yetkililer haftada 3.000’den fazla kişiyi- neredeyse bir ayın en yüksek rakamı yani- pozitif olarak test etti.

Hükümete Covid-19 tedbirleri konusunda tavsiyede bulunan üst düzey bilim insanları kurulu üyesi Tevfik Özlü’ye göre, yeni vakalardaki artış doğal ve kısıtlamaların yeniden devreye sokulması gerektiği anlamına gelmemekte.

Pazartesi günü bir dizi Twitter gönderisinde, “Pandemi yakında bitecek olsaydı, normalleşmeyi erteleyebilirdik. Ancak görünüşe göre pandemi iki yıl kadar farklı dalgalarla devam edecek. Bu durumda, normalleşmeyi durdurmak veya ertelemek yerine, kontrollü ve temkinli bir normalleştirme yapmamız gerekiyor ” dedi.

The post Bloomberg: Türkiye COVID-19 yaralarını geri sarmak için mücadele ediyor appeared first on ParaAnaliz.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Evlenmeden önce bir daha düşünmeniz için 10 evlilik filmi

Evlilikle ilgili filmler ya da evlilik filmleri demeden önce "evlilik kurumu"...

Türkiye sinemasında canlandırdıkları karakterlerle filmlerin önüne geçen 10 oyuncu

Bazen bir filmi muhteşem yapan yönetmenden öte oyuncudur.  Sinema tarihinde bunu başarabilen...

Reuters’ın seçimiyle son 30 yıla damga vuran 56 fotoğraf!

Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Reuters'ın fotoğrafçılarının çektiği fotoğraflardan derlenen 56...

Bülent Kılıç’tan başarının 40 fotoğrafı

Bülent Kılıç, çektiği fotoğraflarla birçok uluslararası fotoğraf ödülü aldı. Kılıç,Time Dergisi,...

Tartışı-Yorum

Doğu’nun Boşaltılan Ruhu ve IŞİD

Faruk İşbilen - Tartışı-Yorum İnsanı bir kukla gibi düşünürsek onu hayat kazandıran ipler vardır. Bu ipler sağlık, madde ve ruhtur. İnsanı bu üçü ayakta tutar. İlk çağlarda insanları yok etmek...

Enflasyon nedire birde böyle bakmak! (Tolga Yumrukaya)

Yazı/ Tolga Yumrukaya  Tolga Yumrukaya'nın kaleminden ekonomi-enflasyon nasıl yazısı.‘Sefagiller ile Cefagiller’Eşit topraklara ve eşit işgücüne sahip birbirinden bağımsız iki ayrı ada da yaşayan iki toplum düşünelim. Sefagiller ve Cefagiller.Her ikisi...

Cebeci öğrencisine açık mektup!

Okulumuzun öznesi olan arkadaşlara ve de onu belli hallere sokmaya çabalayanlara, herkesin kendisinde bulabileceği payı hatırlatmaya dair naçizane bir çabadır bu yazı.  Klasiktir ama “zor günler” yaşıyoruz. Bir şehrin göbeğinde...