Britanyalı vekiller, ‘Çalışan kadın için menopoz politikası belirlensin’ diye çağrı yaptı

0


Britanya Parlamentosu’nda, menopoza giren kadınların iş yerlerinde ‘desteklenmesi’ gerektiğinden yola çıkılarak, doğum sürecindeki hakları belirleyen düzenlemelerin benzerinin bu süreç için de hazırlanması önerildi. İşçi Partili milletvekili Carolyn Harris’in, ‘menopoz politikası’ belirlenmesi konusundaki önerisi destek gördü.

Fotoğraf: www.verywealth.com

Harris, çok sayıda kadının menopoz döneminde iş yerlerinde zorlandığına, özgüven kaybı, ateş basması, aşırı terleme gibi belirtilerin neden olduğu psikolojik çöküntü ve dikkat dağınıklığı gibi sorunlar nedeniyle disiplin cezası alanların bile olduğuna dikkat çekti.

Bazı kadınların başa çıkamadıkları sorunlar nedeniyle ücretsiz izne ayrılmak zorunda kaldığını söyleyen Harris, “Hamilelik sürecindeki hakların benzerleri menopozda da geçerli olmalı. Her iş yerinin menopoza giren kadınlara nasıl davranacağını belirleyen bir politika geliştirilmeli” dedi.

Bu konuda yasal düzenlemeye gerek varsa parlamentoda onay verileceğinin altını çizen Harris’e, başta ‘karısı menopoza giren ve iş yerlerinde güçlük çeken erkek milletvekilleri‘ olmak üzere büyük destek geldi.

Bu konuda parlamentoda sesini yükselten Muhafazakar Partili Rachel Maclean olmuştu. Maclean, kadınların bu hassas dönemlerinde izin alma, çalışma saatlerini değiştirme, psikolojik destek gibi haklara sahip olmaları gerektiğini savunmuştu.

“İşverenler kadın çalışanları için daha fazlasını yapmalı. Menopoz hala tabu olarak görülen bir konu ve kadınlar iş yerlerinde çok zorlandıkları bu süreçte yeterli desteği, anlayışı görmüyorlar” diyen Maclean’den sonra Harris’in de konuyu gündeme getirmesi sendikalar tarafından da memnuniyetle karşılandı.

Menopozun iş hayatına etkileri konusunda araştırma yapan Nottingham Üniversitesi’nin psikoloji profesörlerinden Amanda Griffiths ise şunları söyledi: “Psikolojilerine ve performanslarına önemli etkisi var. Anladığım kadarıyla sorun menopoza giren kadınlardan çok onları yeterli derecede anlamayan yöneticileri ve işverenlerinde.”

Griffiths, çoğu kadının açıkça ifade etmekten çekindiği menopozun konuşulabilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Geçen ay Britanya’daki Newson Health adlı klinik tarafından yapılan ankete göre menopoza giren kadınların yüzde 94’ü performanslarının ve iş yerlerindeki psikolojilerinin olumsuz etkilendiğini düşünüyor. Yüzde 53’ü çalışma arkadaşlarının performanslarının düştüğünü fark ettiğini ifade ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here