Canada Okulu’nda maaş yok!

0


Canada Okulları Moda Kampüsü’nde görevli bir öğretmen maaş alamadıkları için öğretmenlerin derse girmediği ortaya çıkmıştı. Aynı durumun Millet kampüsünde de yaşandığı öğrenildi. Kampüste yıl başından beri maaşların aksaması yüzünden devamlı öğretmen değişimi yaşandığı, buna karşın okulun İstanbul’un birçok yerinde reklam yapmış olduğu öğrenildi.

BirGün’e konuşan ve adını vermek istemeyen bir öğretmen ve bir veli okulda yaşanmış olan sorunları söyledi.

Öğretmen değişimlerinden yakınma eden I.S. isminde veli şunları söyledi:

“Millet anaokulunda yıl başından beri finansal problemler sebebiyle devamlı öğretmen değişimi yaşanırken, şimdi de toplu grevler görmeye başladık. Öte taraftan İstanbul’un pahalı alanlarında okulun açık hava reklamlarını görüyoruz. Öğretmen, talebe ve velilere bunu yasatırken reklam mevzusunda da hiçbir çekinceleri olmaması düşündürücü. Bence önüne gelenin okul açmaması mevzusunda bu ve buna benzer vakalar örnek oluşturuyor.”

İsmini vermek istemeyen bir öğretmen ise devamlı baskı altında olduklarını söylemiş oldu. Öğretmen şunları aktardı:

“Yıl başından beri biz sorun yaşıyoruz. Fakat aslolan problem okulun tutumu. Sesinizi çıkardığınız anda bastırıyorlar ve mobbing yapıyorlar. Maaşını isteyenin maaşı ödenmiyor. Ocak ayında bizlere bir ödeme planı çıkarıldı. Her ayın 1’i ile 7’si içinde maaşımızı almamız gerekiyor. Hiçbir vakit o sürede ödeme yapılmadı. Şu an iki maaş alacağımız var. Şu an Mayıs’ın 10’uncu günündeyiz. Nisan ayının 29’unda yada 30’unda ödeme yapılması gerekiyordu fakat yapılmadı.”

Öğretmen kendilerine ekonomik krizin bahane edildiğini söylemiş oldu ve şöyleki devam etti:

“Bizlere durumlarının olmadığını söylüyorlar fakat Adana’da yeni bir kampüs açıldı. Gelecek yıl İzmir’de yeni bir kampüs açılması planlanıyor. İstanbul’un birçok yerinde reklamlarını görüyoruz. Şu demek oluyor ki bizlere para olmadığını söylüyorlar. Kiramız var, faturamız var, her insanın ayrı bir derdi var. Ek olarak yıl başından beri bizimle kimse konuşmadı.”

Öğretmenler olarak öğrenciler mağdur olmasın diye okulun son günün beklediklerini söyleyen öğretmen “21 Haziran’da hepimiz notere gidecek uyarı için. Bir öğretmenimiz velilerine maaş durumundan dolayı derslere gelmediğini söylemiş. Bunu veli okulun sahiplerine gönderiyor. Şu anda o öğretmen işten çıkarıldı. Ikimiz de okulun bitmesini ve bu cehennemden kurtulmayı bekliyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here