Bu hafta sonu ne yapsak!

0

Yorucu geçen bir iş haftasının  ardından güzel bir hafta sonu hayali kurmuşsunuzdur. Bu hafta sonunu en iyi şekilde değerlendirmeniz için şehrin etkinlik günlüğünü sizinle paylaşıyoruz.

 

Van Gogh (07 Kasım/ Tiyatro)

tiyatrogerçek, Van Gogh’un portresini sahneye taşıyor. Kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için, yoğun ilgi üzerine Van Gogh yeniden sahnede.

Van Gogh’un yaşadıklarına, resme başlayışından intiharına kadar geçen süreye atölyesinde çok yakından tanık olmak ister misiniz? “Bir yüzden  sevgi çıkarılabilir mi ya da bir yüze sevgi eklenebilir mi?” tiyatrogerçek’ten sevmek ve çalışmak üzerine kurulu bir hayat hikayesi bir portre…

Van Gogh’un yaşadıklarına, resme başlayışından intiharına kadar geçen süreye atölyesinde çok yakından tanık olmak ister misiniz?

Eric Whitacre Rezonans (8 Kasım/ Konser)

Klasik müziğin popüler ismi, koro dünyasının Grammy ödüllü besteci ve koro şefi Eric Whitacre ile Rezonans 8 Kasım’da Zorlu Center PSM’de.

Dünyaca ünlü yıldız, Türkiye’nin önde gelen korolarından Rezonans ile aynı sahneyi paylaşacak. Eric Whitacre ve Rezonans özellikle çağdaş koro müziğini sevenlere 8 Kasım’da Zorlu Center PSM’de büyülü bir gece yaşatacak.

Ezginin Günlüğü – Grup Abdal (08 Kasım/ Konser)

Yılların eskitemediği şarkılarıyla Ezginin Günlüğü, ayda bir periyodik olarak The Mekan sahnesinde sevenleriyle buluşuyor. İki konser, tek bilet…

Ezginin Günlüğü sahnesinden hemen önce Grup Abdal sahne alıyor. Burcu Sarak, Ali Ekber Kayış, Özge Ünkap, Kerem Kekeçten oluşan Grup Abdal, kendisini şöyle ifade ediyor:

“Şairim,

Zifiri karanlıkta gelse şiirin hası,
Ayak seslerinden tanırım.
Ne zaman bir köy türküsü duysam,
Şairliğimden utanırım.” – Bedri Rahmi Eyüboğlu

Uluslararası İstanbul Street Dans Karnavalı (9 Kasım/ Etkinlik – Organizasyon)

Danssevenlerin merakla beklediği “6. Uluslararası İstanbul Street Dans Karnavalı” için geri sayım başladı! Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan “Uluslararası İstanbul Street Dans Karnavalı” geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu yıl da Türkiye’den ve dünyadan birçok dansseveri aynı çatı altında buluşturuyor.

Bu sene Hiphop Kadın, Hiphop Erkek, Popping (Kadın erkek karışık) ve House dans (Kadın erkek karışık) dallarına ek olarak ilk kez Freezone kategorisi de tüm dansçıların katılımına açılmıştır. Jüri masasında her sene olduğu gibi uluslararası alanda tanınmış dansçılar yer alacak.

Can (9 Kasım/ Tek kişilik oyun)

Genco Erkal’ın Can Yücel’in şiirlerinden uyarladığı tek kişilik oyunu “Can”, 9 Kasım’da Afife Jale Sahnesi’nde sahneleniyor. Dört sezondur Can Yücel şiirlerinden uyarlanan oyunu, usta oyuncu Kemal Kocatürk yönetip oynuyor. Can Yücel şiirleri kadar muzip, sert, dik ve duyarlı, Türk resminin desen virtüözlerinden biri olarak kabul edilen Mehmet Güleryüz’ün “Can” için hazırladığı video-desenler de Ayça Kocatürk’ün müziğiyle birlikte rol alıyor.

Can Yücel’in kendi şiirlerinden hayat öyküsüyle yeniden “can” bulmasına tanık olacak ve doğumundan Adana Cezaevi yıllarına, Kuzguncuk’tan Datça’ya, Datça’da huzuru bulduğu “anasının gözü mavi”liklerde Can’ın izini kah gülerek, kah ağlayarak süreceksiniz. Can Yücel’i, yaşam öyküsü olarak uyarlanmış şiirleriyle anarken, Türkiye’nin son 40 yılına da Can Yücel’in gözünden bir bakış atacaksınız.

 

Güzel bir pazar olsun.

Kaynak:Kadın&Kadın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here