Borsa stratejisi:  Erdoğan-Trump zirvesi öncesi temkin!

0


Global görünüm

Fed’e yönelik faiz indirim beklentilerinin risk alma iştahını desteklediği ve son Fed toplantısıyla da bu eğilimin destek bulduğu ortamda hisse piyasaları Haziran ayında getirilerini artırdı. Gelişmiş ülkeleri temsil eden MSCI Dünya endeksi 2019 yılı getirisini %15.6’ya, MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi (G.O.P.) getirisini %9’a taşıdı.

 Söz konusu Fed beklentisi ve ticaret savaşları adına önemli bir haftaya giriliyor.

Fed faiz beklentileri açısından 25 Haziran tarihinde Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları önem taşıyacak. Diğer taraftan bir süredir gündemde geri planda kalmış ticaret savaşları açısından ise 28-29 tarihlerinde gerçekleşecek G20 zirvesi izlenecek. Zirvede gerçekleşmesi beklenen ABD ve Çinli liderler arasındaki zirve bu paralelde öncelikli gündem maddesi olacaktır.

Lokal…

31 Mart yerel seçimlerinin İstanbul’da yenileceği yönünde karar alınması sonrasında politik belirsizliğin fiyatlandığı BİST’te, hafta sonu itibariyle bu belirsizlik gündemden düştü. Erken seçimin düşünülmediği ve dış politikanın öne çıkacağına yönelik açıklamaların kısa vadede olumlu etkisini öngörmekteyiz. 31 Mart seçimleri sonrasında 5 günlük periyotta BİST-100 endeksinin %5 oranında primlendiğini hatırlatalım.

 

Sırada politik gündem var

 

Politik belirsizliğin aşılması sonrasında öncelikli gündem maddesi lokal tarafta ABD ile ikili ilişkiler olarak öne çıkabilir. G20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın görüşme gerçekleştirmelerinin beklenmesi haftanın ikinci yarısında daha temkinli eğilimi gündeme getirebilir.

 

Teknik görünüm

Teknik görünümde pozitif açılış beklediğimiz haftada ilk aşamada direnç bölgeyi 96,000-96,500 bölgesi olarak öngörüyor, bu bölgeye yaklaşılırken yükselişin tempo kaybedebileceğini düşünüyoruz. Aynı vadede destek bölgeyi ise 93,000-92,500 aralığı olarak takip edeceğiz. Söz konusu destek bölge kırılmadıkça birincil (96,000-96,500) ve ikincil (98,000-98,500) direnç bölgelere yönelik fiyatlamanın gündemde kalabileceğini düşünmekteyiz..

 

Garanti Yatırım raporundan alıntıdır

 

Uzman:    Özgür Yurtdaşseven

Yatırım Danışmanlığı – Birim Müdürü

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here