Bolsonaro, uluslararası baskıyla Amazon yangınına orduyu göndermeye hazırlanıyor

0


Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, Amazon ormanlarında günlerdir süren yangına duyarsız kaldığı yönündeki tepkiler üzerine, yangını söndürmek üzere orduyu seferber edebileceğini açıkladı.

Fotoğraf: ScoopWhoop

Reuters’in haberine göre, Amazon ormanlarındaki yangın, Fransa’daki G7 zirvesi öncesinde de gündeme geldi ve Brezilya, ağır eleştirilere hedef oldu. Zirveye katılacak olan ABD yönetimi ve Avrupalı liderler, söndürülemeyen Amazon yangınlarıyla ‘çok yakından’ ilgilendiklerini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’yu suçlayarak, Haziran’da Japonya’daki G20 zirvesinde dünyadaki iklim değişikliğiyle ilgili varılan mutabakatı ‘önemsiz’ göstermeye çalıştığını açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, Fransa’nın artık Avrupa Birliği ile Brezilya, Arjantin, Uruguay ve Paraguay’ın üye olduğu Güney Amerika Ticaret Bloku (Mercosur) arasında Haziran’da varılan çitçilik anlaşmasına karşı olduğu bildirildi.

Öte yandan, The Guardian’ın haberine göre, G7 üyesi olmamakla birlikte Mercosur anlaşmasından etkilenecek ülkelerden biri olan İrlanda’nın başbakanı Leo Varadkar, Bolsonaro’nun Amazon ormanlarındaki yangınları ‘çevreci örgütlerin çıkardığı’ iddiasını, ‘Orwellvari’ (Orwellian) olarak niteleyerek, Britanyalı yazar George Orwell’ın ünlü ‘1984’ romanında anlattığı diktatörlük ve karanlık siyasi ortama göndermeyle eleştirdi.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here