‘Büyük Romulus’ Kobanê için sahnede!

0

Bugün Viyana’da gösterime girecek olan  Friedrich Dürrenmatt’ın, Büyük Romulus adlı oyununun gelirini Kobanê’ye bağışlanacak.

 

Avusturya Wiener Vorstadttheater Tiyatrosu oynanacak olan Friedrich Dürrenmatt’ın, Büyük Romulus adlı oyununun gelirini Kobane’ye bağışlayacak. Roma İmparatorluğu’unun son iki gününü anlatan oyun, bugün Viyana’da gösterime giriyor. Oyuncularının büyük bir kısmı Kürdlerden oluşan Wiener Vorstadttheater Tiyatrosu’nda Nijerya, Mısır, Filistin, Ermenistan ve Avusturyalılar da yer alıyor.

Yönetmen Manfred Michalke topluluğun amacını “Genelde sanattan uzak kesimler için tiyatro yapabilme imkânı sağlamak” şeklinde ifade ediyor. Michalke’ye göre sanata uzak kalan bu kesimler göçmen, ilticacı, uyuşturucu bağımlısı veya engelli insanlar.

Büyük Romulus isimli oyun  Batı Roma İmparatoru Romulus`un son iki gününü anlatıyor. Sarayında zevk içinde yaşayan Romulus, vaktinin çoğunu ülkesindeki sorunlarla ilgilenmek yerine, tavuk beslemeye ayırır. Almanlar Roma`nın kapısına dayandığında ise, artık her şey için çok geç kalınmıştır. Oyunun günümüze uyarlanan bu versiyonu Kobane`de geçiyor. Romulus’un karşı karşıya kaldığı büyük tehlike ise IŞİD.

Başrollerini Recep Bektaş, Anna Gishyan ve Angela Ekelme’nin paylaştığı oyun, bugünden itibaren Sargfabrik ve Theater Akzent sahnelerinde sergilenecek. 10 ve 17 Ocak 2015 tarihlerindeki gösterimlerde elde edilen tüm gelir, dayanışma amacıyla Kobane’ye bağışlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here