Ana SayfaHaberlerEkonomiCan İlker: “Sonun...

Can İlker: “Sonun başlangıcı mı” yoksa “başa mı sardık”?

ABD seçimleri bitti, radarda SALGIN var

“Sonun başlangıcı mı” yoksa içinde bulunduğumuz “durum başa mı sardı” diye düşünmemiz gereken günlerden geçiyoruz. Virüsün vakalarla ölüm rakamları geçtiğimiz Nisan durumuna geri döndü. Bu durumu endeks hareketlerinin yanında açıklanan verilerden de kolayca görülebilir. Bütün Dünya’nın takip ettiği ABD seçimlerinin bitmesinden dolayı virüs kaynaklı haberler göze çarpıyor ya da daha çok yayınlanıyor da olabilir.

Özellikle, Avrupa’nın virüsün merkezi ilan edilmesinden sonra ABD’de dokuz gün üst üste 100 binin üzeri vaka gerçekleşmesi korkutucu. Bu durum sosyoekonomik yaşamı risk altına sokarken ekonomik toparlanmanın ya da V şeklinde beklenen bir toparlanmanın gerçekleşme ihtimalini de zorlaştırıyor. DSÖ’den sızan ses kayıtlarında “ülkeler veri paylaşmıyor” açıklamaları da ülkelerin ekonomik döngüyü tercih ettiklerini gösteriyor olabilir. Japonya Tıp Enstitüsü’nün yayınladığı bir raporda “üçüncü dalgadan” bahsedilmesinin de ciddiye alınması gerekiyor.

 

Wall Street, Korona Street oldu

 

Koronanın artan vaka sayılarının etkili olduğu bir ABD kapanışı gerçekleşti. DJ %1,08, Nasdaq %0,65 ve gösterge endeks S&P 500 %1,01 düşüş yaşadı. ABD’nin vaka ve ölü sayılarında dünyada birinci gelmesi küresel risk iştahını düşürdü. ABD’de TÜFE’nin beklentilerin altında kalması ve işsizlik maaşları başvurularının çok az azalmış olması da endekslerdeki aşağı yönlü harekete destek oldu. Ekonomiye destek paketi belirsizliği de devam ediyor ve son gelişmelerde destek paketi görüşmelerinin durduğu açıklandı. Cumhuriyetçilerin ABD Senatosunda ağır basıyor olması durumu daha da zorlaştırabilir.

VIX’teki oynaklığın takip edilmesi gerekiyor. %9’a varan düşüşü %8’e varan yükselişin izlemiş olması çok normal bir durumda değil. Vadeli VIX tekrar 25,77$’a tırmandı. Aşı haberi endekslerdeki çöküşü kademeli olarak engellemiş olabilir. NY kapanmasından sonra Chicago’dan gelen açıklamalar ABD’de işlerin yolunda olmadığını gösteriyor. Bir yandan da ABD seçimlerinden sonra Trump’ın rahat durmadığını ve atamalara devam ettiğini de unutmamak lazım. Tekrar eden oy sayımları ve açılan davalarla (delil bulursa eli daha güçlenecek) sürenin uzaması Trump’ın elini daha da güçlendirebilir. ABD vadelileri güne yataya yakın artıda başladılar.

 

 

Asya da koronadan ürküyor….

 

ABD kapanışında 2 büyük Asya fonu olan iShares 50 Asya ve iShares Japonya dışında bütün Asya sırasıyla %0,80 ve %0,54 aşağıdan işlem gördüler. Risk iştahının azalmasıyla bu sabah Asya endeksleri güne satıcılı başladılar. Güvenli limanlara olan talebin artmasıyla Japon Yen’i 104,96’ya gerilerken 10 senelik samuray getirileri %0,45 azalışla %0,017’ye düştü. Avrupa vadelileri de satış baskısı altında kalmaya devam ediyorlar.

 

Almanya yavaşlarken, AMB’nın işi zorlaşıyor

 

Almanya’da TÜFE’nin üçüncü kez sıfırın altında açıklanmış olması ve sanayi üretiminin azalmaya devam etmesi, vakaların yanında, endekslerdeki düşüşün nedenleri arasında yer alıyor. AMB’nin işi FED’den daha zor denilebilir. Virüs gölgesi altında, kısa bir zamanda bütün ülkelerin ortak bir karar vermesi çok zor. Bu, EURUSD paritesinin tekrardan 1,18’e doğru yönelmesinin nedeni olabilir. Artan güvenli liman talebinin 10 senelik Almanya ve Fransa getirilerini de aşağıya çektiği görülüyor.

 

 

Bize geldiğimizde:   TCMB’den okkalı faiz artırımu bekleniyor

 

Ekonomistlerin 19 Kasım’da yapılacak olan PPK’dan 400-450 baz puan faiz beklentisi var. Faizin artırılmasıyla faizlerde “sadeleştirmede” beklentiler dahilinde. Sn. Erdoğan’ın açıklamaları “faiz” konusunda kafaları karıştırsa da ekonomistlerin faiz beklentisi çoktan satın alındı. Ekonomi yönetiminden gelen pozitif mesajlarla beraber CDS risk primi 8 ayın en düşük seviyelerine düşerek 400 puanın altına indi. Risk primindeki gerilemenin ana nedeni TL’nin değer kazanması olarak görülebilir. Dövizin her yukarı hareketinde TR’nin, dış borcundan dolayı, makro dengeleri bozulduğundan risk primi de yükseliyordu. Sn. Akar’dan gelen S-400 açıklamalarına ABD’nin vereceği tepkinin takip edilecektir.

 

Bu sabah Dolar/TL 7,68 ve Euro/TL 9,07’den fiyatlanıyorlar. İlk geri çekilmede yaşanan ivme yavaşlamışa benziyor. Bundan sonrasını 19 Kasım ve o güne kadar işleyen süreç belirleyici olabilir. TLREF 14,70’e gerilerken 10 senelik TL faizi 12,475 ve 2 senelik gösterge faiz 14.025’e kadar düştü. Bu faizlerde, TL hükümet bonolarına artan taleple, ortalama olarak %3,10 gerileme anlamına geliyor.

 

 

Borsa’da ne olacak?

 

Endeks günü %0,58 değer kaybederek 1,271.75 TL’den kapattı. Dünkü teknik indikatörleri baz alırsak “kar satışının” yaşanma ihtimali yüksekti.

 

5 günlük FIBO seviyelerine göre 1260,55 destek 1279,22 pivot, 1302,95 ilk direnç seviyeleri olarak görülebilir. Geri çekilmenin devam etmesi durumunda 1245,89 – 1235,59 ve 1225,29 seviyeleri test edilebilir. Teknik anlamdan endeksin henüz gevşemediğini belirtmek isterim. Günlük bazda RSI, MACD ve ADX “Al” sinyallerini veriyorken STOCHRSI ve Williams%R “Aşırı Alım” seviyelerini yüksek seviyelerle göstermeye devam ediyor. ATR’de de “Yüksek Oynalık” sinyalinin yanması yatırımcıların dikkatli olmasını işaret ediyor olabilir.

hakkında Can Ilker Sonun baslangici mi yoksa basa mi sardik başa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki grafik dolar bazında endeksin 3 senelik hareketini, ortalamasını (yeşil çizgi), standart sapmalarını (kırmızı çizgiler) ve 20 günlük üstel hareketli ortalamasını gösteriyor. Göründüğü gibi dolar bazında endeks 14 Ağustos 2018, 22 Mayıs 2019 ve 23 Mart 2020 seviyelerine yakın bir seviyeyi test ettikten sonra istifalar, atamalar ve Sn. Erdoğan’ın konuşmasının etkisiyle tekrardan yukarı döndü. Faiz artırımı ve “ekonomide yeni dönem” beklentisiyle dolar/TL’nin gerilmesine paralel olarak endeks dolar bazında güç kazandı.

Bu tırmanış BIST100/USD fiyatı 170 seviyelerini yani 29 Temmuz 2020 seviyelerini görene kadar devam edebilir. TL bazında endeks sabit kalsa da Dolar/TL’nin gerilemesi yeterli olacaktır. Bunun için piyasa beklentilerin yanında somut adımlar ve TR’nin yurt dışı ilişkilerinde yumuşama görmek isteyebilir.

 

Can Ilker

Ekonomist –  Stratejist

#sabahbulteni

 

QNB Finansbank Araştırma: Salgın tedirginliği ve carry trade analizi

 

Semih Sakallı – FÖŞ:  ‘Çok zor bir kış bizi bekliyor’

 

Fatih Altaylı: Korona patladı, sokaklarda öleceksiniz

 

Meğer yabancı yatırım bankaları TL’ye aşıkmış!

 

 


Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

En iyi müzik dinleme uygulamaları

Teknolojideki sürekli gelişmeyle birlikte birçok alışkanlığımız yerini başka alışkanlıklara bırakıyor. Gramofon,...

Türkiye’nin ilk kadın stüdyo fotoğrafçısı Maryam Şahinyan

Türkiye'de birçok alanda olduğu gibi fotoğrafçılık sanatında da kadının adına pek...

Paris Moda Haftası’ndan ‘Yeter ilerlediğimiz, artık geri dönebiliriz’ dedirten defile

Kimisi modaya göre hayatını şekillendirir kimisinin uzaktan yakından ilgisi yoktur ya...

İngilizce öğrenmek için 10 harika dergi

Dergiler hayatımızda önemli bir yere sahip bilgi gölleridirler. Günlük olayları öğrenebileceğimiz...

Tartışı-Yorum

Kuzguni Gömüt

Siyah kuzguni elbisesi içinde dilinde tek bir Arapça cümle ile Aisha Faris, sadece ağlıyordu. Bizim bilmediğimiz bir dilde, İç’inde kopan çığlıkların gümbürtüsü, siyah elbisesinde kara kara dalgalanıyordu. Aynı Arapça...

Lale Devri ne zaman bitecek?

Ghislaine de Busbecq Kanuni Sultan Süleyman’ın armağanı olan ilk lale soğanlarını Avrupa’ya tanıttığında belli ki tarihin ilk büyük spekülasyon balonuna neden olacağını tahmin edememişti. Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya 1600’de LALE 2015’te...

İttihat ve Terakki’nin Alevilik ve Bektaşilik üzerine araştırması

Neden İttihat ve Terakki Cemiyeti (İTC), Alevilik ve Bektaşilik üzerine bir araştırma yaptı?Kitabı ilk elime aldığımda kafamda bu soru ve içerisinde nasıl bir yaklaşım olacağı düşüncesi vardı.Günümüzde dahi yayınlanan...