13.5 C
İstanbul
Çarşamba, Nisan 21, 2021
spot_img

Boratav bir kez daha: IMF’den başka çare kalmadı!
[ad_1]

Prof. Dr. Korkut Boratav gelecek günlerde vatandaşların, başta inşaat ve enerji olmak suretiyle krizdeki sektörlerdeki batık şirketlerin ve bilançoları iktidarın seçim çalışmasına kurban gidip bozulan kamu bankalarının yükünü sırtlamak zorunda kalabileceğine işaret etti. Boratav, Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 10 Nisan’da açıklamış olduğu düzeltim paketinin inşaat ve enerji benzer biçimde iki büyük sektörde şirketlerin batışını engelleme çabası bulunduğunu beyan etti.

Türkiye’nin yabancı ana paraya teslim bulunduğunu dile getiren Boratav, “Şundan dolayı döviz getiriyorlar, döviz getirmiş olduğu vakit ekonomiyi rahatlatır, dış açığın finansmanı kolaylaşır, çıkmış olduğu vakit da ya ekonomiyi durgunlaştırır yada kriz yaratır” diye konuştu.

BÜTÇE AÇIĞI CİDDİ SORUN

Enflasyonu frenlemenin ana yolunun bütçeyi denetlemek, bütçe açığı vermemek olduğuna işaret eden Prof. Dr. Boratav, “Albayrak’ın Yeni Iktisat Programı’nın getirmiş olduğu buydu, fakat IMF benzer biçimde bir denetim unsuru olmadığı için kendi programını ihlal ediyor. 2019’un ilk üç ayında, güya kamu açıklarını daraltacak, faiz dışı açığı aşağıya çekecek ve ekonomiyi mali disipline sokacaktı. Fakat ilk üç ayda verdiği bütçe açığı, 12 ay için öngördüğü bütçe açığının yüzde 53’ü! Doğrusu senelik 69 milyarlık kamu açığı hedefi, ilk üç ayda aşıldı” değerlendirmesini yapmış oldu.

KAMU BANKALARI ZORDA

10 Nisan’da düzeltim paketini açıklayan Albayrak’ın “Bir borç sorunuyla karşı karşıyayız” söylediğini hatırlatan Boratav, “Dikkat edin, kriz sözcüğünü kullanmıyor. ‘Kamu bankalarının ana para durumunu teşvik edeceğiz’ diyor. Niye teşvik ediyor? Şundan dolayı kendileri bozdu. Bu örtülü bir itiraftır. Üç kamu bankası, suni düşük kredi faizleriyle, seçim ekonomisini kredi pompalamasıyla desteklemeye çalıştı ve bilançoları bozuldu. Şimdi Albayrak, onlara tahvil, kısaca kredi vereceğini söylüyor. Fakat bununla beraber karşımızda sorunlu krediler kitlesi birikmiştir” dedi.

Boratav şunları söylemiş oldu: “Albayrak aslolan problemin borçlu şirketlerin kurtarılması bulunduğunu söylüyor. İnşaat ve enerji sektöründe oldukça büyük problemler bulunduğunu ifade ediyor. Bunlar, batık borçları kurtarma endişesinin itiraflarıdır. Enerji ve inşaat denilen iki büyük sektörü kurtarmak için iki tane fon kuracaklar. Doğrusu ‘devlet eliyle batık şirketleri kurtaracağım’ diyemiyor. Bu aslına bakarsak işin içinde kamunun olacağının işaretidir. Yoksa batık şirketleri kurtarmak suretiyle iki fonu iyi mi kuracaksın? Tek kaynak devlet deposudur. Bu yüzden de ‘fena banka’ kurulacak” ifadelerini kullandı.

IMF’den başka yol kalmadı
IMF’ye gitmekten başka deva kalmadığını belirten Boratav, “Önümüzde 4.5 senelik bir seçimsizlik periyodu olduğundan herhalde hükümet açısından IMF’nin kapısını çalmak pek de problem olmasa gerek, değil mi? Dolayısıyla pekala ‘IMF Türkiye’nin de üyesi olduğu bir internasyonal kuruluştur. Üyelik konumumuz bizlere belli haklar da vermektedir. IMF’den kredi almak bu haklardan biridir’ diyebilirler.”[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,201BeğenenlerBeğen
1,093TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler