Brezilya devlet başkanını seçti!

0

Brezilya’da Başkan Dilma Rousseff dün sonuçlanan seçimler itibariyle muhafazakar aday Aecio Neves’i çok yakın geçen ve ülkedeki sosyal ve ekonomik bölünmeyi gözler önüne seren yarışta mağlup ederek yeniden Başkan oldu. Brezilya tarihinde üst üste iki kez seçilen tek kadın Başkan Dilma Rousseff  oldu.

 

Oyların yüzde 99.7’sinin sayılmasının ardından Rousseff yüzde 51.6 oy oranına sahip olurken, Neves yüzde 48.4’te kaldı.

Rousseff’in kazandığı zafer böylece 2003 yılında göreve gelerek ülkenin kalkınmasına büyük katkıda bulunan İşçi Partisi’nin iktidarının devamı anlamına geldi. Rousseff son seçimlere durma noktasına girmiş bir ekonomi ve değişim için ısrar eden geniş bir nüfus içerisinde girdi. Yaklaşık bir yıl önce hükümet hizmetlerinin kötülüğü konusundaki protestolar Rousseff’in zayıf olduğu görüntüsünü ortaya koymuştu.

Fakat Brezilya’nın ilk kadın Başkanı gerek ülkenin fakir kısmından gelen oylar gerekse de son anda hızlı bir artış gösteren kadın oylarıyla beraber yeniden 4 yıl daha görevde kalmaya hak kazandı. Bunu yapabilmek için Rousseff’in seçim kampanyası Neves’i kendini beğenmiş ve fakirlerin elde ettikleri hakları savunmayan birisi olarak gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here