8.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 14, 2020

Sanatçı Mesut Kul’dan inanılmaz Micro Sanatı!

Sanatçı Mesut Kul'dan anılamayacak derecede harika micro sanatı icraatları. Diğer listelerimize göz atmayı unutmayın. 1. Sanatçı Mesut Kul Micro Art’ın ülkemizde ki en başarılı temsilcilerinden biri.  2. Tezhip...

Bunlara bakmalısınız

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Ukraynalı Fotoğrafçı Vadim Stein, drama, heykelcilik ve grafik üzerine yaptığı çalışmalarının ardından dansçıların fotoğraflarını çekmeye karar verir.Fotoğrafçı Vadim Stein'in çalışmalarından küçük bir demeti sizin...

Felsefe tarihinde ‘erkekliğin’ gölgesinde kalmış 19 kadın filozof

Kadınlar tarih boyunca birçok alanda olduğu gibi felsefe alanında da gölgede bırakılmış ve yaptıkları çalışmalar yok sayılmıştır. Bazı dönemlerde ise bir biçimde bilim ya da...

Tomris Uyar ve aşıkları

Sizce en kıskanılan, çoğu kişinin yerinde olmak istediği kadın kim? Öyle bir kadın var ki en güzel isimler, en güzel eserlerini onun için yazdı.O...

Aman doktor, Canım doktor: August Bier

Bilim kurgu filmlerin favori tiplemesi hafif(!) kaçık bilim insanları en sevdiğim klişe karakterlerdendir. Mary Shelley’le aynı kumaştan mı dokunduk bilemeyeceğim ama bilim insanları ve...

10 şairden 10 sonbahar şiiri

Yaz bitti artık, ilkbahar öncesinde bitivermişti zaten. Sıradaki mevsim sonbahar ve aylardan eylül. Gerek sonbaharın gerekse eylül ayının hüznü bir başkadır. Yaprak sadece sararmakla...

Dresden’de Gezilecek 8 Yer

Doğu Almanya’nın mücevheri Dresden, nefes kesici güzelliğiyle şehri çevreleyen Elbe Nehri‘ne nazır nefis bir kent.

BMD: Covid-19 Salgınının Sektörlere Etkisi

8 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde yeni tip corona virüs (Covid-19) semptomlarına benzerlik gösteren bir hasta olduğunu dünyaya ilan etmesinin ardından 31 Aralık 2019 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü yeni tip bir virüs salgını olabileceğine dair uyarılarda bulundu. Sonrasında koronavirüsün Çin dışında da hızla diğer ülkelerde yayılması, DSÖ’nün salgını pandemi olarak adlandırması endişeleri artırırken ülkeler sınırlarını kapatma kararı aldı. Gerekli önlemlerin erken alınmaması nedeniyle virüs etkisini dünya genelinde göstermeye başladı. Günümüzde vaka ve ölüm sayısına bakılacak olursa virüsün merkezinin Avrupa olduğu ve yakında da ABD olacağı düşünülüyor. Virüs, her alanda olduğu gibi ekonomi ve finans alanlarında da büyük etkiler yaratmış durumda.

Türkiye’de ilk vakanın 11 Mart 2020’de görüldüğü duyuruldu. Virüsün küresel çapta yayılmasıyla piyasalarda daha önce nadir görülen volatiliteler yaşandı. Dünya çapında merkez bankaları piyasalara müdahale ederek finansal piyasalardaki yangını baskılamaya çalışsalar da MB’lerin bu hareketlerinin de aslında piyasadaki paniğin artışına neden olduğunu söyleyebiliriz. Daha öncesinde salgından hiç bahsetmeyen Fed olağan üstü toplantı yaparak faizleri %0 seviyesine çekince piyasalar salgının etkisinin oldukça büyük olacağını düşünerek panik hareketleri sergiledi. Bu durum güvenli limanlara ve değerli madenlere olan talebi arttırdığı gibi yatırımcıların nakit pozisyonlarını güçlendirmek için bütün enstrümanlarda satışa geçmesi altının ons fiyatında sert dalgalanmalara, borsa endekslerinde %30’u aşkın düşüşlere neden oldu. Hükümetler de maliye politikalarını devreye alarak büyük meblağlarda bütçe ayırırken bu kaynaklar önümüzdeki dönemde hükümet bütçelerinde büyük açıklara ve borç yükünün artmasına neden olacak. Moody’s %3 büyüme öngördüğü Türkiye için büyüme hedefini -%1,4 küçülme olarak revize etti.

Türkiye’nin öncü sektörlerinden olan turizm, inşaat, sanayi ve ulaştırma sektörleri salgından en büyük zararı görmüş durumdadır. Hem arz hem talep kanadında negatif şoklar yaşanırken tedarik zincirlerinde de hem iç piyasa hem de dış piyasa kaynaklı aksamalar yaşanmaktadır. Virüs nedeni ile evden çalışmaların ön plana çıkması ile teknoloji şirketlerinde de bir canlanma görülmektedir. Sağlık sektöründe özellikle tıbbi malzeme üreten ve ticaretini yapan firmalar da artan medikal malzeme (maske, dezenfektan vs) talebinden olumlu etkilenmektedir. 

Ülkemizin en büyük döviz kaynağı olan turizm sektörünün aldığı darbeyi bu sene çok net bir şekilde hissedeceğiz. Normale dönme süreci hakkında net bir tarih belirtmek zor olsa da küresel olarak 12-18 ay arasında tahminler mevcut. Lokomotif sektör olan turizmde düzelme yaşanmadan ulaşım ve hizmet sektörlerinde istenilen seviyeye de Türkiye özelinde ulaşılmasının zor olduğu kanaatindeyiz. Defansif sektör olan gıda ve iletişim kanadında ise hasarın boyutunun nispeten düşük olmasını bekliyoruz. Telekomünikasyon sektöründe ise evde çalışma ve online eğitim gibi süreçler ile cirolarda artışlar görebiliriz. Perakende ve gıda sektöründe ise panik nedeniyle yaşanan stoklama özellikle ilk çeyrek mali verilerinde yüksek büyümeleri beraberinde getirecektir. 

26 Mart 2020 kapanış verilerine göre BİST100 Endeksi 2019 yılsonuna göre TL bazında %20, dolar bazında %26 değer kaybetmiştir ve son 5 yıllık ortalama seviyesi olan 91.617 puana yaklaşmıştır. En fazla değer kaybeden sektörler ise ulaştırma ve turizm olarak öne çıkmaktadır. Perakende ticaret ve ilaç sektörleri ise konjonktürden pozitif etkilenmiş ve yılbaşından bu yana değer kazanmışlardır.

Borsa İstanbul Endekslerinin son 5 yıllık minimum, maksimum ve ortalama değerleri ile 2019 yıl sonu kapanışına göre prim/iskonto durumu TL ve dolar bazında aşağıdaki tablolarda gösterilmiştir. 26 Mart 2020 kapanış verilerine göre BİST100 Endeksi 2019 yılsonuna göre TL bazında %20, dolar bazında %26 değer kaybetmiştir ve son 5 yıllık ortalama seviyesi olan 91.617 puana yaklaşmıştır. En fazla değer kaybeden sektörler ise ulaştırma ve turizm olarak öne çıkmaktadır. Perakende ticaret ve ilaç sektörleri ise konjonktürden pozitif etkilenmiş ve yılbaşından bu yana değer kazanmışlardır.

Salgının Sektörlere Etkisi

Verilere bakıldığında Türkiye’nin öncü sektörlerinden olan turizm, inşaat, sanayi ve ulaştırma sektörleri salgından en büyük zararı görmüş durumdadır. Hem arz hem talep kanadında negatif şoklar yaşanırken tedarik zincirlerinde de hem iç piyasa hem de dış piyasa kaynaklı aksamalar yaşanmaktadır. Virüs nedeni ile evden çalışmaların ön plana çıkması ile teknoloji şirketlerinde de bir canlanma görülmektedir. Sağlık sektöründe özellikle tıbbi malzeme üreten ve ticaretini yapan firmalar da artan medikal malzeme (maske, dezenfektan vs) talebinden olumlu etkilenmektedir.

Ülkemizin en büyük döviz kaynağı olan turizm sektörünün aldığı darbeyi bu sene çok net bir şekilde hissedeceğiz. Normale dönme süreci hakkında net bir tarih belirtmek zor olsa da küresel olarak 12-18 ay arasında tahminler mevcut. Lokomotif sektör olan turizmde düzelme yaşanmadan ulaşım ve hizmet sektörlerinde istenilen seviyeye de Türkiye özelinde ulaşılmasının zor olduğu kanaatindeyiz. Defansif sektör olan gıda ve iletişim kanadında ise hasarın boyutunun nispeten düşük olmasını bekliyoruz. Telekomünikasyon sektöründe ise evde çalışma ve online eğitim gibi süreçler ile cirolarda artışlar görebiliriz. Perakende ve gıda sektöründe ise panik nedeniyle yaşanan stoklama özellikle ilk çeyrek mali verilerinde yüksek büyümeleri beraberinde getirecektir.

Otomotiv

Otomotiv sektöründe, salgının ülkemizde yayılması ve vaka sayısının her geçen gün artmasıyla şirketler tarafından alınan tedbirlerin yanı sıra tedarikçilerde çıkan problem ve sipariş iptalleri nedeniyle Ford başta olmak üzere fabrikalarda üretime ara verildi. Yurt dışında da salgının hızla ilerlemesi sektördeki şirketlerin ihracatını da olumsuz etkilemektedir. Hızla yayılan salgının merkez üssünün, Türkiye’nin en önemli ticaret partneri Avrupa’ya taşınması AB pazarındaki sert daralma nedeniyle sipariş iptalleri gelmesi, sınır geçişleri ve limanlarda yaşanan kesinti ve yavaşlamalar nedeniyle lojistik süreçlerinin sürdürülmesine ilişkin problemler yaşanması ve Avrupa’da birçok fabrikanın üretimini durdurması ile Avrupa’dan temin edilen ürünlerin tedarikinde yaşanan zorluklar üretimde aksamaya neden olmaktadır/olacaktır. Aynı sıkıntılar üretimde Çin menşeili ürün kullanılması ve tedarik zincirinde de sıkıntılar yaşanması nedeniyle de yaşanacaktır.

Otomotiv sektörünün salgının etkilerinin ortadan kalkmasıyla hızlı bir toparlanma süreci yaşaması zor olabilir çünkü ekonomik kayıpları yüksek olan insanların gündeminde, araç satın alma hızlı bir şekilde yer almayabilir ancak insanlar salgın dolayısıyla kendini toplu ortamlardan izole etmeye devam ederek kişisel araç kullanımının artması sektöre erken bir canlılık da getirebilir.

Gayrimenkul

Gayrimenkul ve Yatırım Ortaklığı sektöründe ülkemizde insanların aldığı tedbirler nedeniyle kalabalık ortamları tercih etmemesi, AVM’lerde mağazası bulunan birçok ünlü markanın mağazaları kapatma kararı alması sonrası AVM’lerin kapanması, kira ödemelerinde aksama yaşanması sektörü olumsuz etkilemektedir. Kısa vadede kira ödemelerinden ötürü olumsuz etkilenen sektör salgının etkisini kaybetmesi sonrası insanların tekrar AVM’lere gitmeye başlamasıyla normale dönecektir.

Gıda & Perakende

Gıda ve perakende ticaret sektörü ise insanların zaruri ihtiyaçlarını her koşulda ve ortamda karşılamak zorunda olduğundan koranavirüs salgınından en az olumsuz etkilenecek sektörlerden biridir. Borsa İstanbul’da işlem gören ve gıda sektöründe faaliyet gösteren, Ulusoy Un, Etiler Gıda ve Pınar Et ve Un da bu dönemde yatırımcısına kazanç sağlamıştır. Bunların yanında salgın ile birlikte bireylerin taleplerini doğrudan arttırdıkları bir diğer alan, kağıt havlu ve tuvalet kağıdı oldu. Bu alanda faaliyet gösteren Viking Kağıt ve Selüloz hisse fiyatında martta yüksek artışlar görüldü.

İlaç & Sağlık
İlaç ve Sağlık sektöründeki şirketlerin salgının ülkemizde görüldüğü zamanlarda piyasalarda görülen sert düşüşe rağmen yükseldikleri görüldü. İnsanların sağlık endişeleriyle ilaç stoklamaya çalışması, dezenfektan, maske vb. ürünlere olan talebin artması ve salgına yönelik aşı beklentisi sektörü olumlu etkilerken salgın korkusunun geçmesiyle birlikte sektör normale dönecektir.
SELEC, yılbaşından 26 Mart tarihine kadar olan dönemde piyasalardaki sert satış baskısına rağmen %41 yükseldi. RTALB (RTA Laboratuvarları) aynı dönemde %212 yükseldi.

Petrokimya

Salgın nedeniyle değer kaybeden bir diğer alan petrol şirketleri oldu. Uçaklar havalimanlarında kalırken, gemiler limanlara demirlenmiş durumda. Salgının başlamasıyla birlikte Çin’in petrol talebinde yaşanan azalışla petrol fiyatları düşüşe geçti. Bu duruma ek olarak Rusya ve Suudi Arabistan arasında yaşanan anlaşmazlık sonrası Brent tipi petrolün varili 30 doların altına kadar geriledi. Çin’in salgını kontrol altına almasıyla ve normale dönmesiyle petrol talebinde tekrar artış yaşanabilir fakat Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki anlaşmazlığın petrol sektörü üzerinde daha kalıcı etkileri olacaktır. Salgının olumsuz etkileri kısa sürede giderilebilir fakat Rusya ve Suudi Arabistan anlaşmazlığının uzun sürmesi ve iki ülkenin petrol üretimini maksimum düzeye çıkarmaları sonrası oluşabilecek arz fazlası sektörde fiyatları baskı altında tutabilir.

TUPRS özelinde petrol fiyatındaki düşüş ham madde maliyetini düşürürken aynı şekilde satış gelirlerinde azalmayı ve stok değer düşüklüğünü de beraberinde getirmektedir. Şirketin yılbaşından 26 Mart tarihine kadar olan dönemde %38 değer kaybettiği görülmektedir.

Bankacılık

Kredi ödemelerinde yaşanabilecek sıkıntılar ve zor durumda olan şirketlere sağlanacak destek konusu bankalar üzerinde ek yük olacaktır. İnsanların salgın nedeniyle evden çalışmaya geçmeleri vb. gibi önlemlerle düşecek tüketim harcamaları da banka gelirlerinde de düşüşe neden olacaktır. Bu paralelde sektör olumsuz etkilenirken TCMB, Fed ve diğer ülke Merkez Bankalarından gelen genişlemeci adımlar sektöre destek olabilir.

Havacılık Sektörü

Havacılık sektörü hem Türkiye’de hem de dünyanın genelinde bu salgından en çok etkilenen sektör olmuştur/olacaktır. 2002 Kasım ayında yaşanan SARS krizini ele alacak olursak virüs, Asya-Pasifik merkezli havayolu şirketlerinde 3 ayda %35 kapasite kaybı, %8 daralma yaratırken 6 milyar dolar gelir kaybına; Kuzey Amerika havayolu şirketlerinde ise %3,7 daralma yaratırken 1 milyar $ gelir kaybına neden olmuştur. Günümüz ile o dönem kıyaslandığında günümüzde yolcu sayısı 3 katına, kargo sayısı ise 2 katına ulaşmıştır. SARS krizinden sonra havacılık sektörünün toparlanması 3 ay sürmüştür. Covid-19 virüsünün havacılık sektöründe tahmini 63 ile 113 milyar dolar (Kaynak: NY Times) arasında gelir kaybına neden olacağı düşünülüyor.

Covid-19 küresel çapta hava taşımacılığını vurmuş durumdadır. Birkaç firma bu süreçte iflasını vermişken birçok firma da sert önlemlerin yanında küçülmeye gitti. THY’nin iştiraki Sunexpress’in ortaklarından olan Lufthansa ise operasyonlarının %95’e yakınını küçülterek durdurma derecesine getirmiştir. Dünya genelinde 6.000’den fazla uçak yerde beklerken oransal olarak tüm havayolu şirketlerinin ¼’ü park halindedir. Türk Hava Yolları’nın ise filosunun %85’i şu anlık park halindedir.

Havacılık sektöründe pozitif tarafa bakacak olursak kargo bölümünde kargo taşıma ücretlerindeki ciddi artış nedeniyle havacılık kargo şirketlerde ciro artışı beklenmektedir. Yolcu taşımacılığının yanında kargo taşımacılığı yapan şirketler park halindeki uygun kriterleri sağlayan uçaklarını kargo taşımacılığında değerlendirmeye çalışmaktadır. THY’nin kargo taşımacılığını yapan Turkish Cargo’da şu an aktif olarak 25 uçak kargo uçuşu yapmaktadır. Bu sayı toplam filonun ortalama %8’ine denk gelmektedir. Buna ek olarak yolcu taşımacılığında kullanılan geniş gövde uçaklarını da kargo taşımada kullanmaya başlayan THY, Covid-19 nedeniyle oluşan zararın bir kısmını kargo faaliyetleri ile elimine etmeye çalışıyor.

Mergermarkt verilerine göre Asya-Pasifik bölgesinde havacılık sektöründeki net rezervasyonlarda %100’e yakın düşüşler yaşanırken ABD’de ise yurt içi rezervasyonlarda %70 düşüş yaşandı. Ayrıca ABD’nin birçok ülkeye uçuşları geçici süre durdurmasıyla operasyonları iyice daralan küresel havacılık sektöründeki firmaların hisselerinde sert düşüşler yaşandı. Yine Mergermarkt verilerine göre bu FAVÖK marjlarındaki düşüşlerin izleyen 6-12 ay boyunca devam edeceği tahmin ediliyor.

Koronavirüs salgınından en olumsuz etkilenen şirketler Türk Hava Yolları ve Pegasus oldu. Birçok ülkenin seyahat yasakları getirmesi ve sınırlarını kapatmasının yanı sıra 11 Mart tarihinde ülkemizde de ilk vakanın duyurulması sonrası artan tedbirler ve kısıtlamalar yurt içi uçuşlarını da olumsuz etkiledi. Ulaşım sektöründe görülen bu olumsuz gidişata rağmen virüsün etkilerinin azalmaya başladığı veya tamamen yok olmasının ardından en hızlı toparlayan sektörlerden biri olması muhtemeldir. Kısa vadede salgın ortadan kalksa dahi hastalık endişesinin insanlarda seyahat korkusu yaratma ihtimalinin orta-uzun vadede evde kalmaktan dolayı bunalan insanlarda artacak olan seyahat etme isteği ve tatil talepleri nedeniyle sektörün normale dönmesi beklenebilir.

THYAO, yılbaşından 26 Mart tarihine kadar olan dönemde %36 değer kaybetti. Dünyanın hemen hemen her ülkesine uçan şirket için koranavirüs salgını olumsuz etki yaratırken, Devlet’in desteğine sahip olması şirket için pozitif bir algı oluşturmaktadır. PGSUS, yılbaşından 26 Mart tarihine kadar olan dönemde %64 değer kaybederek en çok düşüş yaşanan şirketlerin başını çekti. Şirket için ise henüz bir devlet desteğinin açıklanmamasıyla birlikte geçtiğimiz yıl iyi performans gösteren şirket için bu yıl çok zor geçecek.

Sonraki Süreç

Bundan sonraki süreçte neler olacak, süreç nasıl devam edecek kesin bir şey söylemek şu an için mümkün değil. Havacılık sektöründe yaşanan Covid-19 krizi etkilerinden sonraki ilk canlanma belirtileri iç talep kaynaklı gelecektir. Hükümetlerin de destekleriyle iç talep öncülüğünde canlanma adımları atılacaktır. Bu toparlanma diğer krizlere göre daha uzun sürecek gibi görünüyor. Şirketlerdeki bozulan nakit akışları, kurdaki artışlar ve maliyetlerin artması nedeniyle canlanma sürecine geçiş biraz daha gecikmeli yaşanacaktır. Sanayi sektöründe ise talep kanadındaki canlanmaların ardından canlanma yaşanacaktır. Bu kriz insanlardaki tasarruf ve harcama dengesini değiştirecektir. Nedeni ise insanların kriz döneminde likidite açlığı yaşamış olmaları ve bu korkuyu tecrübe ile desteklemeleridir. Başlarda harcamalarda sert bir artış yaşanacakken uzun vadede insanların tasarruf eğilimleri daha da ağır basabilir. Turizmde canlanmanın 2021 yılından önce başlaması muhtemel görünmüyor.

Günümüzde yaşadığımız kriz için başlarda SARS ve 2008 krizine atıfta bulunulmuş olsa da sürecin devamında 1929 Büyük Buhran’a atıf yapılmaya başlandı. Sürecin nasıl ilerleyeceği ve maliyeti konusunda net bir bilgi mevcut değil. ABD ve Almanya’nın daralma sinyallerinin ardından resesyon sürecine kesin gözüyle bakılıyor, keza ekonomik veriler de o yönde. MB’lerin para politikalarında alınan önlemlerin piyasadaki panik ortamını tetiklemesi, hükümetlerin maliye politikalarının yangını söndürmede etkisiz kalması gibi nedenlerle yeni ekonomik deneylerin yapılacağı ve yeni modeller oluşacağı öngörülebilir.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Bizim Menkul Değerler

 
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Dünyanın en çok satan 20 kitabı

İnsanoğlu bu güne kadar kesin olmamak kaydıyla 130 milyana yakın kitap basmıştır. Biz bu listeyi hazırlarken bile basımda olan yeni kitaplar olduğunu biliyoruz. Bu...

Felsefe tarihinde ‘erkekliğin’ gölgesinde kalmış 19 kadın filozof

Kadınlar tarih boyunca birçok alanda olduğu gibi felsefe alanında da gölgede bırakılmış ve yaptıkları çalışmalar yok sayılmıştır. Bazı dönemlerde ise bir biçimde bilim ya da...

Sema Moritz’in hikayesi ve taş plak sesi

Sema Moritz, Türkiye Müziğinde Taş plak sesli şarkıcı olarak kendine yer edinmiş, bir daha onun gibisi gelir mi acaba dedirten bir müzisyen. Nokta dergisine...

Özdemir Asaf’ın enleri, ilkleri bilinmeyenleri!

Özdemir Asaf şiirleri, hayatı ve hikayeleriyle şiirimizin en nadide şairlerinden biridir. Cumhuriyet Dönemi Edebiyatının en önemli isimlerinden Özdemir Asaf'ın şiirleri dışında başına gelmiş bilinmeyen...

Son haberler

Bu yıl Venedik’te Altın Aslan için 18 film yarışacak

Bu yıl 2-12 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan 77. Venedik Film Festivali programında yer alacak filmler belli oldu. Festivalde Altın Aslan ödülü için 18...

İş Dünyasının Ekonomiye Güveni Arttı

2020 yılı Temmuz ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 10,2 puan artarak 55,5 değerine yükseldi. Temmuz ayında...

SABAH Raporu:   CDS’lerde satış dalgası, dışarda kaygılı piyasalar

Corbyn’in sola çektiği İşçi Partisi’nin dümenini sağa kıran Starmer’a tepki büyük. Tabandan kopuşlar devam ediyor. Gerekçe yeni liderin Blair benzeri neoliberal politikalara geri...

Yunanistan: Türkiye ile diyalog kurmaya açığız ama tehdit altında olmaz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin Türkiye ile diyalog kurmaya açık olduğunu ancak bunun tehdit altında yapılamayacağını söyledi.Türkiye, Meis Adası’nın güney ve doğusunda...

Frances McDormand’lı ‘Nomadland’in ilkgösterimi Venedik ve Toronto’da eş zamanlı yapılacak

Chloé Zhao’nun Frances McDormand’lı yeni filmi “Nomadland”, ilkgösterimini 11 Eylül’de Venedik ve Toronto film festivallerinde eş zamanlı olarak yapacak. FilmLoverss’ın Deadline’dan aktardığı habere göre,...