Ana SayfaHaberlerEkonomiBORSADA TEMETTÜ STRATEJİSİNE GÖRE...

BORSADA TEMETTÜ STRATEJİSİNE GÖRE YATIRIM YAPMAK

[ad_1]

Temettü, bir şirketin belirli bir dönem içerisinde elde ettiği kardan hisse senedi ya da nakit (veya her ikisi de) olmak üzere ortaklarına ayırdığı karşılıktır. Temettü yatırımı, yatırımlarınızdan düzenli bir gelir elde etmek için temettü ödeyen hisse senetleri satın alma stratejisidir. Temettü ödeyen hisseniz piyasada değer kazandıkça yaşanan büyümeye ek bir katkıdır. Halka açık şirketlerde ilgili şirketin hisse senedini temettü dağıtımından bir önceki işlem gününde almanız temettüye hak kazandığınız anlamına gelir. Bir şirketin ortaklarına temettü ödemesi konusunda bir zorunluluk yoktur ancak temettü dağıtan şirketler genellikle sektörünün önde gelen, dürüst bir yönetim anlayışına sahip olan ve düzenli kar eden bir yapıya sahiptirler. Temettü çoğu zaman yıllık net dönem karından, nadiren de olsa geçmiş dönem karını temel alarak dağıtılabilir. Bir yatırımcıya dağıtılacak temettü miktarı, elindeki hisse senedi adedine göre belirlenir.

Basit bir hesapla anlatacak olursak; bir şirket %20 temettü ödeyecekse ve elimizde bu şirkete ait 500 adet hisse senedi bulunuyorsa; 1 tl nominal değere karşılık olarak 0,20 kuruş ve dolayısıyla toplamda 100 tl temettü kazanmış oluruz. Hesabımıza gelecek olan tutar ise %15 gelir vergisi kesintisi yapılmış haliyledir. Bu arada hisse senedinin temettü dağıtımı sonrası piyasadaki fiyatı önceki fiyattan toplam kar payı/hisse senedi sayısı olarak hesaplanan, hisse başına yatırılan temettünün çıkarılması ile bulunur.

Borsa Istanbul web sitesindeki tanımıyla temettü baz alınarak hesaplanan iki endeks var:

BIST Temettü Endeksi; Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Gelişen İşletmeler Pazarı’nda işlem gören ve  değerleme günü itibariyle son 3 yılda nakit temettü dağıtan şirketlerin paylarından oluşur. BIST Temettü 25 Endeksi BIST Temettü Endeksinde yer alan ve değerleme günü itibariyle temettü verimlerine göre büyükten küçüğe yapılan sıralamada ilk 2/3’lük dilimde yer alan ve ortalama fiili dolaşımdaki paylarının piyasa değeri en büyük 25 paydan oluşur. BIST Temettü ve BIST Temettü 25 Endekslerinin hesaplanmasına 01.07.2011 tarihinde başlanmış olup, her iki endeksin başlangıç değeri 63.269,40’tır.

01.07.2011 tarihinde hesaplanmaya başlanan ve birbiriyle paralel seyreden iki endeks şu sıralar 1,200 civarında işlem görüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir süredir oldukça revaçta olan ve uzun vadeli yatırıma farklı bir soluk getiren temettü yatırımcılığı anlayışı da aslında aşağıdaki yapmış olduğum backtest sonuçlarına bakılırsa kazançlı bir strateji gibi görünüyor.

Hazırlamış olduğum çalışma temettü verimini esas alıyor. Bu kavram, hisse başına ödenen temettü oranına, mevcut hisse senedi fiyatının bölünmesiyle hesaplanıyor. Her ne kadar temettü verimi yalnız başına bir şirketin iyi ya da kötü bir şirket olup olmadığının bir göstergesi olmasa da, şirketin gelecek potansiyelini görmek adına bir fikir verebilir. Temettü veren hisse senedinin fiyatı ödenen nakit temettü kadar düşeceğinden portföyünüz üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

Bu stratejide portföy grubumuz sadece BIST100’de yer alan hisse senetleri olacak. 2010 yılı başından bu yana temettü verimi sıfırdan büyük olan hisse senetlerini beş farklı portföye ayırmış olsaydık nasıl bir getiri elde ederdik sorusuna yanıt arıyoruz. (Periyot: 3 ay)

 

 

 

 

 

(Temettü verimi ile temettü oranı sıklıkla karıştırılan iki kavram. Temettü verimi piyasa değeriyle ilintili, 1 mio tl piyasa değerine sahip bir şirketin net kar marjı %50, temettü verimi %25 ise, bu durumda; temettü oranı %50’dir. Genel olarak, kazancının %60’ını veya daha azını temettü olarak ödeyen şirketler daha güvenilirlerdir.

Portföy 1’in performansı BIST100’ün neredeyse 10 katı.

Peki kriterlerimizi değiştirelim, portföy adedini 1 ve portföy grubunu BIST Temettü endeksi içerisinde yer alan hisse senetleriyle sınırlandıralım. Bu durumda üçer aylık dönemler halinde en yüksek temettü ödeyen beş şirket üzerinden ilerlemiş olacağız.

Modeli çalıştırdığımızda önceki grafiklere benzer bir sonuçla karşılaşıyoruz. BIST Temettü endeksinden oluşan portföyle BIST100 portföyü arasında getiri anlamında önemli bir fark yok.

 

 

 

 

2020 yılı başından bu yana kriterlerimize uyan hisse senedi grubunu da çalışmaya ekliyorum. Bu liste sayesinde her bir hisse senedinin portföy getirisine olan etkisini ve endeks ile karşılaştırmalı halini görebilirsiniz.

 

 

 

Önceki kriterleri sabit tutarak yeniden 5 portföylü bir yapı çıkaracak olursak, en yüksek getiriyi sağlayan Portföy 1’in betası 0,87 iken, sharpe oranı ve K değeri olması beklenen değerlerin üzerinde.

 

Bu strateji sonucunda 2010 yılında yatırılan 100 liranın endekse göreceli olarak %752 daha yüksek getiri sağladığını ve yaklaşık 1,750 lira olarak geri döndüğünü söyleyebiliriz.

 

 

Matriks/ KHN Menüsü/ System Tester özelliğini kullanarak son 2 yıla ait verilerle (son 500 bar) bir backtesting çalıştırdığımızda, belirtilen tarihler arasında %100 ve üzerinde getiri sağlayan aşağıdaki şirketler olduğunu görüyoruz. (Temettü verimi sıfırı kestiğinde AL şartıyla)

 

 

 

Özetle, her ne kadar düzenli olarak temettü ödemesine rağmen yeterli ölçüde büyümeyen şirketler, ortaklarına temettü dağıtmayan ancak bunu farklı yatırımlara kaydıran şirketlere kıyasla daha iyi sayılmasalar da strateji olarak iyi bir performans gösterdiklerini söyleyebilirim. Ayrıca bir yatırımcı olarak temettü ödemelerinin tutarlılığına da dikkat etmek gerekir. Geçmişte istikrarlı bir gelire ve nakit akışına sahip olan aynı zamanda yavaş da olsa büyüyen şirketlere odaklanmak gerekir.

Herkese bol kazançlar.

 

Yazar:  Güney Örnek

 

 

Artunç Kocabalkan-  Atilla Yeşilada: Hisse aldım, dolar sattım, altın için bekliyorum

 

Risk-i Memnu

 

Cemre Yoldaş:  Borsa’da celladına aşık olmak

 

Borsada nasıl para kazanılır?

 

 [ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Türkçeleştirilen Kürtçe şarkılar: bir kültürel yağma hikayesi

Asimilasyon politikalarının en şiddetlisi kuşkusuz kültür alanında yaşanmakta. İngiltere, Fransa, ABD...

Tarihin önemli anlarına tanıklık eden 15 fotoğraf

Tarihin önemli anlarına tanıklık etmemizi sağlayan fotoğraflar bazen tarih kitaplarında geçen...

Selçuk Avcı’dan mahkemelerin ‘iyi halli’ tecavüzcüleri

Tasarımcı Selçuk Avcı, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde iyi halden dolayı indirim alan...

Daha önce hiç görmediğiniz 27 tarihi fotoğraf

Tarihin derinliklerinden çıkan fotoğraflar bazı zamanlar tarih kitaplarından bile daha değerli...

Tartışı-Yorum

Alice’ten zuhur eden Distopya mukaddimesine!

Kadir Yıldırım Sevgili gündüz; Dünya hayal ettiğim kadar harika değil. Senin gölgenin altında günah işliyorlar. Baş ucunda, beyaz pamuktan bir sehpa gibi uzanan bulutların altı karanlık.  Sevgili gündüz;Dünya hayal ettiğim kadar harika değil.Senin gölgenin altında günah işliyorlarBaş ucunda, beyaz pamuktan bir sehpa gibi uzanan bulutların altı karanlık.Nefret var, ölüm var, evet yağmur...

Ankara’nın Gayrimenkul Fiyat Artışında 1.İlçesi…

Tolga Yumrukaya / Satış Reçeteleri-1 Emlak sektörü, 2015’te hem değer artışı hem satışlardaki canlılık açısından parlak bir yarıyılı geride bıraktı. Yapı ruhsatı verilerinin gerilemesi de arzın yavaşlayarak eldeki konut stokunun azalmasını dengeli sağlam bir piyasanın oluşmasını sağlayabilir. REIDIN.com’un verileriyle hazırlanan ‘Emlak Raporu’ Ankara’nın yıldızı olarak yüzde 18.3’le Sincan’ı birinci...

Kolektif şiddet bilinci

Seçim beyannamelerinin yayınlandığı şu günlerde, partilerin, tıkanan ana damarımız olan “birlik beraberlik şuuru” bahsini, vaad metinlerine dahi almamalarına şaşmamak elde değil. “Birlik şuuru” deyince aklınıza saadece “kürt sorunu” geliyorsa, bu, toplumun nabzını hiç tutmadığınızı ya da size kimlik verip değerli kılan tarihinize yabancılaştığınızı gösterir.Osmanlı döneminde yahudiler, hristiyanlar...