Ana SayfaKültür SanatSinemaCannes’dan ‘B Planı’: Filmler...

Cannes’dan ‘B Planı’: Filmler diğer festivallerde gösterilecek

Cannes Film Festivali yönetimi, bir “B Planı”nı devreye sokmaya hazırlanıyor. Festival yönetimi haziran ayında resmî seçkiyi anons ederek programdaki filmlere destek olunacağını açıkladı.

Cannes Film Festivali yönetimi, pandemi kısıtlamaları karşısında festivalin bu yıl nasıl yol alacağına dair bir “B Planı”nın gündeme geldiğini önceki gün açıkladı. Normal şartlarda 12 Mayıs’ta başlaması planlanan, Covid-19 yasakları sebebiyle ertelenmesi gündeme gelen festival için hazırlanan “B Planı” ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Festival yönetimi, haziran ayında resmî seçkiyi açıklayacağını duyurdu. Screen Daily’ye röportaj veren festival direktörü Thierry Frémaux, farklı festivallerle işbirliğine giderek ve ayrıca sinema salonlarına yönelik olarak, seçkideki filmlerin dünya sunumunu üstleneceklerini belirtti. Resmî seçkide, şimdi ile 2021 baharı arasında gösterime girmesi planlanmış olan filmler yer alacak.

‘Muhteşem işler var’

Frémaux, seçkinin geleneksel Yarışma, Özel Bir Bakış ve Yarışma Dışı kategorilerinden bağımsız bir yapıda olacağını belirterek şunları söyledi:

“Hiçbir şey olmamış gibi davranmak gülünç olurdu. Ama kalpten isteğimiz, gördüğümüz ve sevdiğimiz filmleri desteklemek. Dünyanın dört bir köşesinden filmler, muhteşem işler ulaştı bize ve onların seyircisini bulmasına yardımcı olmak bizim görevimiz. Listeyi açıkladıktan sonra, amacımız sinemalarda etkinlikler düzenlemek. İletişimde olduğumuz sinema profesyonelleri, bize bu yöntemin projeleri için bir fırsat oluşturacağını söylüyor.”

2020 yılı için resmî seçkide yer alan filmler, gösterime girdiklerinde veya diğer festivallerde ilkgösterim yaptıklarında, ‘Cannes 2020’ etiketini kullanacaklar. Bu etiket ve online gerçekleşecek film marketi Marché du Film haricinde, festivalin bu yıla özel düzenlemelerinin bir ayağını da “Cannes hors les murs” (Duvarların Dışında Cannes) başlığı oluşturacak. Frémaux, “Duvarların Dışında Cannes” başlığı altında seçkilerinde bulunan filmleri Toronto, Deauville, Angoulême, San Sebastian, New York, Busan ve Lumière gibi festivallere taşıyacaklarını, hatta Venedik ile bazı filmleri birlikte sunmayı planladıklarını belirtti.

Cannes 2020’de jüri ve ödüller yer almayacak. Bu seneki jüriye başkanlık etmesi düşünülen Spike Lee ise, görevi 2021’de üstlenecek.

 

Kaynak: Milliyet 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Sputnik’in seçimiyle en güzel 10 Rus model

Sputnik'in deyimiyle "güzellik ve zarafetleri" ile Rus kadınlarının moda dünyasında fırtına...

Dedikodu üzerine söylenmiş 15 acımasız söz

Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre “Başkalarını çekiştirmek ve kınamak üzere yapılan...

Yalnız yaşamak için 10 sebep

Toplum olarak sıcak kanlıyız ve geleneksel aile yapıları günümüzde ne kadar...

İlk buluşmada kadınlara 7 öneri

Sizin hakkınızda ilk kez fikir sahibi olacağı, ilk düşüncelerinin oturacağı o...

Tartışı-Yorum

Fikirsiz fikir sahipleri

Mehmet Uzun* - Tartışı-Yorum “Ustalık” dönemiyle kendini belli eden otokratik yönetimin neşter vurduğu sahalardan biride hiç şüpehiz akademi olmuştur. Ülkemiz üniversitelerinde öteden beri endişe verici düzeyde olan bilimsel kaygı yerini...

Press Haber üretimlerinize yer veriyor

Üniversiteden yeni mezun olduğumuzda ve iş için kapıları çalmaya başladığımızda önümüze çıkan en büyük sorun ‘deneyim’ oldu. Her medya şirketi deneyimimiz olup olmadığını sordu ve varsa daha önceki çalışmalara...

Murat Sevinç’ten Yılmaz Özdil’in “şarjör” benzetmesine dair bir yazı

Murat Sevinç'ten Yılmaz Özdil'in "kalaşnikof'a sürülen şarjör" benzetmesine göndermeli bir yazı kaleme aldı: "Kürtler mevzubahis olduğunda, gerisi teferruat ve utanç…"Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in HDP'ye verilecek oyları "kalaşnikof'a sürülen şarjör"e...