Brunei eşcinsellere recm cezası uygulamaktan vazgeçti

0


Geçen ay eşcinsel ilişki ve zinaya recm cezası (taşlayarak öldürme) getiren Brunei geri adım attı. Brunei Sultanı Hasan el Bulkiye idam cezasına ilişkin moratoryumun süresinin uzatıldığını, başka deyişle cezanın uygulamaya konulmasının ertelendiğini deklare etti.

Fotoğraf: Reuters

El Bulkiye, Şeriat Ceza Hukuku Düzenlemesi’ne dair oldukça sayıda sual ve yanlış anlaşılmalar bulunduğunu bildiğini belirterek, “Bu mevzular netlik kazanınca kıymeti anlaşılacak” dedi.

2014’te şeriatın anayasal seviye olarak kabul edilen Brunei’de Şeriat Ceza Hukuku Düzenlemesi’nin ilk üç aşaması aynı yıl yürürlüğe girmişti. El Bulkiye, bu düzenlemeden beri ilk kez mevzuyla ilgili konuşma yapmış oldu.

Nüfusun üçte ikisinin -420 bin- Müslümanlardan oluştuğu Brunei’de düzenleme öncesinde de eşcinsellik ‘yasa dışı’ olarak kabul ediliyor ve ‘suçları saptananlar’a 10 yıla kadar hapis cezası veriliyordu.

Sultanın geri adım atmasında internasyonal sivil cemiyet kuruluşları ve ABD’li oyuncu George Clooney, Britanyalı müzisyen Elton John şeklinde ünlülerin Brunei’e ilişik lüks otellere ve öteki kurumlara boykot çağrısının etkili olduğu düşünülüyor.

George Clooney’den Brunei Sultanlığı’yla ilişkili otelleri boykot çağrısı

Brunei’de eşcinsel ilişkiye taşlanarak öldürülme cezası getirildiCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here