Cannes’da Onur Ödülü alacak olan Alain Delon’a tepki: ‘Kadın dövenler onursuzdur’

0


Fransız erkek oyuncu Alain Delon, Cannes Film Festivali’nde Onur Ödülü’ne kıymet görüldü. Sadece bu karara feministler tepkili. Delon’u cinsiyetçi ve ırkçı olmakla suçlayan feministler, imza kampanyası başlattı. Kampanya şimdiden 25 bin imzaya ulaşmış durumda. .

Medyascope‘tan Burak Tatari’nin haberine nazaran, 83 yaşındaki erkek oyuncu daha önceki röportajlarında kendisini “maço” olarak nitelemiş ve daha ilkin beraber olduğu bayanları tokatladığını söylemişti. Delon, eşcinsel çiftlerin evlat edinmesine karşı bulunduğunu açıklamış ve Fransız siyasetinin aşırı sağ figürü Jean-Marie Le Pen’le arkadaşlığı hakkında konuşmuştu.

‘MeToo hiçbir şey öğretmedi mi?’

Fransız bir feminist kolektifi festivali, “Hanım dövenler onursuzdur!” sloganıyla Delon’a ödül verilmesini eleştirdi ve “MeToo hareketi bizlere hiçbir şey öğretmedi mi?” diye sordu.

Cannes Film Festivali yöneticisi Thierry Frémaux, Alain Delon’a verilen ödülü şu sözlerle savundu: “Seneler ilkin söylenen sözleri yada yaşananları bugünden değerlendirmek fazlaca zor.”

Festival yöneticileri Variety dergisine verdikleri röportajda, Delon’un efsaneleşmiş bir erkek oyuncu bulunduğunu ve Cannes tarihinin bir parçası bulunduğunu söylemişlerdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here