Bodrum’dan yelken açan kadınlar Kastamonu’ya ulaştı

0


Muğla’nın Bodrum ilçesinde 3 hanım yelkenci, Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı dolayısıyla hayata geçirilen “Türk Hanımının 100. Yıl Seyri” adlı proje kapsamında yelkenli tekneyle Samsun’a doğru yola çıkan 6 hanım denizci Kastamonu’ya ulaştı.

Cide limanına ulaşarak kenti gezdiklerini belirten tekne kaptanı Sevinç Hasipek, “23 Nisan’da Bodrum’dan çıktık. Hedefimiz 19 Mayıs’ta Samsun’da olmak. Biz, sulh için yelken açan kadınlarız. Bu uzun soluklu üçüncü projemiz. Daha ilkin 44 gün devam eden bir yolculuğumuz oldu. Kıbrıs’a kadar gittik. Sonrasında Batum’a kadar devam edeceğiz. Dönüşümüz 1 Temmuz’da Bodrum’da bitmiş olacak” dedi.

Belirli duraklarda buluşarak yola çıktıklarını söyleyen Ceyda Güleçyüz ise, “Bu duraklardan binen hanımlarımız, belli bir yere ulaştıktan sonra iniyorlar. Bu arkadaşlarımızı İstanbul’dan aldık. Samsun’a kadar götüreceğiz. Orada inecekler. Yelkenimize başka bayanlar binecek. Hedefimiz daha fazlaca hanıma yetişebilmek. Kadının enerjisini gösterebilmek. En önemlisi de 100 yılda bir olan 19 Mayıs törenlerinde Samsun’da bir şansı yakalamak. Biz, 50 yaş üstü kadınlarız. Bayanların kenara çekilmemesi icap ettiğini düşünüyoruz. Barışında bayanların elinden çıkacağına inanıyoruz. Bu yüzdende üç senedir sulh için yelken açıyoruz. Heyecanlıyız. Yelken bir teknik işi. Elbet güç gerektiriyor fakat tekniğiyle yapmış olursanız gücünüzü kullanmayı bilirsiniz. Erkekler bir kerede çekerek yapıyorsa biz üç kerede çekerek yapıyoruz fakat yapıyoruz. Güçlüklerle karşılaşıyoruz fakat bunlara çözüm üretiyoruz. Biz gene de şanslıyız Türk kara sularında. Başka yerde salata attığımızda bizi alacak kimseyi bulamadık. Fakat buralarda sağ olsunlar bizleri karşılıyorlar” diye konuştu.

6 yelkenci hanım, Cide Yelken Kulübü üyelerinin eşliğinde Cide kazasının zamanı ve kültürel yerlerini gezdi. Ek olarak yelkenciler, Cide’de Tuğtepesi Seyir Terası ve Rıfat Ilgaz Kültür ve Sanat Evini de ziyaret etti. Yelkenci bayanlar, Samsun’a gitmek suretiyle arkasından Cide kazasından ayrıldı. Bodrum’dan yola çıkan yelkenciler, 19 Mayıs’ta hanım teknesi olarak en önde kortejde yer alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here