Ana SayfaHaberlerDünyadanBM'nin İran görüşmeleri uzatmalara...

BM’nin İran görüşmeleri uzatmalara kaldı!

Viyana’da sürdürülen İran’ın nükleer programıyla ilgili uluslararası müzakereler, BM’nin beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa arasında sıkı pazarlıklara sahne oldu. Ortak bir anlaşmaya varamayan taraflar, müzakere süresini uzatma kararı aldı.

 

İran’ın nükleer programıyla ilgili Avusturya’nın başkenti Viyana’da toplanan Tahran yönetimi ile Birleşmiş Milletler‘in beş daimi üyesi (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa) ve Almanya arasında yürütülen müzakerelerden sonuç alınamadı. Tarafların pozisyonlarının hala birbirinden uzak olduğunu belirten diplomatlar, müzakerelerin 2015 yılının temmuz ayına kadar uzatıldığını duyurdu. Batılı diplomatlar 1 Mart 2015’e kadar siyasi bir anlaşma sağlanması, 1 Temmuz 2015’e kadar da ayrıntıların belirlenerek sonuca ulaşılmasının hedeflendiğini kaydetti.
Uluslararası toplumun müzakerelerdeki en önemli hedefi, Tahran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetleri kalıcı olarak azaltmasını sağlamak. Bunun için de Uluslararası Atom Enerji Kurumu tarafından güvenilir denetimlerin yapılması gerekiyor. Tahran’ın temel beklentisi ise uluslararası toplumun uyguladığı ekonomik yaptırımları bir an önce kaldırması.
Görüşmelere katılan tarafların dışişleri bakanları hafta sonu Viyana‘da bir araya gelmiş, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier görüş ayrılıklarına rağmen iyimser olduğunu belirterek çözüme oldukça yaklaştıklarını söylemişti.
İran kriziyle ilgili görüşmeleri ABC televizyonuna verdiği söyleşide değerlendiren ABD Başkanı Barack Obama da bir anlaşma sağlanmasının sadece ABD ile İran arasındaki değil, İran’la dünya arasındaki ilişkileri değiştirmeye başlayacağını dile getirdi.
İsviçre’nin Cenevre kentinde 24 Kasım 2013’te varılan geçici anlaşmaya göre, 20 Temmuz 2014’te kadar kapsamlı bir anlaşmaya varılması öngörülmüş, ancak taraflar arasında farklılıkların giderilememesi üzerine müzakerelerin 24 Kasım 2014’e kadar uzatılmasına karar verilmişti.

DW

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Tarihinden günümüze sevilen oyun FIFA’nın 21 kapağı

Futbol severlerin en çok sevdiği oyunlardan FIFA'nın tarihten günümüze kapaklarını sizin için...

Yurt Dışında Balayı İçin Gidilebilecek En İyi 10 Mekan

Yeni evlenenler için balayı yeri seçimi oldukça zor ve kararsızlıkların...

10. İşçi Filmleri Festivali ‘İşimiz Gücümüz Yaşamak’ sloganıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’de başlıyor!

Bu yıl 10.'su düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), İstanbul, Ankara...

Avuç içi kadar mutluluk veren özel resimler!

Rus Sanatçı  Svetlana Kolosova tarafından avuçlara yapılan resimlerden olan çalışmalar büyük...

Tartışı-Yorum

Ahlâksız modernite – Hamdi Şekeroğlu yazdı

“Her yeni güne acı haberlerle uyanan, gazete manşetleri kan kırmızısı ile tektipleştirilen, acı, terör, tecavüz ve cana kıyma sıradan eşik-altı haberler olarak adledilen daha da kötüsü bütün bu olup...

İsmail Beşikçi Aziz Sancar’ı Nelson Mandela’yla eleştirdi

Sosyolog İsmail Beşikçi, bu yılın kimya dalında Nobel Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Aziz Sancar'ı Nelson Mandela ile karşılaştıran İsmail Beşikçi yazısında, "Bilim...

Robert Fisk: Türkiye iş pişirdiği IŞİD hilafetinin saldırılarıyla karşı karşıya

Ortadoğu uzmanı Robert Fisk'in Independent'ta yayınlanan makalesinde, Türkiye "Petrol kaçakçılarının ürünlerini IŞİD denetimindeki bölgelerden getirmesine izin verdiğini" belirterek, "Türkiye iş pişirdiği IŞİD 'hilafetinin' Ankara ve İstanbul’a yönelik saldırıları ile karşı...