Brezilya’da 115 milyon yaşında nilüfer fosili bulundu

0


Bilim insanları, Brezilya’da 115 milyon yıl öncesine ait dünyanın en eski nilüfer türünü bir kayanın içinde muhafaza edilmiş şekilde buldu.

Fosil fotoğrafları: Nature Plants

Daily Mail’de yer alan habere göre, Brezilya’nın kuzeydoğusunda yer alan Crato kentinde bulunan fosil bitkinin kökleri, çiçeği ve hücreleri bugüne kadar korunmuş şekilde gelebildi.


Kayanın CT’sinin çekilerek detaylarına ulaşılan çiçek modern zambak ve orkidelerin de bulunduğu monokotiledon (tekçenekli) türünün bir örneği olarak kaydedildi ve bulunduğu Crato bölgesi nedeniyle ‘Cratolirion bognerianum’ adı verildi.

Çiçekli bitkilerin tarihte ilk olarak 140 milyon yıl önce görüldüğünü söyleyen bilim insanları bu fosilin çiçekli bitkilerin evrimine ışık tutacağını vurguladı.

40 santimetre uzunluğundaki Cratolirion bognerianum, 66 milyon yıl önce dinozorların da aralarında olduğu kitlesel yok oluştan da canlı çıkarak bugüne kadar gelebildi.

Fosil çiçek normalde bugün Brezilya’nın Crato şehri olan bölgede tatlı su göllerinin kenarlarında yetişen bir bitki olacaktı. Fotoğraf: (Nilüfer çiçeği) James Linsell Clark / SWNSCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here