Böyle giderse bu dünya kimseye kalmayacak

0


ÇEVRESEL bayram olarak da malum 22 Nisan Dünya Günü birçok ülkede çeşitli etkinliklerle kutlandı. Arama motoru Google da Dünya Günü’nü unutmadı ve bir doodle hazırladı. 49 senedir 190 ülkede kutlanan bu hususi gün, ömrü insan faaliyetleri tarafınca tehdit edilen dost canlılara dikkat çekilmek amacıyla diye deklare edildi.

ABD Senatörü Gaylord Nelson, Kaliforniya sahilinde 3 bin 500’den fazla kuşun ölümüne neden olan 1969 Santa Barbara petrol sızıntısı vakası üstüne harekete geçti. 22 Nisan 1970’teki ilk Dünya Günü, çevreye verilen ziyanı protesto etmek için yürüyen 22 milyon Amerikalı tarafınca kutlandı. Bu vaka, ABD Çevre Koruma Ajansı’nın kurulmasına ve bir takım çevre mevzuatı geçirilmesine yol açtı.

1990’dan itibaren ise Dünya Günü, ABD’yi aşan ve internasyonal çapta kutlanan bir güne dönüştü. Kutlamalar kapsamında çeşitli etkinlikler ve konferanslar düzenleniyor. 200’e yakın ülkedeki kutlamaları Washington merkezli Earth Day Network organize ediyor. Paris İklim Anlaşması da Dünya Günü’nün kutlandığı 22 Nisan 2016’da imzalanmıştı.

Dünya Günü iklim değişikliğine, ormansızlaşmaya ve kirlenmeye yol açan insan faaliyetiyle direkt bağlantılı olan, dünyadaki türlerin hızla tükenmesine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

DÜNYA KENTLERİ YARIŞMASI

Türkiye’de ise WWF-Türkiye (Organik Yaşamı Koruma Vakfı), 22 Nisan Dünya Günü’nde Internasyonal Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın 2019 periyodunu başlatıyor. Geçen yıl Türkiye’den 3 kentin katılmış olduğu yarışmaya bu yıl daha çok katılım planlanıyor. Yarışma, kentlerin, küresel ısınmayı 1.5 °C eşiğinde tutmak için iklim değişikliğine etkilerini azaltmalarını hedefliyor.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli tarafınca Türkiye’deki kentlerin de iklim değişikliğiyle mücadelede öncülük etmesi için yarışmaya katılmasının önemi vurgulandı.

Pasinli, yarışmanın iklim değişikliğine karşı farkındalık mevzusundaki önemine değinerek, şunları kaydetti: Yarışma, belediyelerin hayata geçirdikleri iklim eylemlerine karşılık ulusal ve küresel düzeyde ödüllendirilmelerini sağlayacak. Türkiye’de buna öncülük edebilecek oldukça sayıda kentimiz var ve biz bu kentlerin başarılarını/hikâyelerini geniş kitlelere duyurmak istiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here